Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!
pl
 • EN

Nowe obostrzenia w Turcji, czy można jechać na wakacje?

Opublikowane 29 Kwietnia 2021 roku

Nowe obostrzenia w Turcji 2021

To, że Turcja jest liderem wśród krajów najchętniej wybieranych przez turystów, to każdy już o tym wie. Dlatego każda osoba wybierająca się na wakacje, chciałaby znać zasady jakie panują w tym kraju i co trzeba spełnić aby w ogóle przylecieć.

Na różnych stronach internetowych jest wiele wiadomości odnośnie obostrzeń oraz zasad panujących w Turcji w dobie koronawirusa. Na niektórych stronach podawane są wiarygodne źródła a na innych już mniej albo z palca wyssane. Dlatego specjalnie dla Was co jakiś czas dodaję wpisy z aktualnymi zasadami w Turcji. Wszystkie sprawdzone informacje będą w jednym miejscu :)

Koronawirus drastycznie wpłynął na turystykę w Turcji. Jak wiadomo ten kraj żyje przede wszystkim z usług turystycznych. Jednakże, Turcja tak łatwo się nie poddaje! Chcąc uratować po części swój kraj - pozostawia otwarte granice dla swoich turystów.

Loty do Turcji - aktualna sytuacja

Loty z Polski do Turcji odbywały się tylko i wyłącznie w soboty ale od zeszłego tygodnia podróże lotnicze do słonecznej Turcji organizowane są regularnie czyli dwa razy w tygodniu ( środy i soboty). Warto wiedzieć, że obowiązkowe wizy do Turcji zostały zniesione w marcu 2020 roku. Co to oznacza? Oznacza to, że można przebywać w Turcji przez 90 dni bez wizy. Proszę pamiętać o tym aby wjechać na terytorium Turcji trzeba mieć ważny paszport! (co najmniej ważny 6 miesięcy)

Kolejną ważną informacją, którą warto wiedzieć jest to, że dla zapewnienia bezpieczeństwa turystom będących na wakacjach - władze Turcji stworzyły program „Certyfikacji Sanitarnej w Branży Turystycznej", który funkcjonuje od sezonu letniego w 2020 roku. Program obejmuje działania zapobiegawcze oraz ochronne - miejsc noclegowych (np.hotele), środków transportu oraz atrakcji turystycznych. Owe obiekty będą kontrolowane i certyfikowane aby zapewnić bezpieczeństwo turystów.

Jednocześnie w Turcji trwają szczepienia przeciw Covid-19 osób pracujących w branży turystycznej.

W takim razie czy można jechać na wakacje do Turcji? Oczywiście, że można! Jednakże trzeba spełnić kilka warunków.

Testy PCR dla wypoczywających w Turcji

Władze Turcji zadecydowały, że przedłużają bieżące zasady wjazdu dla podróżnych. Do 31 maja 2021 roku WSZYSTKIE osoby z wyjątkiem dzieci poniżej 6 roku życia, przybywające do Turcji drogą lotniczą, lądową czy morską muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego 72 godziny przed podróżą. Negatywny a także przetłumaczony na język angielski wynik testu należy mieć przy sobie podczas boardingu, w przeciwnym razie nie zostanie się wpuszczonym na pokład samolotu.  

Osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 a także ozdrowieńcy NIE są zwolnieni z obowiązkowego testu PCR.

Wykonanie testu PCR w Polsce jest dość drogie dlatego niektóre biura podróży takie jak Rainbow, Itaka, Exim Tours oraz Coral Travel oferują swoim klientom zniżki na testy PCR. Aby uzyskać więcej szczegółowych informacji należy skontaktować się bezpośrednio z wymienionymi wyżej biurami.

Kod HES

Kolejnym ważnym warunkiem, który należy spełnić aby zostać wpuszczonym na pokład samolotu jest okazanie formularza z kodem HES. Jest to wymóg obowiązkowy od 15 marca 2021 roku. Formularz wjazdu do Turcji (form for Entry to Turkey) trzeba wypełnić online w ciągu 72 godzin przed podróżą. Ów dokument z indywidualnym kodem HES należy wydrukować lub pobrać na telefon i okazać w formie elektronicznej.

