Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!

Zatrucie pokarmowe podczas wakacji. Jak sobie pomóc?

Opublikowane 10 Sierpnia 2022 roku

Dzisiejszy wpis na blogu w pełni poświęcamy zdrowiu, oraz będzie on kontynuacją naszej akcji #zdrowewakacjewturcji. Bardzo często spływają do nas pytania odnoście profilaktyki zdrowia przed wyjazdem do Turcji, oraz na co zwrócić uwagę będąc już na miejscu. Czy zatrucia pokarmowe w Turcji są rzeczywiście bardzo częste? Jakie są objawy zatrucia? Czy zemsta Sułtana rzeczywiście istnieje? Jak leczyć zatrucie pokarmowe, i jak pomóc sobie tak aby nie zachorować. Co warto jeść a czego unikać, aby nie zachorować? Na te, i masę innych pytań odpowiadały nasze gościnie, zatem zachęcamy Cię bardzo serdecznie do przeczytania tego wpisu, który jest skondensowaną wiedzą i podsumowaniem, naszych spotkań! Zapraszamy!

Jak radzić sobie z chorobami na wakacjach?

Turcja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów, co oczywiście wpływa też na ilość Waszych zapytań jaki pojawiają się w kontekście zdrowia. Wielu z Was przed swoją pierwszą podróżą na zagraniczne wakacje zastanawia się, w jaki sposób warto się zabezpieczyć, co zrobić aby nie zachorować i móc cieszyć się wakacjami w pełni. Jako lokalne biuro podróży spotykamy się często z pytaniami, co zrobić w sytuacji kiedy podczas wakacji zachorujemy na zatrucie pokarmowe, i jak sobie pomóc chociażby lekami.

Lot do Turcji

Z Anią Moller rozmawialiśmy o chorobach, widzianych kątem oka pilota wycieczek i rezydenta.

Podczas rozmowy, padło pytanie:

Jakie choroby są wśród turystów najczęstsze?

W kwestii najczęstszych chorób wśród turystów nadal są niestety zatrucia pokarmowe. Bardzo często zadajemy sobie pytania, skąd to się bierze? W głównej mierze wynika to z faktu, iż w Turcji usługa „All Inclusive” jest bardzo mocno rozbudowana. Często podczas pierwszych dnia naszego pobytu na wakacjach sięgamy po dosłownie wszystko bez umiaru. Nie jest to z pewnością dobre dla naszego organizmu który bardzo często dostaje „ szoku”. Duża ilość jedzenia, alkohol, mocne słońce, wysokie temperatury, przegrzanie organizmu, bardzo często nasze organizmy nie są przystosowane do takich zmian i właśnie w ten sposób reagują. Oczywiście często zdarza się też, że wpływ ma też zmiana flory bakteryjnej, zatem warto zwrócić uwagę na spożywane przez nas napoje, a nawet na zbiorniki wodne w jakich się kąpiemy.

Trzeba pamiętać też o słońcu, które w Turcji podczas sezonu letniego jest bardzo mocne, i potrafi mocno przygrzać. Wysokie temperatury, i wystawianie nadmiernie ciała w pierwszych dniach często powoduje przegrzanie, słoneczne udary czy nawet poparzenia.

Niemalże wszystkie hotele w Turcji, posiadają klimatyzacje zatem jest to kolejny czynnik dzięki któremu bardzo często chodzi do zachorowań, z uwagi chociażby różnicy temperatur. Często słyszymy też o infekcjach gardła, przewianym uchu czy piekących oczach. Na wszystkie te czynniki, ma wpływ właśnie klimatyzacja, zatem warto zwrócić na to uwagę ustawiając poziom temperatury.

Czego oczekiwać może turysta który zachoruje od rezydenta który jest na miejscu? W czym może nam pomóc, a w czym nie?

Rezydent z pewnością nie może podawać żadnych leków! Jest to podstawowy punkt, o którym trzeba pamiętać. Rezydent może nam oczywiście doradzić konsultacje, udzielić pomocy przy wezwaniu karetki, wskazać najbliższą aptek, natomiast o podaniu lekarstw nie ma mowy. Ponadto, warto pamiętać że w przypadku kiedy ta pomoc jest niezbędna, a klient odmawia przyjazdu karetki czy udania się do lekarza rezydent może poprosić nas o sporządzenie pisemnej odmowy.

