Sezon wakacyjny w ciepłych krajach już się zaczął! Każdy z nas chciałby wypocząć i zrelaksować się po tych ciężkich czasach w których aktualnie się znajdujemy czyt. pandemia związana z koronawirusem. Z otwartymi ramionami czeka na turystów Turcja, która z dnia na dzień staje się coraz popularniejszą destynacją tego sezonu! Turcję cechuję wiele wspaniałych i intrygujących turystów czynników, ale zdecydowanie najpopularniejszym z nich jest – turecki çay (herbata).
Turcja to kraina „çayem” płynąca, Turcy spożywają ją w oszałamiających ilościach. Podobno w ciągu roku rodowity Turek spożywa około 2 i pół kilogramów suszu herbacianego! Co czyni Turcję krajem, w którym herbata spożywana jest najliczniej. Zdarzają się i tacy, którzy w ciągu dnia potrafią wypić nawet i 40 szklaneczek tego tradycyjnego napoju.
Nawet wysokie temperatury panujące w Turcji w sezonie letnim nie są straszne dla wielbicieli „çayu”. Co więcej picie takiej gorącej, tureckiej herbaty wpływa korzystnie na organizm ponieważ reguluję wewnętrzną temperaturę ciała, a co za tym idzie człowiek poci się mniej i odczuwa mniejsze pragnienie.
Turecka herbata jest spożywana w Turcji praktycznie bez przerwy od rana do wieczora, nie ma określonej godziny. Jeśli będziecie na wakacjach w tym pięknym kraju to proszę zauważyć, że prawie wszędzie zostaniecie poczęstowani „çayem” – miejscach publicznych, na bazarach, w sklepach, na plaży a nawet w biurach.
Herbata w Turcji jest symbolem gościnności, jest serwowana zawsze i niemal wszędzie. Ponadto w okolicach Morza Czarnego występują idealne warunki do uprawy herbaty, która trwa niezmiennie od lat 30 – XX wieku. Turcja przez te wszystkie lata stała się piątym wytwórcą herbaty na całym świecie.
Proces parzenia tureckiej herbaty jest rytuałem z którym każdy powinien się zaznajomić. Przede wszystkim potrzebujemy:
Proces ten jest dość czasochłonny, może trwać nawet do 25 minut, ale efekty są warte oczekiwania. Warto zaznaczyć, że nie każdy potrafi dobrze zaparzyć taką herbatę, więc mamy nadzieję, że po naszym wpisie zostaną Państwo mistrzami parzenia tureckiego „çayu”, a co za tym idzie będą mogli Państwo przenieść skrawek Turcji do swoich domów po powrocie z wakacji.
W dolnym czajniku znajduje się woda, a w górnym parzona jest esencja, która jest podstawą najlepszej tureckiej herbaty. Parzenie herbaty rozpoczynamy od uzupełnienia dolnego czajnika wodą, a w górny czajnik wsypujemy herbaciany susz do którego dodajemy trochę wody aby nie był suchy, a herbata mogła się ładnie rozwinąć. Gotująca się na dolnym piętrze czajnika woda ogrzewa górny czajnik za pomocą pary, która wytwarzana jest w trakcie gotowania wody. Gdy woda z dolnego czajnika się zagotuje należy przelać ją do dzbanka w którym znajduje się herbata, a dolny uzupełniamy zimną wodą i ponownie zagotowujemy.
Dzięki takiemu sposobowi przygotowania uzyskujemy aromatyczną esencję o wspaniałym bursztynowym kolorze. Tak przygotowany trunek przelewamy do szklaneczek w odpowiednich proporcjach. Połowę szklanki uzupełniamy przygotowaną esencją, a następnie uzupełniamy ją gorącą wodą z dolnego piętra czajnika. Oczywiście proporcje te mogą ulec zmianie, wszystko zależy od tego jak mocną i intensywną herbatę lubimy. Jeśli lubicie słodkie smaki, nie zapominajmy też o dodaniu cukru. Turcy uwielbiają słodką herbatę więc warto spróbować, która wersja bardziej przypasuje waszym gustom.
W trakcie pobytu w Turcji polecamy skosztować chociaż jedną szklaneczkę herbaty. Jesteśmy pewni, że po wypróbowaniu tradycyjnej tureckiej herbaty nie skończą Państwo na jednej szklaneczce :)
Riwiera Turecka obfituje w wiele lokali serwujących przepyszną turecką herbatę, ale również z miłą chęcią poczęstujemy Państwa tak przygotowaną herbatą w naszym polskim biurze podróży Alanya Online w trakcie prezentowania organizowanych przez nas wycieczek, na które serdecznie zapraszamy.