Dzięki temu kodowi będzie można z łatwością skontaktować się z Wami w przypadku styczności z osobą zakażoną koronawirusem podczas pobytu w Turcji. Kod HES jest także konieczny przed wejściem do różnych obiektów:

 • centra handlowe
 • banki
 • autobusy
 • szpitale
 • przy zameldowaniu w hotelu

Dlatego najlepiej mieć go zawsze pod ręką!

Link do formularza: https://register.health.gov.tr/

Kwarantanna po powrocie z Turcji - kto nie musi jej przechodzić?

Każdy turysta wracający do Polski z wakacji w Turcji jest automatycznie przekierowywany na 10-dniową kwarantannę. Z obowiązkowej kwarantanny zostaną zwolnione osoby:

 • które przedstawią negatywny wynik testu PCR lub antygenowego wykonanego na lotnisku albo w laboratoriach na terenie Polski w ciągu 48 godzin. 
 • osoby zaszczepione na Covid-19, które przedstawią zaświadczenie o pełnym cyklu szczepień szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej
 • ozdrowieńcy, którzy przeszli koronawirusa w ciągu ostatnich 6 miesięcy

Warto pamiętać, że test wykonany w Turcji nie będzie brany pod uwagę oraz nie zwalnia z kwarantanny.

Obostrzenia dla turystów w Turcji 

Od 29 kwietnia na terenie Turcji będzie obowiązywał całkowity LOCKDOWN (zakaz wychodzenia z domu) aż do końca Ramadanu. Godzina policyjna rozpoczyna się od godziny 19:00 29 kwietnia do godziny 5:00 17 maja. Nowe obostrzenia NIE DOTYCZĄ TURYSTÓW PRZYLATUJĄCYCH DO TURCJI NA WAKACJE tylko obywateli oraz obcokrajowców mieszkających w tym kraju na stałe.

Hotele są czynne a turyści będą mogli swobodnie poruszać się po mieście.

Warto także wiedzieć, że restauracje będą czynne tylko i wyłącznie aby oferować usługi na wynos lub na dowóz.

Jedyny zakaz, który dotyczy każdego turysty to obowiązek noszenia maseczki w miejscach publicznych i środkach transportu. Na plaży czy przy hotelowym basenie można swobodnie funkcjonować BEZ maseczki.

Jak będzie funkcjonowało nasze biuro?

W całej Turcji zaczął się całkowity lockdown który będzie trwał do 17 maja, ale branża turystyczna jest zwolniona z zakazów. Nasze biuro podróży posiada wszystkie wymagane licencje i dlatego może normalnie pracować i organizować Wam wycieczki. Jednak w tym okresie (do 17 maja) biuro stacjonarne będzie zamknięte, ale pracujemy online i przyjmujemy Wasze rezerwacje... Zgodnie z naszą nazwą: "Alanya Online" jesteśmy cały czas dostępni ONLINE! :) 
Większość naszych wycieczek będzie organizowanych bez zmian z kilkoma wyjątkami:
 • Wycieczka do KAPADOCJI będzie odbywać się bez nocy kapadockiej a także bez lotów balonem, gdyż jest całkowity zakaz do 17.05
 • Program na wycieczkę ALANYA CITY TOUR został zmieniony gdyż jaskinie, bazar, kolejka linowa a także Dimçay na okres lockdownu są zamknięte.
 • Rejsy morskie również się nie odbywają

Wycieczki, które polecamy w tym okresie to:

 • PAMUKKALE I JEZIORO SALDA
 • KAPADOCJA
 • K. A. S (Kurşunlu, Aspendos, Side)
 • KANION TAZI I ANTYCZNE MIASTO SELGE
 • RAFTING
 • BUGGY SAFARI
 • JEEP SAFARI
Na szczęście kwarantanna będzie trwała TYLKO 2 tygodnie a potem wracamy do Was z podwojoną siłą i z naszymi wycieczkami, które będą odbywać się po staremu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie: 

W razie jakikolwiek pytań służymy pomocą!

 

Autor tekstu: Natalia Yurttaş (instagram: @natusia2307)