Bardzo ważną kwestią o jakiej wielu z nas zapomina są lekarstwa. Pamiętajcie, że leki jakie musicie przyjmować – powinny znaleźć się w bagażu podręcznym. Nie ma żadnych zakazów w tej kwestii, a warto mieć na uwadze że  w przypadku zagubienia naszego bagażu zostajemy bez leków.

w aptece

Przejdźmy teraz do kolejnej bardzo ważnej kwestii, a mianowicie do Tureckiej apteki.

W tej części odpowiemy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań, a mianowicie: W jaki sposób znajdziemy aptekę, i czym ona się różni od tych w Polsce? Co możemy kupić w tureckiej aptece? Jakie leki i zamienniki dostaniemy? Jakie leki wymagają recepty, a jakie nie?

Rozmowę przeprowadziliśmy z Agnieszką Dizma, która jest właścicielką apteki w Antalyi. Agnieszka podzieliła się z nami ogromną dawką wiedzy na temat funkcjonowania aptek w Turcji, oraz samych lekarstw.

Jak znaleźć Turecką aptekę, oraz czym się różni?

Apteki w Turcji są z pewnością bardzo dobrze oznaczone. Znajdziemy je pod szyldem „ECZANE”, oraz w niedalekiej odległości znajdziemy biało czerwona tablicę i logo literki E. To oznacza że w tej dzielnicy, z pewnością znajdziemy aptekę. Godziny otwarcia apteki również są ustalone z góry przez służby lekarskie zazwyczaj są to godziny od 7:00 -19:00 od poniedziałku do soboty. W niedziele zazwyczaj zamknięte, wyjątkiem są natomiast apteki dyżurujące.

Warto zwrócić uwagę, że po zamknięciu apteki jest nałożony obowiązek wywieszenia na drzwiach, listy dyżurujących aptek. Na takiej liście znajdziemy między innymi: numer telefonu, oraz wskazówki jak znaleźć daną aptekę. Podany jest również kod QR, dzięki któremu po zeskanowaniu wszystkie informacje pojawią nam się w telefonie. Dodatkowo na szybie w koniecznie musi być podany numer telefonu, oraz imię i nazwisko właściciela apteki, lub farmaceuty.

Pamiętajmy, że apteki można tez wyszukać w przeglądarce gogle, czy podpytać personelu hotelowego który z pewnością Wam pomoże ;)

Skoro już wiemy jak możemy taką aptekę znaleźć, no to co w niej znajdziemy? Co możemy zakupić w takiej aptece?

Tak naprawdę w Turcji apteka nie różni się za wiele od tych które są w Polsce. Każda apteka ma swój wygląd oraz ułożenie artykułów natomiast zmiany są zazwyczaj kosmetyczne.

Z przodu apteki możemy znaleźć np.: suplementy diety, witaminy, mleka modyfikowane, chusteczki dla dzieci, artykuły dla mam ale i coraz częściej zwłaszcza w kurortach turystycznych słoiczki czy musy owocowe. Jeżeli zapomnimy zabrać na wakacje szczotki do włosów, nożyczki do paznokcie to oczywiście również je zakupimy.

Jak ciekawostkę dodamy, że preparaty np. na mrówki i szczury tez są sprzedawane w aptece, zatem kupisz tu chyba dosłownie wszystko :) Za ladą w której obsługuje farmaceuta, znajdują się leki które podaje tylko pracownik apteki.

turecka apteka

W jaki sposób możemy porozumieć się w aptece?

Tutaj są dosłownie wszystkie chwyty dozwolone :)

W turystycznych aptekach zazwyczaj jest zawsze osoba która zna rosyjski, czy angielski zatem jeżeli znasz któryś z tych języków nie powinieneś mieć problemów. Jeżeli nie, no to jest na to jeszcze kilka sposobów. Możesz oczywiście na migi! I ta opcja mimo że najprostsza, to coraz częściej zapomniana. Kto nie umie pokazać bolącego gardła czy ucha, ręka do góry :)

Możemy mieć również zdjęcie opakowania leku który chcemy zakupić, wówczas farmaceuta z pewnością pomoże nam sprawdzić jaka substancja znajduje się w danym lekarstwie i dobierze odpowiedni zamiennik.  

