ZAREZERWUJ wcześniej miejsca i ZAPŁAĆ MNIEJ nawet do 30%

Pogoda w Turcji w ciągu roku. Riwiera turecka pogoda temperatura

Opublikowane 21 Października 2022 roku
Jaka jest pogoda w Turcji w ciągu roku? Które miesiące są najlepsze, a które najgorsze na przyjazd? Kiedy korzystać z kąpieli w morzu, kiedy zwiedzać? Zapraszamy do naszego przeglądu roku.

Turcja kojarzy się na ogół jako kraj "wiecznego lata". Wyobrażamy sobie, że przez cały rok świeci tutaj słońce, korzystać można z kąpieli w morzu, a deszcze są tylko w "porze deszczowej" w zimie... Jak to jest naprawdę?

Pogoda w Turcji i temperatury w Turcji

Na pewno warto wiedzieć, że Turcja jest krajem wielkim, ponad 2 razy większym od Polski i rozciągniętym na mapie świata "poziomo".  Co więcej, Turcję z trzech stron świata otaczają morza, a wybrzeże oddzielone jest od środka kraju górami - takie łańcuchy górskie są zarówno na północy, nad Morzem Czarnym, jak i na zachodzie - gdzie znajduje się Morze Egejskie, ale także i na południu - gdzie najcieplejsze Morze Śródziemne.

To powoduje, że różnice pogodowe są tutaj dość znaczne. Nie jest rzadkością, że na południu na Riwierze Tureckiej kąpiemy się w morzu w marcu przy 20-kilku stopniach na plusie (w słońcu jest bowiem niemal 30), a w tym czasie w Kapadocji (centrum kraju) pada śnieg a nad ranem są przymrozki. W tym samym czasie w Stambule (900 km od Alanyi) jest szaro, buro i pada rzęsisty deszcz, a temperatura wynosi 13 stopni. 
 

Jak tu zatem planować wakacje? Czego się spodziewać skoro może być tak różnie? 

 
Oto nasz przegląd pogody w Turcji. Dla ułatwienia skupiliśmy się tutaj głównie na Riwierze Tureckiej (obszar od Alanyi  poprzez Side do Antalyi, Kemer i okolic), bo to tutaj najczęściej trafiają nasi turyści i to ten region jest wśród Polaków najpopularniejszy. Przy okazji - jest to zdecydowanie najcieplejszy region w Turcji.
 
park Alanya
Uwaga: poniższy przegląd powstał głównie na podstawie własnych doświadczeń - doświadczeń osoby, która mieszka w Turcji już 17 lat. 

Styczeń w Turcji - jaka jest pogoda?


Obok grudnia to najchłodniejszy okres na Riwierze.
Często pada, temperatura może wynosić nawet kilka stopni na plusie, w nocy może spaść nawet do -1! Często pada, niekiedy bardzo intensywnie, przez cały dzień - ale zaraz po takich kilku deszczowych dniach robi się pięknie, aż trudno uwierzyć. Następują dni słoneczne, kiedy temperatury wzrastają do kilkunastu stopni na plusie, a w słońcu robi się wręcz gorąco! 
Jest to jednak oczywiście okres najkrótszych dni w roku, a zatem nawet jeśli jest słonecznie, to dzień jest za krótki aby powietrze solidnie się nagrzało. 
 
Miejscowi o tej porze roku noszą typową zimową odzież: płaszcze, zimowe buty, szaliki albo i czapki! Mijają ich turyści w lekkich wiosennych kurtkach i dżinsach :) - zatem dla każdego coś miłego.
 
Styczeń w Turcji to świetny okres na długie spacery, fotografię (powietrze jest bardzo przejrzyste, krajobrazy zapierają dech!), zwiedzanie samochodem, albo po prostu wypoczynek w ciepłym hotelu wyposażonym w spa i basen z podgrzewaną wodą. Wycieczki o tej porze oczywiście się odbywają, jednak jest na nie zdecydowanie mniej chętnych, bywa bowiem tak, że droga do Kapadocji czy Pamukkale jest trudniejsza do pokonania przez... śnieżne zaspy! Jednak kto się nie zrazi, nie pożałuje! Wszystkie te atrakcje są czynne przez cały rok (nawet loty balonem w Kapadocji!) i jeśli odpowiednio się przygotować (ciepła odzież, itp.) to jest co robić i co zwiedzać.
 
Czy w styczniu można się kąpać w morzu? Turcy uważają, że to szaleństwo :) Tymczasem turyści kąpią się, bo woda ma temperaturę 17-18 stopni. Kto nie boi się takiego zimna, spokojnie może się kąpać! ;)
Czy w styczniu można się opalać? Jak najbardziej! Południowe styczniowe słońce potrafi spiec nosy! Nie zapominajcie o ochronie!

