Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!

Praktyczny poradnik, co zabrać do Turcji na wakacyjny wyjazd

Opublikowane 26 Lutego 2019 roku
alanya.biuro

Co najlepiej zabrać na wakacje do Turcji?

Często zastanawiamy się nad tym, co ze sobą spakować na wakacje. Tygodniowe, czy dwutygodniowe - lista rzeczy powinna wyglądać podobnie, może różnić się jedynie ilością ubrań. Chcąc pomóc Wam w uniknięciu stresu przedwakacyjnego związanego z tym czy, aby na pewno “wszystko mam” przygotowaliśmy listę, rzeczy niezbędnych podczas urlopu w Turcji.

Walizki na wakacje

Jak spakować się na wakacje w Turcji?

1. Dokumenty, czyli paszport, polisa ubezpieczeniowa.
Jak wiemy , Turcja jest krajem, który nie należy do Unii Europejskiej. Zobowiązuje to nas do posiadania ważnego paszportu. Od dnia 2 marca 2020 aby wjechać na terytorium Turcji, nie potrzebujemy wizy. Możemy bez wizy wypoczywać w Turcji przez 90 dni w okresie pół roku. 

2. Ubrania, ręczniki plażowe
Obecnie prawie każdy hotel gwarantuje nam ręczniki, z których możemy korzystać na terenie hotelu. :) Warto się zatem wyposażyć jedynie w ręczniki, potrzebne na basen i plażę.

3. Kosmetyki i lekarstwa.
Każda z Pań doskonale wie, czego z kosmetyków potrzebuje na wakacjach. Doskonale też pewnie wie, czego potrzebuje jej mężczyzna. Najważniejszą rzeczą do zabrania jest krem z filtrem UV, o którym nie możemy zapomnieć. Większą uwagę warto poświęcić do spakowania apteczki. Polecamy wrzucić do niej coś na  “zemstę sułtana”, która wbrew mitów panujących wśród polskich turystów nie dopada każdego. Warto mieć też coś przeciwbólowego oraz pantenol na ewentualne oparzenia słoneczne.

4. Elektronika i akcesoria
Pod tym obszernym hasłem ukryliśmy telefon, aparat fotograficzny, tablet, laptop... wszystko co niezbędne jest Wam podczas wypoczynku. Pakując elektronikę nie zapomnijmy o potrzebnych akcesoriach takich jak ładowarka czy dodatkowa karta pamięci.

Więcej o tym, co należy zabrać przeczytacie na tym blogu

Gdy już ogarnęliśmy wszystko, bez czego nie możemy udać się na spokojny urlop i mamy pewność, że sąsiad odpowiednio zaopiekuje się naszym zwierzakiem i roślinami  :)  a dodatkowo spakowaliśmy walizkę (często nie tylko swoją, ale także drugiej połowy i dzieci) warto pomyśleć o sobie i o tym jak przygotować swoje ciało do kąpieli słonecznych. 

Obowiązkiem każdej kobiety (choć nie tylko) jest hamam, czyli tradycyjna łaźnia turecka!

Dawniej, w  Imperium Osmańskim domy nie miały łazienek, czyli czegoś,  bez czego obecnie absolutnie nie wyobrażamy sobie życia. Mieszkańcy chodzili się kąpać do łaźni publicznych, gdzie oprócz kąpieli także plotkowali, a Panie szukały kandydatek na żony dla swoich synów. Współczesne hamamy zachowały formy oddzielnych pomieszczeń dla kobiet i mężczyzn, co daje poczucie nieskrępowania i pozwala się lepiej zrelaksować.


Co spotka nas w hamamie? Po przebraniu się w stroje kąpielowe udajemy się do sauny fińskiej, gdzie rozpoczyna się nasza relaksacja, później prysznic i... kolejna sauna, tym razem parowa. Sauny pomagają naszemu organizmowi pozbyć się toksyn oraz przygotowują naszą skórę do dalszego punktu programu... czyli? Hamamu! Hammam to miejsce wyłożone marmurem, gdzie temperatura wynosi około 40-50°C, na miejscu zostanie nam zrobiony peeling za pomocą szorstkiej rękawicy, a następnie masaż w pianie... Taki peeling pozwala nam się pozbyć martwego naskórka, co za tym idzie nasze ciało lepiej przygotowane jest do kąpieli słonecznych. To jednak nie wszystko! Po opuszczeniu hamamu udajemy się na cudowny masaż olejkami, który to w połączeniu z peelingiem sprawia, że nasze ciało jest gładkie i nawilżone przez długi czas.Zapraszamy na naszą wycieczkę do hammamu, gdzie czeka na Was wszystko, o czym pisaliśmy wyżej ;)

pay with iyzico methods