Co zrobić w sytuacji kiedy skończy nam się lek na receptę?

Jak wielu z Was wie, w Turcji wiele leków jest dostępnych bez recepty, natomiast nie dotyczy to antybiotyków.

Jakie leki dostaniemy w Turcji bez recepty? Oto kilka przykładów:

  • leki przy chorobach przewlekłych. Np. na nadciśnienie
  • leki na cukrzycę
  • witaminy i suplementy
  • lekarstwa na grypę, przeciwbólowe
  • przeciwmigrenowe
  • leki na tarczycę, np.Eutyrox w różnych dawkach
  • maści sterydowe
  •  tabletki antykoncepcyjne
  •  tabletki „dzień po”

A co w przypadku kiedy recepta okaże się niezbędna?

Są leki z grupy np. psychotropów czy antybiotyków które rzeczywiście wymagają recepty. Wówczas niezbędna może się okazać wizyta u lekarza. Warto dodać że zdarzają się sytuacje, że turyści przyjeżdżają ze swoimi receptami z Polski i chcą je zrealizować w Turcji. Takiej opcji niestety nie ma. Jeżeli okazanie recepty jest niezbędne, wówczas również niezbędne jest udanie się do Tureckiego lekarza celem wypisania recepty. Warto dodać że w Turcji ceny lekarstw są dużo niższe niż w Polsce.

Co do cen w Tureckich aptekach, to uwaga są to ceny ustalone przez Ministerstwo Zdrowia odgórnie. Jest to tez spowodowane tym że nie ma sieci aptek, jak to jest np. w Polsce. Dotychczas było tak że każdy mógł otworzyć aptekę, jako przedsiębiorca i posiadać ich kilka. Aktualnie od jakiś 2 lat zapis został zmieniony, i obecnie i tylko farmaceuta z Tureckim obywatelstwem i ukończonym dyplomem może otworzyć jedną aptekę.

Jakie leki warto zabrać ze sobą?

Często przed przyjazdem do Turcji, turyści spożywają probiotyki. W Turcji niestety jest zdecydowanie mniejszy wybór, co wpływa na ich cenę. Można je oczywiście zakupić bez recepty, natomiast znane marki takie jak Dicoflor, warto zakupić w Polsce.

Jeżeli często cierpisz na zachorowania pęcherza, warto furaginę zabrać ze sobą. W Turcji niestety nie jest ona dostępna, tak samo jak Fitolizyna.

Jeżeli pojawi się u Ciebie biegunka, znanego w Polsce węgla również nie znajdziesz w Tureckiej aptece.

W przypadku podróży z niemowlakiem – warto zabrać ze sobą czopki z paracetamolem. W Turcji jest jedna dawka ( nie ma przedziału wagowego i wiekowego tak jak w Polsce).

Podczas serii naszych rozmów w czasie akcji #zdrowewakacjewturcji mieliśmy okazję rozmawiać z Naturopatą, a dokładniej z Anną Iwanicką. Jeżeli chcecie poznać w jaki sposób możemy wspomagać się medycyną naturalną to dobrze trafiłeś. Poniżej publikujemy listę preparatów które warto zabrać ze sobą na wakacje. Pamiętajmy jednak, że wymienione preparaty to ogólne podpowiedzi a nie indywidualne zalecenia. Homeopatia działa inaczej niż standardowe leki i warto o tym pamiętać.

