Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!

Pogoda w Kapadocji - na co się przygotować?

Opublikowane 23 Lipca 2021 roku

Czy pogoda w Kapadocji jest taka sama jak na

Riwierze Tureckiej?

Klimat w Kapadocji jest zupełnie inny, dość zróżnicowany niż w regionie Riwiery Tureckiej. Jest wręcz idealny dla zmęczonych upałami turystów, którzy właśnie w centralnej Anatolii mogą odetchnąć i trochę się ochłodzić. W Kapadocji panuje klimat wewnątrz kontynentalny, umiarkowany suchy, bardzo podobny do naszego polskiego klimatu, panują tam typowe cztery pory roku czyli wiosna, lato, jesień oraz zima. Każda pora roku jest idealna, żeby Kapadocję odwiedzić a każdy przewodnik czy turysta będący po raz kolejny w tym regionie ma swoją ulubioną porę roku.

PORY ROKU W KAPADOCJI

  • Wiosna – w Kapadocji jest okresem jeszcze dość chłodnym, dopiero w kwietniu zaczyna robić się ciepło i temperatury przekraczają 20 stopni, ale zdarzają się i takie dni kiedy nawet w wyższych partiach regionu spadnie jeszcze śnieg. Śnieg zresztą jest widoczny na szczytach okolicznych wzgórz i na wulkanie Erciyes nawet do końca czerwca.Wiosna jest też okresem częstych opadów deszczu i sporadycznych burz.
  • Lato – lata są już upalne z temperaturami przekraczającymi 30 stopni, ale ze względu na bardzo suche powietrze, temperatury nie męczą mieszkańców czy turystów tak bardzo jak wilgotne powietrze w regionie Alanyi i Antalyi. Ciekawostką kapadockiego klimatu jest również całoroczne występowanie dużych dobowych amplitud temperatur czyli różnic w temperaturze pomiędzy dniem a wieczorem/nocą. Czasem te różnice są większe, czasem mniejsze. Wybierając się na wycieczkę do Kapadocji, bez względu na porę roku (nawet latem) warto mieć ze sobą coś do okrycia z dłuższym rękawem (polar, bluzę) gdyż temperatura wieczorem może Was zaskoczyć i spaść nawet do 10-15 stopni. Ciepłe ubrania przydają się wtedy gdy turyści wybierają się na lot balonem, który odbywa się o wschodzie słońca. W trakcie lotu będzie dość chłodno szczególnie wtedy kiedy przebywa się na wysokości około 800 - 1000 metrów nad ziemią.
  • Jesień – jest uznawana w Kapadocji za jedną z piękniejszych pór roku, jednak już pod koniec października robi się naprawdę zimno i mglisto, temperatury spadają do nawet 10 stopni a już w listopadzie w nocy pojawiają się przymrozki.
  • Zima – od grudnia możemy liczyć na zimę i to nawet sroższą niż nasze zimy w Polsce, bowiem od grudnia do lutego w ciągu dnia temperatury rzadko przekraczają 5 stopni. Są takie dni w ciągu zimy gdy temperatury spadają do nawet -25/-30 stopni! Kto tęskni za prawdziwą zima i jeszcze nie jeździł w Turcji na nartach powinien Kapadocję odwiedzić właśnie na przełomie stycznia i lutego – zima gwarantowana a do tego dwa duże centra narciarskie w Kayseri przyciągają turystów z różnych zakątków świata już od lat.

Pogoda a lot balonem 

Popularne w regionie Kapadocji loty balonem odbywają się przez cały rok nawet w okresie zimowym. Warunki atmosferyczne są na bieżąco kontrolowane przez Lotnictwo Cywilne, które w każdym momencie może odwołać loty balonem przez:

  • zbyt silny, porywisty wiatr
  • zbyt dużą wilgotność
  • opady deszczu czy śniegu

Sama temperatura natomiast w czasie lotu nie ma znaczenia jednak zimą warto zaznaczyć iż osoby, które nie przepadają za zimnem mogą nie czuć się komfortowo w czasie lotu ze względu na naprawdę niskie temperatury.

