Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!

Co wpływa na popularność Aspendos w Turcji?

Opublikowane 24 Lutego 2023 roku
Zastanawialiście się jakie są rzymskie teatry leżą na terenie Turcji? A może, jesteście ciekawi gdzie znajduje się Aspendos oraz co ma Nam do zaoferowania? Zapraszamy do najnowszego wpisu, gdzie odpowiemy Wam na te i inne pytania. Zapraszamy!
 

Aspendos - to miejsce zdecydowanie warte uwagi! Dlaczego?

Aspendos - to z roku na rok cieszące się coraz większym powodzeniem miasto, które posiada bardzo bogatą historię. Dziś postaramy się Wam to trochę przybliżyć zwłaszcza z punktu historycznego, ale i z punktu widzenia turysty który wybiera się do tego wyjątkowego miejsca. 

ruiny teatru

Zacznijmy może od początku

Kiedy powstało Aspendos oraz gdzie dokładnie leży?

Aspendos - jest to starożytne Greckie miasto, położone obecnie na terenie południowej Turcji
Te piękne miasto możecie kojarzyć przede wszystkim, z obecnie naszym zdaniem najlepiej zachowanym starożytnym teatrem, który posiada uwaga aż 15 000 miejsc ! Jako ciekawostkę możemy Wam powiedzieć, że przedstawienia i wszelkiego rodzaju pokazy odbywają się do dnia dzisiejszego. Miejscowość ta, jest położona od Antalyi w odległości około 50 km zatem jest to idealne miejsce dla osób ceniących sobie sporą dawkę historycznej wiedzy, ale i nie tylko. 

Jak głosi historia miasto te powstało w 1000 p.n.e. przez Greków którzy najprawdopodobniej pochodzili z Argos, a także leży obecnie na terenie Pamfilii

Jak możemy się domyślić, Pamfilia była bardzo ważnym miastem w znaczeniu historii. Odgrywało bardzo ważną rolę jeżeli chodzi o handel artykułami spozywczymi, a także produkatami odzwierzęcymi np. wełną. Historia głosi, że w roku 333 p.n.e miasto Aspendos chciał odkupić Aleksander Wielki. W 190 p.n.e. miasto zostało przekazane Rzymianom, którzy niestety nie potrafili dobrze zarządzać co skutkowało tym, że zaczęło ono upadać. 

Teatr w Aspendos

Warto dodać, że Aspendos to nie tylko teatr, ale także pozostałości ruin antycznego miasta które tu niegdyś funkcjonowało. Jeśli jesteście ciekawi, możemy Wam uchylić rąbka tajemnicy, że jest to jedno z niewielu licznych miejsc które można poszczycić się pozostałościami świetnie postawionych akweduktów. 

ruiny teatru

ruiny teatru

Co warto zobaczyć w Aspendos? 

Wybierając się do tego miasta, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że są to pozostałości i ruiny budowali.

  • Teatr Rzymski który został ukończony w 160 roku!  
  • Stadion
  • Agora
  • Bazylika
  • Akwedukty

Jak widzicie miejsc jest całkiem sporo!

 

ruiny miasta Aspendos

ruiny miasta Aspendos

Teatr Rzymski - trochę historii...

Nie jesteśmy wcale zaskoczeni, że to jest to jedno z miejsc które jest najchętniej odwiedzanych przez turystów! Teatr został wybudowany w II wieku n.e. , jeszcze za czasów panowania samego cesarza Marka Aureliusza

Według krążącej legendy Teatr powstał w wyniku ogłoszonego konkursu. Głównym celem tego konkursu było stworzenie miejsce, które najbardziej przesłuży się miastu. W ramach nagrody zwycięzca miał poślubić córkę władcy samego Aspendos! 

Sama widownia jest o średnicy aż 96 metrów, i została podzielona dwie części (górną i dolną), tak, aby pomieścić uwaga 15 TYSIĘCY osób!

Wiecie, że w latach 30-stych XX wieku te miejsce odwiedził sam Mustafa Kemal Atatürk?

Dzięki temu, że miał możliwość odwiedzić te wspaniałe budownictwo, zarządził renowację teatru, co wywołało nie mało kontrowersji. Ostatecznie renowacja została przeprowadzona, i między innymi dzięki tej decyzji teatr funkcjonuje do dziś, i jest wykorzystywany do organizacji różnych wydarzeń kulturalnych, np. występów baletu, czy opery.

Kolejnym ważnym elementem w zwiedzaniu Aspendos są zdecydowanie Akwedukty

akwedukty

AKWEDUKTY

Aspendos, to z pewnością miejsce gdzie znajdziemy najlepiej zachowane pozostałości akweduktów na terenie całej Turcji. Na północy wzgórza, to właśnie one łączyły się z miastem. Służył on między innymi do tego, aby spływała po nim górska, z oddalonych o niecałe 20km górskich źródeł. 

Teatr, akwedukty to tylko niewielka część którą warto zobaczyć podczas wycieczki z Nami! 
Jeśli uwielbiacie słuchać ciekawych i historycznych opowieści, ciekawostek i cenicie sobie przekazywaną wiedzę, to tak wycieczka jest właśnie dla Ciebie! 

 

W Naszej ofercie znajdziesz dwie wycieczki, w które zabierzemy Cię do tego pełnego historii miejsca! Między innymi:

 

Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy Wam temat tego pięknego miasta, a po resztę anegdotek i ciekawostek udacie się na wycieczkę z Nami! Zapewniamy niezapomniane wrażenia, piękne widoki, i aktualną wiedzę! 

Do zobaczenia w teatrze! :)  

pay with iyzico methods