  • Na chorobę lokomocyjną polecany jest Cocculine Boiron
  • Na stres który jest spowodowany podróżą polecany jest L72 lub Gelsemium Sempervirens 30CH
  • Na wspomaganie prawidłowego krążenia, dobrze wziąć przed lotem działa Pycnogenol
  • Na rany, stłuczenia, krwawienia - Arnica montana 9CH
  • Przed przed dużym posiłkiem, przed spożyciem alkoholu czy na kaca -Nux vomica 9 CH lub 15 CH
  • Na ugryzienia pszczoły (nie stosować u osób uczulonych na jad pszczeli), sytuacje kiedy mamy skore mocno zaczerwieniona i piekącą Apis Mellifica 15CH
  • Na pierwsze objawy przeziębienia i grypy - Oscilloccoccinum
  • Na stłuczenia: Arnica zel lub żel Traumel
  • Na skórę poparzoną słońcem - Żel aloe vera / aloes
  • Na zatrucia pokarmowe, wirusy: Węgiel aktywny, aktywo-aktywowany Biomus; olejek oregano np. Candimis Finclub
  • Na alergie czy astmę - Poumon histamine 15ch
  • Na zapalenie pęcherza - Cantharis vesicatória 9CH
  • Na pogryzienie przez komary (w przypadku szczególnej wrażliwości na pogryzienia 15CH)
  • Przy intensywnej, i wysokiej gorączce - Belladonna 15CH
Dzięki uprzejmości Agnieszki, Polki prowadzącej aptekę właśnie w Turcji, przygotowaliśmy dla Was listę leków na poszczególne schorzenia jakie możecie spotkać w Tureckiej aptece. Wpis znajdziecie tutaj.
 

 

Czy „Zemsta Sułtana” rzeczywiście istnieje?

Zapewne nurtuje Cię pytanie czy „Zemsta Sułtana” rzeczywiście istnieje? Jeżeli tak, to jakie są jej objawy? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała Dietetyczka, Marta Dikdere.

 

Owoce

Zacznijmy może od tego, jaki sposób możemy rozróżnić zatrucie od Zemsty Sułtana?

Zatrucie pokarmowe charakteryzuje się przede wszystkim szybkim i gwałtownym przebiegiem, ale szybko mija. Spowodowane jest spożyciem żywności która jest zanieczyszczona drobnoustrojowo.

Zemsta Sułtana - pojawia się natomiast po  trzech/czterech dniach i „trzyma nas” trochę dłużej niż zwykłe zatrucie. Wywołana przez odmienną florę bakteryjna, rożność posiłków i zmianą diety oraz strefy klimatycznej. Warto dodać że Zemsta Sułtana nie jest zaraźliwa, i nie każdy jest wyczulony na zmianę flory bakteryjnej.  Przed przyjazdem do Turcji, warto spożywać jest jogurty bogate w naturalne kultury bakterii).

Na zatrucie pokarmowe podczas wakacji z pewnością są narażone bardziej osoby które są wrażliwe na zmianę flory bakteryjnej. W takim przypadku zalecane jest też spożywanie probiotyków  na około 2 tygodnie przed wakacyjnym wyjazdem. Każda zmiana flory, menu, stosowanie orientalnych przypraw, zwiększona ilość spożywanych posiłków, przejadanie ,przegrzanie organizmu, mała ilość ruchu, brak nakrycia głowy, oraz  spożywanie większej ilości alkoholu ma bardzo duży wpływ na nasz organizm i należy o tym pamiętać.

 Profilaktyka - czyli jak uniknąć zachorowania?

  • Zalecane, jest przede wszystkim spożywanie wody butelkowanej, nawet do mycia zębów.
  • Unikanie surowych potraw oraz ryb. Spożywanie owoców i warzyw które są obrane ze skóry. Jeżeli chcemy zjeść cos poza hotelem to wybieramy tam, gdzie jest dużo lokalsów 
  • Spożywanie napoi bez kostek lodu.  

Objawy

Objawy są bardzo podobne, wręcz takie same dla obu tych przypadłości dlatego ciężko je rozróżnić: Objawy to między innymi:

  • biegunka
  • ostre bole brzucha
  • wymioty, gorączka
  • bóle głowy
  • zawroty głowy

W jaki sposób powinniśmy się odżywiać po przebytej chorobie?

Przede wszystkim dobrze znana dieta lekkostrawna. Z pewnością nie są zalecane posiłki z dużą zawartością tłuszczy, ciężko strawne, wzdymające, ze sporą ilością przypraw. Powinniśmy również do minimum ograniczyć spożywanie słodkich napojów gazowanych, które podrażniają nasz układ pokarmowy.

