ZAREZERWUJ wcześniej miejsca i ZAPŁAĆ MNIEJ nawet do 30%

Smaki Turcji, czyli trochę o kuchni tureckiej

Opublikowane 31 Stycznia 2021 roku
alanya.biuro
 

Niestety wiedza w Polsce o kuchni tureckiej ogranicza się tylko do kebaba, dodatkowo do jego bardzo „zeuropeizowanej” wersji. Prawdziwy turecki kebab to bowiem mięso i świeże warzywa, a nie mięso sałatki i sosy. Choć nie tylko... W Turcji rodzajów kebabu jest bardzo wiele, ale to temat rzeka...

Oprócz kebaba kuchnia turecka ma nam bardzo wiele do zaproponowania. Przygotowaliśmy dla Was trzy potrawy, których koniecznie trzeba spróbować będąc w Turcji.

Kuchnia turecka - czy tylko kebab?

1. Zupa z soczewicy (tr. mercimek çorbası) to zupa krem przygotowywana z czerwonej soczewicy, marchwi, ziemniaków i cebuli. Podawana ze świeżym chlebkiem i cytryną, którą należy wycisnąć do zupy. Dobrze przyprawiona smakuje wybitnie i jest idealnym śniadaniem, bowiem to właśnie rano najczęściej jedzona jest przez Turków.

2. Pide, czyli turecka pizza. Swoim wyglądem przypomina łódkę, a smakiem znaną nam wszystkim włoską pizzę. Najpopularniejszym farszem pide jest mięso mielone, drobno krojona wołowina, ser, szpinak lub pieczarki

3. Gözleme – cienkie ciasto faszerowane szpinakiem oraz serem fetą. Farsz może być oczywiście dowolnie modyfikowany. Jednak to właśnie ten z sera i szpinaku jest najbardziej popularny.


 

Turcja to także oliwa, ryby, makarony...

Turcja, a już w szczególności region Morza Śródziemnego jest bardzo zróżnicowana pod względem kulinarnym. I mimo tego, iż nie dostaniemy tutaj tradycyjnego schabowego z ziemniaczkami, nad czym ubolewa spora część turystów z polskich to możemy liczyć na bogactwo smaków kuchni śródziemnomorskiej, która jest niezwykle zdrowa. Jej podstawą jest czosnek, oliwa z oliwek, świeże warzywa, liście winorośli, oliwki oraz owoce morza. Możemy znaleźć w niej także ryby, makarony, hummus i wiele innych...

Królestwo owoców i soków

Dla wielu z nas wakacje oznaczają również owoce i świeżo wyciskane soki. Oczywiście i tego w Turcji nie brakuje. Jako, iż jest to kraj rolniczy, a niektóre owoce dojrzewają tu po kilka razy w roku dla smakoszy owoców Turcja może być wymarzoną, wakacyjną destynacją.  Dla wszystkich z Was mamy obowiązkowy punkt w naszej ofercie.

Podczas wycieczki Alanya City udamy się do sadu owocowego, gdzie sami będziecie mogli zebrać Wasze ulubione owoce, a później ich spróbować. Gwarantowane niezwykłe doznania dla kubków smakowych nawet tych najbardziej wybrednych! :)