Luty w Turcji


Stopniowo robi się coraz cieplej. Dni są dłuższe, a słońca więcej. O pogodzie w lutym pisaliśmy szczegółowo już tutaj. 
Nadal mogą wystąpić dni pełne deszczu, nadal zdarzyć się może nawet grad, nadal dni potrafią być bardzo słoneczne, ale jednocześnie wietrzne (zimny wiatr  jest znakiem, że w górach Taurus spadł śnieg). Jednak z każdym dniem lutego robi się cieplej i przyjemniej. W lutym zobaczenie na ulicy turysty w koszulce z krótkim rękawem nie należy do rzadkości! Na plażach pojawiają się pierwsze leżaki, i wygrzewający się na nich ludzie. 
 
W lutym wszelkie aktywności na świeżym powietrzu to strzał w dziesiątkę! 
Pamiętajcie jednak że po zapadnięciu zmroku temperatura dość mocno spada, dlatego też w lutym trzeba uważać na swoje zdrowie aby się nie przeziębić. Na wieczór zabierzcie ciepłą odzież, szalik lub chustkę, ciepłe buty. Bądźcie przygotowani na wszelki wypadek! 
 

Marzec w Turcji


Och, marzec! Turcja w marcu, a dokładniej Turecka Riwiera o tej porze to już prawdziwa przyjemność!
Zazwyczaj w ciągu dnia temperatury oscylują w granicach 19-20 stopni, a zatem w słońcu robi się już naprawdę GORĄCO! Coraz więcej plażowiczów pojawia się na plażach, a deptaki są pełne spacerowiczów. Widoczność nadal jest "jak żyletka", zwiedzając więc region i wspinając się na okoliczne punkty widokowe zobaczyć można ośnieżone górskie szczyty, chodząc w lekkiej bluzce lub krótkim rękawku! A propos śniegu, drogi do Kapadocji czy Pamukkale nadal mogą zaskoczyć krajobrazem! Nawet w marcu Turcja pokazuje swoje zimowe oblicze... 
 
W nocy robi się już cieplej, ale nadal są to temperatury minimalne w granicach 8-12 stopni. Ciepła odzież nadal się przyda, ale już coraz rzadziej. Bywają też dni deszczowe, ale deszcze coraz częściej przesuwają się na noc lub poranek - i tak już zostanie. Zatem nawet jeśli zobaczycie na prognozie deszcz nie dajcie się "zniechęcić" - najczęściej ten deszcz pada właśnie w nocy i do południa, a potem jest słonecznie i przyjemnie.
 
Marzec to także okres intensywnych przygotowań do sezonu letniego. Widać jak miasta i miasteczka Riwiery budzą się do życia: trwają intensywne remonty hoteli, restauracji, a jednocześnie można zobaczyć przepięknie kwitnące tulipany!
Wiecie, że tulipany pochodzą oryginalnie z Turcji, prawda? O pogodzie w marcu w Turcji pisaliśmy już szczegółowo.
 
widok na zamek Alanya
 

Kwiecień w Turcji

W kwietniu proszę Państwa, zaczyna się na Riwierze Tureckiej sezon!

Kwiecień w Turcji to okres, który usatysfakcjonuje niemal każdego: nie jest zbyt gorąco, a zimne dni nie wrócą przez wiele kolejnych miesięcy. Pogoda jest już stabilna, uszczęśliwi zarówno spacerowiczów, amatorów wycieczek jak i fanów czekoladowej opalenizny czy kąpieli w morzu. Narzekać nie będą ani dzieci, ani dorośli. Polecamy szczególnie kwiecień amatorom zwiedzania, osobom z problemami zdrowotnymi (wysokie ciśnienie, krążenie), rodzicom malutkich dzieci, seniorom - kwiecień i maj w Turcji, a potem wrzesień i październik to najlepszy okres dla Was!
W kwietniu chociaż woda w basenach nie zdążyła się jeszcze nagrzać, coraz więcej urlopowiczów korzysta także i z kąpieli w basenach właśnie.
 
Deszcz to coraz rzadszy widok, i raczej jest już w kwietniu atrakcją niż czymś co mogłoby zepsuć Wam urlop.
Na ulicach widać już zdecydowanie więcej turystów... w krótkich spodenkach, krótkich rękawkach, klapkach - jeśli do Turcji przyjeżdżasz z chłodniejszej Europy na pewno poczujesz się o tej porze roku wspaniale - wrócisz do domu wypoczęty, opalony, ale nie zmęczony upałami. Tymczasem amatorów upałów zapraszamy dwa-trzy miesiące później ;)
O tej porze roku pisaliśmy już tutaj.
 