Na śniadania możemy zjeść np.: bułkę czy kromkę z masłem, jogurty. Jasne pszenne pieczywo, ryż biały. Warzywa obrane ze skóry, bez pestek, gotowane lub duszone.

Tłuszcze jak najbardziej, ale zdrowe tłuszcze, takie jak: oliwa z oliwek, olej lniany, dobrej jakości masło.

Mięso - chude – może to być kurczak, czy indyk w sosie lekko strawne, gotowane.

Ryby - dorsz, sola, mintaj, pstrąg. Jajka gotowane w wodze, sadzone, jajecznica na maśle.

Produkty mleczne :  mleko chude i półtłuste, jogurty naturalne, białe sery, twarogi, ayran

Polecane są również zupy krem.

 Jedzenie na plaży

Jak długo być na takiej diecie?

Do ustąpienia objawów, aby nie zaostrzyć objawów na nowo. Podczas rozmowy z Dietetyczną został obalony również MIT!

Pamiętajmy, że spożywanie alkoholu często rano na pusty żołądek wcale nie jest dobrym pomysłem. Nie raz spotykamy się z opinią że to pomaga „zabić złe bakterie” , nic bardziej mylnego! Nie dość że podrażniamy żołądek, to alkohol wcale nie uchroni nas przed zachorowaniem na zatrucie pokarmowe.

Alkohol przede wszystkim, spowalnia pracę jelit i powoduje że bakterie które powinny zostać usunięcie z jelit i układu trawiennego gromadzą się w nim, i rozmnażają. Co w późniejszym etapie oczywiście negatywnie wpływa na nasz organizm i nasze samopoczucie, pamiętajmy o tym!

Pamiętajmy, aby podczas spożywanych posiłków zachować umiar, ale i zadbać o to aby nasza dieta była dobrze zbilansowana. Jedzmy warzywa i owoce, które zdecydowanie wpłyną pozytywnie na nasz organizm dostarczając mu niezbędnego źródła błonnika i witamin.

Jak widzisz podróżowanie za granicę wcale nie jest takie straszne pod względem zdrowia i bezpieczeństwa. Tak jak wspomniała dietetyczna, Marta  warto zwrócić uwagę na to co jemy i w jakich ilościach a będzie dobrze. Jeżeli zdarzy nam się zachorować, nie bójmy się korzystać z tureckich lekarzy, aptek czy lekarstw. Dobre ubezpieczenie, to oczywiście podstawa bezpiecznych wakacji o tym pisaliśmy w poprzednim artykule. Jeżeli chcecie zobaczyć jak wygląda turecka apteka zapraszamy Cię na naszą zapisaną relację na Instagramie. Znajdziesz ją pod linkiem bezpośrednio wchodząc na stronę : https://www.instagram.com/p/Cg1VtVRhgoE/.

Namiary na nasze specjalistki znajdziecie tutaj:

 

Życzymy Wam zdrowych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji, i pamiętajcie o wycieczkach z Nami! Mamy nadzieje że cała seria bardzo Wam się przyda i będziecie z niej chętnie korzystać :) 

pay with iyzico methods
getContent select content from page_params pp join system_property p on p.numeric_value = pp.alternates_key where page_type = $1 and site = $2 and p.name = $3 order by coalesce(pp.updated_at, pp.created_at) desc limit 1, cookies.info.key
W Turcji lubimy słodkości... w tym ciasteczka! Nawet nasza strona internetowa wykorzystuje ciasteczka, czyli pliki cookies w różnych celach. Potrzebujemy ich do obsługi działania i korzystania z narzędzi marketingowych. Więcej na temat cookies, ich rodzajów, funkcji i zasad przechowywania znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jeśli tak jak my, lubisz ciasteczka i zgadzasz się na korzystanie z wszystkich plików cookies, kliknij „Tak, wyrażam zgodę!”. Jeśli nie, zmień ustawienia plików cookies, klikając „Zmieniam ustawienia” w tym okienku.