Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!

Ubezpieczenie Turystyczne, dlaczego jest tak ważne?

Opublikowane 5 Sierpnia 2022 roku

W dzisiejszym wpisie na blogu poruszymy kilka bardzo ważnych tematów, które należy poznać przed wyjazdem na zagraniczne wakacje. Wielu z Was zastanawia się jakie ubezpieczenie turystyczne do Turcji polecacie, i jakie jest najlepsze? Do jakiej kwoty warto zakupić ubezpieczenie? Czy warto je rozszerzać o dodatkowe usługi? Jakie ubezpieczenie turystyczne jest polecane przez agenta ubezpieczeniowego? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała nasza specjalistka, podczas rozmów w ramach akcji #zdrowewakacjewturcji. Zapraszamy!

Jak wiecie, miesiąc sierpień zaczął się u nas z akcją która ma na celu przybliżenie tematyki bezpiecznego ale i świadomego podróżowania. Okres wakacyjny to czas, kiedy sezon trwa w pełni wiele osób wybiera się na swoje upragnione wakacje do ciepłych krajów, i … no właśnie. Wielu turystów zapomina o tym jak ważne jest ubezpieczenie turystyczne chociażby od nieszczęśliwych wypadków, czy sytuacji na które nie zawsze mamy wpływ.

Agata Bromberek, współzałożycielka naszego biura Alanyaonline, wpadła na totalnie genialny pomysł który dzięki właśnie tej świetnie zorganizowanej akcji ma na celu pokazanie jak ważne kwestie coraz częściej są omijane oraz jak wspomóc turystów którzy na swoje wakacje zagraniczne jadą pierwszy raz.

Do naszej rozmowy zaprosiliśmy multiagentkę ubezpieczeniową Sandrę Sypień, która przygotowała kilka ciekawych zagadnień oraz odpowiedziała na najważniejsze kwestie związane z ubezpieczeniem, i zdrowiem. Zadaliśmy takie pytania jak:

 • Czy warto kupować dodatkowe polisy, i jaki jest ich koszt?
 • Co obejmują zakupione polisy?
 • Dlaczego standardowa polisa z biura podróży może nam nie wystarczyć?
 • Jak skorzystać z polisy w Turcji?

 

Zastanawiacie się w jaki sposób można zakupić takie polisy? Jest to bardzo szybkie! :)

Na chwile obecną około 90% zakupionych polis to te które są właśnie zakupione przez internet. Wystarczy podać imię nazwisko, dane osobowe, adres, destynację do jakiej udajemy się na wypoczynek, oraz ilość uczestników. Po przedstawieniu oferty, i weryfikacji wszystkich danych, polisa jest wysyłana na adres mailowy, i to wszystko! Jak widać, cała procedura zakupu takiej polisy jest bardzo szybka i przyjemna. Istnieją oczywiście dwie dodatkowe opcje, takie jak np. samodzielny zakup polisy przez stronę internetową danego towarzystwa ubezpieczeniowego, lub nadal pozostaje 10%  czyli oczywiście udanie się do punktu stacjonarnego, gdzie agent ubezpieczeniowy przeprowadzi z nami wywiad i dopasuje polisę do naszych aktualnych potrzeb.

Walizka i dokumenty podróży

 

Co obejmują zakupione polisy?

Warto pamiętać, że zakupiona polisa ma na celu ochronić nas od nagłego zachorowania, zaostrzenia objawów choroby przewlekłej, oraz nieszczęśliwych wypadków. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na choroby przewlekłe jeżeli któryś z uczestników wycieczki cierpi np. na nadciśnienie, czy w ostatnim czasie została przebyta choroba która może mieć swoje skutki podczas pobytu za granicą.

Podczas zakupu polisy, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, przede wszystkim najważniejszą kwestią są koszty leczenia za granicą. Przy tym punkcie warto dodać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe, posiada swoich przedstawicieli za granicą, i to oni odpowiadają za świadczenie usług w ramach zakupionej polisy. Jakie koszty są w takim razie pokrywane w przypadku nagłego zdarzenia? Pokrywane są np. :

 • wizyty w prywatnych i państwowych placówkach
 • wszystkie wizyty lekarskie
 • eczenie w szpitalu
 • pobyt w szpitalu
 • transport (z i do lekarza bądź placówki medycznej)
 • zakup leków

Assistance

Usługa Assistance- czyli inaczej jest to organizacja i pokrycie kosztów związanych z transportem medycznym i niemedycznym. W takiej usłudze zostaną również pokryte koszty poszukiwania czy ratownictwa w przypadku udania się na górskie szklaki, czy wypadku podczas rejsu statkiem. W raportach firm ubezpieczeniowych często można przeczytać, iż w wyniku stresu na wskutek nagłego zdarzenia, czy wypadku pojawia się bariera językowa i ciężko nam się porozumieć.

W takich sytuacjach możemy liczyć na pomoc tłumacza. Jest to bardzo ważne, aby dokładnie móc określić i podać szczegóły zdarzenia, opisać całą sytuację czy udzielić informacji dotyczących zdrowia osoby poszkodowanej. Wiadomym jest, że na zagraniczne wakacje wybierają się całe rodziny, i często zdarza się że nie mamy z kim zostawić dzieci czy osób nieletnich które przyleciały z nami na wakacje. W ramach zakupionej polisy i pakietu Assistance, możemy liczyć na zapewnienie opieki nad osobami które nie ukończyły 18 roku życia.