W kwietniu rozpoczyna się sezon, a zatem wszystkie wycieczki są już dostępne. Nie ma jednak na nich "tłumów", co na pewno wielu z Was się spodoba. Przeglądajcie ofertę i róbcie plany!

Maj w Turcji


O tym, czy do Turcji warto wybrać się na majówkę pisaliśmy już wcześniej. W skrócie - oczywiście warto! Maj to niemalże idealny okres dla każdego. Może być już bardzo gorąco - ze słońcem trzeba już uważać, nosić nakrycia głowy, smarować się kremem i być ostrożnym w południe. Morze czy basen są już idealne do kąpieli. Za to poranki czy wieczory są rześkie i przyjemne. 
 
Maj w Turcji to także wspaniały czas dla miłośników przyrody, zieleni, kwiatów - powietrze pachnie kwitnącymi roślinami, parki aż buchają różnorodnymi kolorami i zapachami. Na bazarach dostaniesz moc soczystych, kolorowych owoców i warzyw. 
 
To idealny czas na to, by zakochać się w Turcji... i chcieć tutaj wracać wciąż i wciąż ;)

Czerwiec w Turcji


O czerwcowej pogodzie w Turcji już Wam pisaliśmy - statystyki i najważniejsze informacje znajdziecie właśnie w naszym wpisie. Czerwiec to już szczyt sezonu, a zatem robi się tłoczniej, miasta, kurorty i hotele zapełniają się dość szybko. Pamiętajcie aby rezerwować nasze wycieczki z wyprzedzeniem, bo od czerwca do września czasem naprawdę trudno o miejsca w autobusie na ostatnią chwilę! 
 
W czerwcu jest już tak ciepło, że spokojnie można powiedzieć, że jest gorąco. Nie przydadzą się Wam raczej długie rękawy, chyba że na dłuższe wycieczki do Kapadocji, Pamukkale czy Stambułu (tak na wszelki wypadek, na rześki poranek). Woda w morzu czy basenie kusi wszystkich do kąpieli, nawet wiecznych zmarzluchów.
Pamiętajcie o ochronie przed palącym słońcem i odpowiednim nawadnianiu organizmu!
 

Lipiec i sierpień w Turcji


Tureckie lato w pełni! Upał, upał i jeszcze raz upał! W wielu miejscach i sytuacjach nie da się już wytrzymać bez klimatyzacji. Panuje bardzo wysoka wilgotność powietrza, dochodząca nawet do 90 stopni! O tej porze roku warto się "chować" w tureckich górach (np. na wycieczce do Sapadere), albo uciec na rejs statkiem po morzu, czy do Zielonego Kanionu. Wszędzie tam możemy doznać przyjemnej bryzy... której nad morzem, w Alanyi, raczej nie uświadczymy!
Przygotujcie na wyjazd w lipcu lub sierpniu dużo lekkiej, przewiewnej odzieży z naturalnych materiałów. Wbrew pozorom największą ulgę przyniosą zwiewne, długie spodnie czy sukienki. Przy okazji ochronią Was także od palącego słońca, które o tej porze roku jest naprawdę ostre. Warto smarować się kremem i chronić oczy oraz głowę przez większość dnia, a najlepiej chować się w cieniu w okolicach południa i wczesnym popołudniem!
 
Jeśli macie dzieci, pamiętajcie, by one także były ochronione i popijały dużo wody (lepsza woda niż kolorowe soki z dystrybutorów, które niestety do zdrowych nie należą). Jedzcie dużo arbuzów, które o tej porze roku są fantastyczne, a przy okazji świetnie nawadniają organizm.
 
O statystykach i temperaturach w lipcu i sierpniu w Turcji pisaliśmy już. Więc zapraszamy do lektury.
 
widok na port i statki
 

Wrzesień w Turcji

 
Wrzesień to nadal lato w pełni, chociaż wielu Polakom trudno w to uwierzyć ;) Nadal temperatury oscylują w granicach 30 stopni, a w nocy jest również bardzo ciepło! Jednak powoli, stopniowo temperatury zaczynają spadać do "normalniejszych", czasem może się zdarzyć przelotny deszcz, albo i krótka ulewa, która jednak po chwili znika, aż trudno uwierzyć jak szybko.

Wilgotność, która przeszkadza najbardziej, także zaczyna wyglądać już nieco lepiej. Jeśli tylko możecie rezygnujcie z klimatyzacji by nie narażać się na przeziębienie czy chore uszy - zmorę wrześniowych czy sierpniowych wakacji w Turcji.
 
