Stambuł – jedyne miasto na świecie położone na dwóch kontynentach, o którym to słyszał niemal każdy. Miasto to skrywa w sobie wiele majestatycznych zabytków, które oczarowują turystów swoim pięknem. Jednym z takich miejsc jest słynny Błękitny meczet, który jest jednym z ostatnich przykładów klasycznego okresu sztuki islamskiej w Turcji. Znajduje się on w centrum, w sąsiedztwie takich znanych zabytków jak Hagia Sophia i Pałac Topkapı.
Błękitny meczet to XVII – wieczna budowla, powstała na zlecenie Sułtana Ahmeda I, od którego to pochodzi pełna nazwa meczetu - Sultanahmet Camii, czyli Meczet Sułtana Ahmeda. Ciekawostką jest to, że nazwa „Błękitny meczet” została stworzona przez inne nacje odwiedzające to miejsce, za sprawą wnętrza meczetu wyłożonego ponad 21 tysiącami ręcznie robionymi kafelkami z Izniku (miasto), w których to dominuje kolor niebieski przeplatany bielą i zielenią.
Budowa meczetu rozpoczęła się w 1609 roku, a skończyła się w 1616 roku (równe 7 lat). Sułtan pragnął zbudować budowlę bardziej imponującą niż znajdująca się niedaleko Hagia Sophia. Krąży legenda iż ówcześnie 19 letni Sułtan Ahmed I zdecydował o budowie meczetu aby uzyskać przebaczenie Allaha za swoje niezbyt dobre, niewłaściwe zachowanie w latach młodości.
Architektem tej znamienitej budowli został Sedefkâr Mehmet Ağa, który to był uczniem samego architekta Sinana – nadwornego architekta Sułtanów. Co ciekawe, sam Sułtan Ahmed I pracował przy budowie tego meczetu jako robotnik. Dawał z siebie wszystko i pracował do upadłego!
Błękitny Meczet w Stambule posiada 6 minaretów! Co jest niezwykłą rzadkością. Minarety – są to wysokie wieżyczki przy meczecie z których nawołuje się do modlitwy. Co do tej liczby istnieje legenda, iż Sułtan Ahmed I opisując swoją wizję minaretów miał użyć słowa "altın" – coś złotego, zaś architekt Sedefkar, przypadkiem (chociaż istnieją wersję że specjalnie, aby nie stworzyć niepraktycznych i zbyt przesadnych złotych minaretów) miał zrozumieć to słowo jako "altı", czyli sześć.
Błękitny meczet wzniesiony został na niemal kwadratowym planie (51,65 m x 53,40 m)i prowadzi do niego pięć bram. Z placu zewnętrznego trzy bramy prowadzą na dziedziniec wewnętrzny, który otoczony jest krużgankami (długie korytarze) wspartymi na 26 kolumnach, które przykryte są 30 kopułowymi sklepieniami.
Do wnętrza meczetu dostać się można za pomocą trzech wejść. Dwa z nich prowadzą z dziedzińca zewnętrznego, a jedno z dziedzińca wewnętrznego. Nad meczetem góruje okrywająca go kopuła o średnicy 22,4 m, a w środku meczetu wznosi się na 43 metry nad posadzką. Kopułę tą podtrzymują tak zwane „nogi słonia” czyli kolumny, których średnica sięga 5 metrów. Na górze każdego z nich zapisane są cytaty z Koranu, każdy symbolizujący filary wiary Islamskiej.
W środku Błękitnego meczetu znajduje się imponująca sala do modlitwy wyłożona czerwonymi tureckimi dywanami. Dzieli się ona na dwie części, mniejszą – dostępną dla turystów, oraz większą – zamkniętą, czynną tylko dla osób modlących się.
Wejście do każdego meczetu w Turcji jest darmowe, należy jedynie zadbać o odpowiednie okrycie. Przy wejściu do meczetu należy zdjąć buty oraz mieć zakryte kolana. Panie dodatkowo muszą zadbać o okrycie chustą włosów i ramion.
Podczas wizyty w Stambule, obowiązkowo należy odwiedzić Błękitny meczet! Budowla ta jest niezmiernie imponująca a przy okazji każdy może indywidualnie ocenić czy zamysł Sułtana Ahmeda I co do przyćmienia sąsiadującej Hagi Sophi został spełniony.
Ten cudowny meczet można zwiedzić razem z nami w trakcie organizowanej przez nasze biuro podróży Alanya Online wycieczki do Stambułu wraz z polskojęzycznym przewodnikiem. Organizujemy wycieczkę 1-dniową jak i 2-dniową. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą: