Kuchnia turecka to temat rzeka, o którym można pisać i dyskutować godzinami. Na naszym blogu kilkukrotnie pisaliśmy o tureckich potrawach, słodyczach, przyprawach. Pomimo tego, temat wciąż nie został wyczerpany i daje wiele możliwości do przybliżenia Czytelnikom niezwykle interesującego i orientalnego kraju jakim jest Turcja. Jednocześnie żadna dziedzina życia nie wzbudza wśród Turków równie wielkich emocji...
Potrawy kuchni tureckiej
Za granicą najpopularniejszą turecką potrawą jest oczywiście... döner kebab. W mentalności obcokrajowców jest nierozerwalnie związany z Krainą Czterech Mórz. W naszym artykule przedstawiliśmy Wam wciąż aktualną listę kebabów, które koniecznie musicie spróbować będąc w Turcji na wakacjach. Ale czy kebab również wśród Turków otrzymałby miano najpopularniejszej potrawy? Odpowiedź nie jest tak oczywista...
Czym jest tradycyjna kuchnia turecka?
Turcja podzielona jest na wiele regionów, a każdy z nich szczyci się swoimi specjałami. Dla przykładu w kuchni rejonu Morza Śródziemnego oraz Egejskiego stosuje się duże ilości oliwy z oliwek, ryb i owoców morza. Natomiast na północy królują przede wszystkim treściwe i tłuste potrawy.
Kuchnia turecka wywodzi się z czasów Imperium Osmańskiego. Oparta jest na przepisach łączących najlepsze jakościowo składniki oraz na nieskomplikowanych kompozycjach smakowych. Dania wzbogacane są przyprawami (np. suszoną miętą, papryką czy tzw. „kekik” będącym odpowiednikiem polskiego oregano/tymianku) oraz świeżymi ziołami (najczęściej pietruszką, miętą). Pomimo tej prostoty, kuchnia turecka zaliczana jest do jednej z najsmaczniejszych na świecie.
Dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym kraj jest samowystarczalny pod względem produkcji żywności. Uprawia się tu m.in. bakłażany, cukinię, pomidory, ogórki, pomarańcze, banany, granaty i awokado. Na tureckich stołach króluje mięso (jagnięcina i baranina), ogromne ilości pieczywa (koniecznie białego), jogurtu, cukru i pasty pomidorowej (salça). Oczywiście nie może zabraknąć pitych litrami herbaty (çay), a także ayranu... czyli rozwodnionego jogurtu. Dla Polaków zaskakujące może być łączenie ryżu, makaronów i ziemniaków na jednym talerzu, zagryzanych kawałkami chleba.
Tureckie dana, które Turcy uwielbiają
Wiele potraw swoją nazwę zawdzięcza miejsowościom, które słyną z ich produkcji, m.in. Adana Kebab, Izmir Köfte, Urfa Kebab, Lody Maraş, Konya Sarmasi (deser w kształcie rurek, wypełniony kremem, z dodatkiem wiórków kokosowych). Jeżeli zapytać osoby pochodzące z tym miast o najpopularniejszą turecką potrawę, możemy być pewni, że będą szczególnie zachwalać właśnie te specjały. Turcy niechętnie próbują nowości kulinarnych i są bardzo wierni swoim tradycyjnym potrawom.
W takim razie po co sięgają Turcy, kiedy dopadnie ich wilczy głód? Która potrawa kuchni tureckiej jest najchętniej przez nich wybierana?
Jak się zapewne domyślacie, nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie, z uwagi na rozmaitość potraw tureckich oraz ogromną liczbę ich zwolenników. Jednakże, można pokusić się o przygotowanie listy uwielbianych przez większość obywateli dań, co czynimy poniżej.
Zupy to prawdziwy hit w Turcji
Bardzo popularne są wszelkiego rodzaju zupy, które wręcz stanowią nieodzowny element kultury tureckiej. Turcy potrafią spożywać je zarówno nocą, popołudniu, jak i rano. Do najchętniej jadanych zalicza się:
- Mercimek Çorbası (zupa z soczewicy),
- İşkembe Çorbası (odpowiednich polskich flaczków),
- Kelle Paça Çorbası (na bazie głów i nóg baranich).
Są one szybkie w przygotowaniu, niedrogie i błyskawicznie niwelują uczucie głodu. Często spożywane są z dodatkiem czosnku (İşkembe Çorbası, Kelle Paça Çorbası) oraz mieszanką oleju, masła i czerwonej papryki (Mercimek Çorbası). Zupy są prawdziwym lekiem na chandrę, kaca, chorobę i głód.
