Stambuł na dwóch kontynentach…
Stambuł – to największe miasto w Turcji, które rozciąga się nad wybrzeżem Morza Marmara oraz Morza Czarnego. Jako jedyne miasto na świecie położone jest na dwóch kontynentach – Europejskim i Azjatyckim, które rozdziela Cieśnina Bosfor.
Stambuł najliczniejsze miasto w Turcji, a nawet w Europie
Aktualnie, jest to najliczniejsze miasto w Turcji. Oficjalnie niemal 16 milionów ludzi zamieszkuje Stambuł (7.750.836 mężczyzn i 7.711.616 kobiet), którego powierzchnia wynosi 5313 km². Jest to największa metropolia Turcji, główne centrum kulturalne – wypełnione wspaniałymi zabytkami i uroczymi zakątkami zachęcającymi do odkrywania ich podczas długich spacerów po mieście.
Z tego też powodu Stambuł znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Kiedy i w jaki sposób powstało to miasto? Jak to jest możliwe, że rozwinęła się do tego stopnia w jakim obecnie się znajduje? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziecie poniżej :)
Początki Stambułu – Rys historyczny
Powstanie miasta szacuje się na rok 600 p.n.e. kiedy to na tych terenach osiedlili się Grecy. Za ich sprawą miastu nadano pierwszą nazwę – Bizancjum pochodzącą od imienia jego założyciela – Byzasa. Dzięki swojemu korzystnemu położeniu, miasto to zaczęło się bardzo szybko rozwijać. Przez to też, władza nad miastem przechodziła z rąk do rąk. Władzę objęły między innymi wojska perskie, ateńskie, czy Sparty.
- W roku 196 za sprawą cesarza Septymiusza miasto zostało włączone do Cesarstwa, następnie przejął je cesarz Konstantyn I, który to przebudował miasto i w 330 roku nadał mu nazwę Konstantynopol. Po podziale Cesarstwa Rzymskiego miasto to zostało stolicą Cesarstwa Wschodnio rzymskiego. Za rządów cesarza Justyniana wybudowano najbardziej znany zabytek Stambułu - Hagia Sofia.
- Następnie w 1204 roku miasto zdobyli Krzyżowcy, którzy z Konstantynopola utworzyli stolicę stworzonego przez nich Cesarstwa Łacińskiego. Po tamtym czasie miasto straciło na wartości i szybko opustoszało. Przez to pod koniec XIV wieku miasto zajęli Osmanowie. Konstantynopol został zdobyty przez Mehmeda II w 1453 roku i został stolicą Imperium Osmańskiego.
- Od XVI do XVIII wieku miasto przeszło gruntowną przebudowę; wybudowano pałace, meczety i wiele innych budowli. Wszystko dlatego że Konstantynopol został okrzyknięty centrum kultury i religii islamskiej.
- Po I wojnie światowej 15 marca 1919 roku do miasta wkroczyły wojska alianckie, a w 1923 roku stolicę Republiki Tureckiej przeniesiono z Konstantynopola do Ankary.
- Dopiero 28 marca 1930 roku miasto zostało oficjalnie nazwane Stambułem dla potrzeb kontaktów międzynarodowych co zostało wymuszone za sprawą prawa pocztowego przez rząd turecki.
Stambuł dzisiaj
Aktualnie Stambuł to najbardziej rozwinięte miasto w Turcji oraz najliczniej zamieszkane w Europie. Jest to główny ośrodek przemysłowy w Turcji – pochodzi z niego około 25 procent produkcji krajowej. Miasto jest licznie odwiedzane przez turystów z całego świata za sprawą wielu cennych zabytków z okresów bizantyńskiego i osmańskiego rozmieszczonych na terenie całego miasta.
Stambuł może poszczycić się rzadko spotykanym miksem kulturowym za sprawą położenia na dwóch kontynentach, dzięki czemu tak zaciekawia miliony odwiedzających go co rok turystów.
Co warto zobaczyć w Stambule?
Co znajdziemy w Stambule – niemal wszystko. Naprawdę, miasto to obfituje w atrakcję dla każdego. Osoby spragnione zwiedzania mogą całymi dniami spacerować po tak znanych atrakcjach jak:
- Hagia Sophia
- Błękitny Meczet
- Pałac Topkapı
- Pałac Dolmabahçe
- Cysterny Bazyliki
- Wieża Galata
Jak i po wielu wielu innych wspaniałych zabytkach jakie kryją się w tym ogromnym mieście.
- W chwili przerwy pomiędzy zwiedzaniem można przejechać się zabytkowym tramwajem, czy też zatrzymać się i posmakować lokalnej kuchni, która zdobywa serce niemal każdego.
- Fani zakupów mogą szaleć do woli w wielu galeriach czy domach towarowych, ulicznych butikach czy też na orientalnych targowiskach czy bazarach chociażby takich jak najpopularniejszy Kryty Bazar czy Bazar Egipski.
- Wielbiciele spokoju i natury mogą się oddać relaksowi na jednym z wielu Bosforskich nabrzeży, bądź w części azjatyckiej w spokojniejszych dzielnicach mieszkalnych.
- Dla miłośników imprezowania do dyspozycji pozostaje wiele restauracji, knajpek czy dyskotek, położonych w centrum, w których to imprezy trwają do białego rana.
- Ponadto w Stambule znajduje się mnóstwo wspaniałych festiwali teatralnych, muzycznych, filmowych jak i wystaw fotograficznych czy też malarskich, więc artystyczne dusze również znajdą tutaj coś dla siebie.
Polecamy zapoznać się ze Stambułem na wycieczce 1 lub 2 dniowej organizowanej przez nasze polskie biuro podróży w Turcji – AlanyaOnline, bądź wybrać się typowo na kilka dni do Stambułu w ramach wakacji. Jesteśmy pewni, że w trakcie takiej wizyty oczarujecie się tym wyjątkowym miastem jakim jest Stambuł i pozostanie w Was niedosyt za którego to sprawą wrócicie do Stambułu jeszcze nie raz. Z pewnością to miasto jest tego warte.