Wrzesień na tureckiej Riwierze to także nadal szeroka oferta wycieczek, wielu turystów, pełne autokary - tutaj nadal przyda się wcześniejsza rezerwacja online!
 
Szczegółowo wrześniową pogodę w Turcji już omawialiśmy.  Więc wszyscy, którzy lubią wszelkiego rodzaju porównania i analizy, powinni być zadowoleni i usatysfakcjonowani.  
 

Październik w Turcji


Oto idealna jesień, chciałoby się powiedzieć! Temperatury już nie tak wysokie, zatem październik to idealna pora dla miłośników spacerów, rodzin z małymi dziećmi, seniorów, amatorów zwiedzania - to czas dla Was! Nie ma też już aż tak wielu turystów, robi się spokojniej, co oznacza nieco niższe ceny w mieście, tańsze hotele, mniej kolejek do atrakcji i więcej miejsc w autobusach na wycieczki :) 
 
Co prawda wieczory mogą być już chłodne (ok 20-25 stopni), a deszcz czy burze to już nic nadzwyczajnego, ale wciąż przeważająca pogoda to piękne słońce na tle niebieskiego nieba bez ani jednej chmurki. Jeśli zastanawiacie się co najlepiej zwiedzać w Turcji w październiku, jaka jest pogoda w Alanyi w październiku, zachęcamy do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi wpisami.  
 

Listopad i grudzień w Turcji

 
Przypominamy: Turcja nie jest Egiptem. Na zimowej Riwierze nie ma co liczyć na upał i grzanie się całymi godzinami na słoneczku. Dni są coraz krótsze, opadów coraz więcej, a noszenie ze sobą kurtki - nawet jeśli jest to lekka kurtka - to prawie obowiązek. A jednak my sami kochamy turecką, alanijską zimę i polecamy ją naszym turystom. Miasta i kurorty są dużo spokojniejsze, możecie więc odpocząć i odstresować się na zapas! Dni są nadal pełne słońca, które uświetni Wasz spacer, rowerową wycieczkę czy polegiwanie na plaży - bo tak właśnie - plażę w listopadzie czy grudniu nadal możecie odwiedzać, a nawet kąpać się w morzu! Temperatura wody ma ok 20 stopni, a zatem całkiem nieźle, prawda?
 
W listopadzie i grudniu czynne jest również nasze biuro, i chociaż oferta wycieczek jest skromniejsza (nie pojedziecie o tej porze roku np. na rafting czy do Zielonego Kanionu) to jednak nadal sporo tu ciekawych aktywności! Najbardziej o tej porze roku polecamy zwiedzanie miejsc historyczno-kulturalnych, wycieczki po mieście, jak Alanya City Tour, Antalya, K.A.S. (Pamfilia), czy - nasz nieustanny hit - Kanion Sapadere! Dodajmy do tego, że za dnia powietrze może mieć nawet temperaturę 20 stopni. Zatem można powiedzieć, że pogoda w Turcji w listopadzie i grudniu jest odpowiednia. Wszyscy szukający aktualnych informacji na temat pogoda Alanya, znajdą je na naszej stronie. Nic, tylko się pakować! 
 
Mam nadzieję, że powyższy wpis był dla Was przydatny w planowaniu tureckich wakacji. Jak widać Riwiera Turecka to region, który będzie idealny na każdego - warto tylko zaplanować urlop - oczywiście o ile to możliwe - w porze, która najbardziej odpowiada naszemu gustowi, zainteresowaniom czy stanowi zdrowia. Wtedy na pewno nie będziemy rozczarowani!
 
A Ty, jaki miesiąc roku uważasz najlepszy na tureckie wakacje? Podyskutuj o tym na naszej wyjątkowej grupie Facebookowej: TURCJA - bez tabu, stresu i spamu, która ma już prawie 20 tysięcy członków!
 
Autorka: Agata Bromberek (Blog: Polka w Turcji tur-tur.pl)
pay with iyzico methods
W Turcji lubimy słodkości... w tym ciasteczka! Nawet nasza strona internetowa wykorzystuje ciasteczka, czyli pliki cookies w różnych celach. Potrzebujemy ich do obsługi działania i korzystania z narzędzi marketingowych. Więcej na temat cookies, ich rodzajów, funkcji i zasad przechowywania znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jeśli tak jak my, lubisz ciasteczka i zgadzasz się na korzystanie z wszystkich plików cookies, kliknij „Tak, wyrażam zgodę!”. Jeśli nie, zmień ustawienia plików cookies, klikając „Zmieniam ustawienia” w tym okienku.