Faszerować można wszystko
Turcy uwielbiają wszelkiego rodzaju potrawy faszerowane, takie jak dolma – warzywa (specjalna odmiana papryk, bakłażan, cukinia) nadziewane ryżem, rzadziej mięsem mielonym czy sarma, gdzie wykorzystuje się liście winogron.
Pilaw proste, ale smaczne i sycące danie
Każda Pani domu powinna zdobyć umiejętność przygotowywania odpowiedniego Pilaw sporządzanego z ryżu lub kaszy bulgur z dodatkami. Tajemnicą dobrego wykonania potrawy jest wcześniejsze namaczanie, specjalna technika gotowania, która zapobiega sklejaniu się ziarenek oraz dodatek masła. Pomimo, iż na pierwszy rzut oka danie wygląda na banalnie proste w wykonaniu, to w rzeczywistości nie jednej początkującej gospodyni domowej spędzało sen z powiek. Czemu zawdzięcza swoją ogromną popularność? Jest niezwykle smaczne i sycące.
Mielone, ale inaczej - Köfte
W Turcji chętnie wybierane są również tzw. Köfte. Przypominają wyglądem nieco nasze rodzime kotlety mielone. Są one jednak mniejsze, bardziej podłużne i nie posiadają panierki. Mogą być wykonane z mięsa lub warzyw. Często wybierane są tzw. Çiğ köfte, sporządzane z kaszy bulgur, zawijane w chrupiące liście sałaty i spożywane z dodatkiem soku z cytryny. Są orzeźwiające, pyszne i zdrowe! Ślinka cieknie na samą myśl.
W Stambule króluje Balık Ekmek i Kokoreç
A czy słyszeliscie o Balık Ekmek i Kokoreç? Są to potrawy szczególnie popularne w Stambule. Przechadzając się ulicami miasta możecie spotkać wielu sprzedawców oferujących powyższe tureckie specjały. Kokoreç przyrządzany jest z jagnięcych jelit i pieczony na ruszcie. Może opis nie brzmi zbyt zachęcająco, ale uwierzcie nam, że smak dania może Was naprawdę miło zaskoczyć.
Balık Ekmek, czyli ryba w chlebie to zniewająca pyszna przekąska, koło której nie można przejść obojętnie. Najchętniej odwiedzanym miejscej jest plac Eminönü, gdzie Balık Ekmek serwowany jest wprost z łodzi, które dopiero co powróciły z połowów. Pisząc to zdanie wręcz czuję zapach świeżo smażonej ryby, smak chrupiącego pieczywa i słyszę nawoływanie sprzedawców zachęcajacych do zakupu ich towaru.
Lahmacun - taka turecka pizza
Na zakończenie naszej listy Lahmacun – turecki odpowiednik pizzy, gdzie cienkie ciasto pokrywa się mieszanką mięsa (wołowiny/jagnięciny) i warzyw. Przed podaniem placek dekorujemy kawałkami świeżych pomidorów i pietruszą, po czym po skropieniu sokiem z cytryny zwijamy go w rulon i oddajemy się przyjemności jedzenia. Lahmacun jest szczególnie popularny wśród studentów z uwagi na jego niską cenę (około 30 lir tureckich).
Turcy uwielbiają swoją kuchnię
Turcy mają w zwyczaju wielogodzinne celebrowanie jedzenia śniadania czy picia herbaty, jednakże
w ciągu dnia często sięgają po szybkie i niedrogie rozwiązania. Daleko im jednak od typowego znanego nam jedzenia typu fast food. Pomimo, iż ich wykonanie nie zajmuje wiele czasu, są zdecydowanie smaczniejsze i zdrowsze od ich europejskiego odpowiednika. Pamiętajcie jednak, że miłość do tureckiego jedzenia szybko może skutkować kilkoma dodatkowymi, niechcianymi kilogramami ;)
Jak widzicie, kuchnia turecka oferuje ogrom różnorakich potraw, a każdy jej zwolennik ma swoje ulubione dania. Zachęcamy Was do odwiedzania lokalnych sprzedawców jedzenia i próbowania tureckich specjałów. Będzie to znakomita przygoda, która dostarczy Waszemu podniebieniu niezapomnianych wrażeń!
W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się tzw. ”turystyka kulinarna”, gdzie organizowane są specjalne wycieczki tematyczne, pozwalające podróżnym zasmakować najlepszego lokalnego jedzenia przy równoczesnym odkrywaniu kultury danego kraju. A wszystko to w atmosferze gościnności i ciepła ze strony gospodarzy. Z dala od komercyjnych i masowych restauracji, często niemających zbyt wiele wspólnego z prawdziwą turecką sztuką kulinarną. Jeżeli marzy Wam się tego typu wyprawa, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem podróży AlanyaOnline.
Afiyet olsun!