W TAKIM RAZIE JAKA JEST POGODA NA RIWIERZE TURECKIEJ (ALANYA)?

Pogoda na Riwierze Tureckiej w miesiącach zimowych takich jak styczeń i luty to około 15oC w ciągu dnia a w nocy około 6oC. W tych miesiącach zdarzają się trwające kilka dni opady deszczu oraz chłodniejszy wiatr,  ale również wiele dni jest słonecznych. Nie zazna się tutaj opadów śniegu ponieważ temperatura jest zbyt wysoka, opady śniegu jedynie można zaobserwować w głębi gór Taurus. Temperatura wody w morzu wynosi około 17oC więc wielu turystów decyduje się na kąpiele w morzu. Średnia ilość godzin słonecznych w ciągu dnia to 5 godzin.

W marcu opady deszczu są coraz rzadsze, oraz w ciągu dnia mamy już 7 godzin słonecznych. Temperatura w ciągu dnia wynosi około 18oC, a nocami około 8oC. Pogoda w marcu sprzyja zwiedzaniu, temperatura morza wciąż wynosi około 17oC. Ciekawym zjawiskiem w tym miesiącu jest wybrzeże nad którym znajdziemy bezchmurne niebo z przyjemnie ogrzewającym słońcem, gdy po stronie gór zobaczyć możemy ciemne, zachmurzone niebo.

Od kwietnia rozpoczyna się sezon turystyczny. Średnia temperatura w ciągu dnia to 21oC. W nocy temperatura to około 13oC. Temperatura morza powoli wzrasta, osiąga około 19oC. W maju morze staje się już bardzo przyjemne, jego temperatura wynosi wtedy około 21oC. Dni są coraz dłuższe, temperatura w ciągu dnia wynosi około 25oC, a w nocy spada do 15oC. Od około połowy maja i w czerwcu rozpoczyna się pełnia lata w Turcji. W czerwcu morze ma już bardzo przyjemną temperaturę około 25oC. Na dworze temperatura to już około 30oC w ciągu dnia, w nocy 20oC.

Typowe miesiące letnie w Turcji można określić jednym słowem – upał. W lipcu i sierpniu rozpoczyna się najgorętszy czas w roku. Deszcz tutaj niemal wcale nie występuje w tym czasie, woda w morzu ma już około 27oC. Średnia temperatura w ciągu dnia – oczywiście w cieniu – wynosi około 35oC, a w nocy pozostaje w okolicach 28oC. Zdarzają się jeszcze gorętsze temperatury – sięgające nawet do 46oC ! Wilgotność powietrza potrafi wynieść nawet 90% co powoduje, że temperatura ta odczuwalna jest jeszcze mocniej. W tym okresie należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej i stałym nawadnianiu organizmu.

We wrześniu i na początku października lato na Riwierze wciąż trwa. Temperatura morza utrzymuje się w tych miesiącach w granicach 26oC. We wrześniu średnia temperatura to 30oC, w nocy spada do około 20oC. Mogą się zdarzyć przelotne opady deszczu jednak są one stosunkowo krótkie. W październiku turyści wciąż mogą liczyć na przyjemną niemal późno wiosenną - letnią pogodę. Wilgotność powietrza wynosi już około 40%, temperatura w ciągu dnia to około 27oC, w nocy temperatura wynosi około 19oC chociaż niekiedy spada nawet do około 15oC.

Okres zimowy w Turcji następuje w listopadzie i grudniu.  W ciągu dnia  wciąż świeci słońce i jest dość ciepło oraz przyjemnie, niemniej pogoda jest trochę niepewna. Mogą nastąpić nagle oberwania chmur, mgły, a po chwili wyjdzie piękne słońce. Temperatura wody w morzu spada do około 19oC. W ciągu dnia temperatury powietrza mieszczą się w granicach 15-20oC. W nocy temperatura powietrza to około 10oC.

Chcielibyście sami przekonać się na własnej skórze jaka panuje pogoda w Kapadocji i w Alanyi? To serdecznie zapraszamy na wycieczki z naszym polskim biurem podróży w Turcji, odbieramy z każdego regionu na Riwierze Tureckiej :)

pay with iyzico methods