Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!

Zwiedzanie Alanyi - Co warto zobaczyć i zwiedzić na wakacjach Alanyi?

Opublikowane 6 Czerwca 2022 roku
alanya.biuro

Co warto zobaczyć i zwiedzić będąc na wakacjach w Alanyi?

Zjawiskowa Alanya

Zgodnie z zasadą, że wszystkie dalsze podróże należy rozpocząć od zwiedzenia „własnego ogródka” chcemy dziś przedstawić Wam Alanyę, czyli miasto, w którym większość turystów przyjeżdżająca do Turcji spędza wakacje.
Alanya to miasto liczące około 300 tysięcy mieszkańców. W sezonie letnim, w którym Alanyę odwiedzają turyści liczba mieszkańców może wzrosnąć do nawet miliona! Nie tak dawno bo w 1984 r. została „odkryta” przez niemieckich turystów i dopiero od tego roku możemy mówić o Alanyi jak o mieście - kurorcie. A co było wcześniej - „dawno, dawno temu”?

Według przypuszczeń archeologów, obszar, na którym dziś znajduje się Alanya zamieszkiwany był już w czasach hetytów (II tys. p.n.e.). Pierwsze ślady architektoniczne pochodzą z kolei z okresu hellenistycznego, w którym to Aleksander Macedoński podbił tereny dzisiejszej Alanyi. Kolejno kształtowały się tu cywilizacje rzymskie, później bizantyjskie.
O pierwszych Turkach w Alanyi możemy mówić od XIIIw. kiedy to sułtan seldżucki Alaeddin Keykubat podbił miasto czyniąc z niego swoją zimową rezydencję. To podczas jego rządów miasto rozwinęło się, powstały najsłynniejsze zabytki miasta, między innymi Czerwona Wieża, którą możemy zobaczyć w herbie miasta.

Późniejsze dzieje miasta są niekoniecznie korzystne dla Turków, Alanya ze względu na swoje strategiczne położenie jest stale gnębiona... Przenieśmy się zatem do lat 60 XXw. kiedy to do Alanyi zaczynają przyjeżdżać tureccy turyści zachęceni zdrowotnymi właściwościami jaskini Damlataş, odkrytej w 1948r. podczas budowy portu. Damlataş, czyli w tłumaczeniu Jaskinia Kapiącego Kamienia, do tej pory przyciąga kuracjuszy cierpiących na choroby układu oddechowego. Czasem możemy w niej spotkać rozłożone leżaki, na których inhalują się astmatycy.

Widok Alanya

Zwiedzanie jaskiń w Turcji

To właśnie Jaskinia Kapiącego Kamienia jest miejscem, od którego należy rozpocząć zwiedzanie miasta, jej położenie ułatwia nam sprawę ponieważ zlokalizowana jest w ścisłym centrum miasta, tuż przy plaży Kleopatry. Znajdują się w niej wspaniale zachowane formy skalne - stalagmity, stalaktyty oraz połączenie ich obu czyli stalagnaty, których pochodzenie sięga, aż 15 tysięcy lat wstecz. To właśnie one są zasługą nazwy jaskini.Miejsca, które koniecznie warto odwiedzić na wakacjach

Kolejnym niezbędnym punktem w Alanyi jest wzgórze Kale oraz wszystkie zachowane na jego szczycie zabytki. Możemy znaleźć tam meczet, oraz willę z czasów osmańskich. Dodatkowo ze wzgórza Kale miasto serwuje nam niezapomniany widok na panoramę, oraz ruiny zabudowy . Bardzo dobrze widoczna jest także wspomniana już Czerwona Wieża oraz port. Na wzgórze możemy udać się autobusem lub nowiutką kolejką, co dodatkowo przysporzy nam „frajdy”. :)

Obowiązkowym punktem w Alanyi jest także meczet Centralny, który robi niesamowite wrażenie. Niezwykle ozdobiony w środku, pochodzi z czasów osmańskich. 

Zwiedzając meczet pamiętajmy o nakryciu głowy i ubraniach zakrywających kolana.

Chcąc poczuć się jak prawdziwy Alanijczyk zachęcamy do udania się nad rzekę Dimçay, gdzie czeka na Was chwila ulgi od panującego w Alanyi upału. Na rzece umieszczone zostały metalowe platformy wyłożone we wnętrz dywanami i poduszkami, gdzie siedząc „po turecku” możemy zjeść posiłek. Woda w rzece swoją temperaturą nie zachęca do kąpieli, ale jako, iż do odważnych świat należy można się w niej oczywiście kąpać.
Czym byłby poradnik najważniejszych miejsc w Alanyi bez słynnej Plaży Kleopatry, którą według legendy szczególnie ukochała sobie Kleopatra. Niezwykle szeroka, piaszczysta, naprawdę niesamowicie piękna!

Alanya ma nam do zaproponowania naprawdę bardzo wiele. To tylko od nas zależy jaką formę spędzania wakacji wybierzemy. Można oczywiście skupić się na plażowaniu, choć my zachęcamy do aktywnej formy wypoczynku. Zainteresowanych eksplorowaniem Alanyi zachęcamy do wzięcia udziału w naszej wycieczce Alanya City Tour, gdzie nasi przewodnicy pokażą Wam miasto! Gwarantujemy, że nie będziecie żałować :)
 

pay with iyzico methods