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW – jest to ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Działa przede wszystkim w sytuacji, gdy na skutek wypadku dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu, bądź śmierci ubezpieczonego. Trzeba dodać że ubezpieczenie NNW nie pokrywa kosztów pomocy medycznej udzielanej ubezpieczonemu – te obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia. Wówczas na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej zostanie wypłacone nam odszkodowanie.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

OC w życiu prywatnym - o tym ubezpieczeniu niewiele się mówi, a jednak jest to bardzo istotne podczas wakacyjnego wyjazdu. Co to jest, i jakie świadczenia obejmuje? Zakupiona polisa obejmuje  szkody rzeczowe a także uszkodzenie ciała. Co warto dodać, jest to ubezpieczenie dzięki któremu zabezpieczamy naszą odpowiedzialność cywilną w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Takie ubezpieczenie turystyczne można wykorzystać  w przypadku np. uszkodzenia komuś telefonu J  Taka usługa przydaje się w przypadku nie tylko aktywnej formy spędzania wolnego czasu ale i odpoczynku.

Ostatnią rzeczą na którą warto zwrócić uwagę to:

Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie bagażu – w tym rodzaju ubezpieczenia dbamy o rzeczy materialne jakim jest bagaż, co się w nim znajduje ale i elektronika jaką zabieramy na wakacje. Między innymi : aparat, telefon, laptop. Warto dodać też że w przypadku kiedy nasz bagaż zaginie, szacujemy jego wartość wraz z podaniem zawartości bagażu i na podstawie tych informacji otrzymujemy odszkodowanie. Pamiętajmy że w przypadku uszkodzenia np. walizki, takie sytuacje mają miejsce szczególnie na lotniskach w momencie ładunku i rozładunku bagaży. W takich sytuacjach również możemy ubiegać się o wypłatę takiego odszkodowania, zwrot środków za zakupioną walizkę (jeżeli nie mamy dokumentu który potwierdza zakup walizki, zostanie wzięta średnia cena rynkowa, lub dostaniemy nową walizkę na adres jaki został podany w formularzu szkody.

Podczas urlopu, zdarzają się włamania do pokoi hotelowych. Mimo, że o takich sytuacjach słyszymy coraz rzadziej mają one miejsce (czasem nawet przez obsługę hotelową). W przypadku włamania i kradzieży będzie odpowiedzialność ubezpieczyciela i otrzymamy wypłatę odszkodowania.

Podsumowując wszystkie wyżej wypisane warianty, jeżeli : zaginie nasz bagaż na lotnisku, zostanie uszkodzona walizka, będzie wypadek komunikacyjny, zostaniesz okradnięty, to ubezpieczyciel pokryje szkodę.

 Ubezpieczenie podróżne

Kolejną bardzo ważną kwestią o której musimy wspomnieć to polisa z biura podróży, i dlaczego ważne jest aby przyjrzeć się jej szczególnie.

Standardowa polisa z biura podróży

Dlaczego standardowa polisa z biura podróży może nam nie wystarczyć? Jaka jest różnica?

Kupując wymarzone wakacje, skupiając się na udogodnieniach jakie ma wybrany przez nas hotel, często zapominamy o najważniejszym – kwocie na jaką jesteśmy ubezpieczeni, a właściwie jej suma.

Standardowo suma na jaką jesteśmy ubezpieczeni przez biuro turystyczne to kwota około 250 tysięcy zł. Wydaje się dużo? Niestety nic bardziej mylnego. Koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie, i często podstawowe ubezpieczenie turystyczne oferowane w cenie wycieczki nie starcza nawet na częściowe pokrycie kosztów leczenia, nie wspominając o transporcie do kraju. Dla przykładu, koszt pobytu w tureckim szpitalu to około 25 tys złotych za dzień, policzmy razy min 7 dni daje nam to kwotę 175 tys pln, a transport do kraju to koszt około 100 tys złotych. Jak widzisz koszty już zostały przekroczone a to dopiero początek samych procedur i kosztów z tym związanych.

Przeliczając na walutę euro, często koszty leczenia 40 -100 tys euro, a może być znacznie więcej. W takim podstawowym ubezpieczeniu nie mamy odpowiedzialności za wyrządzenie szkody pod wpływem alkoholu. Przykładowo, jesteś na basenie wypiłeś już kilka drinków, i przechodząc obok obcej osoby trąciłeś telefon który został uszkodzony. W takim przypadku ubezpieczyciel nie pokryje kosztów jakie wiążą się z powstaniem szkody. Wiele z nasz mimo dobrego samopoczucia choruje na choroby przewlekłe, gdzie wymagane jest regularne stosowanie leków.

Niestety w podstawowym ubezpieczeniu, jest posiadasz usługi leczenia nie ma chorób przewlekłych ponieważ nie jest ona zawarta w cenie ubezpieczenia. Lubisz aktywny wypoczynek? Sporty ekstremalne? Twoje zdrowie i życie nie jest również ubezpieczone od tej formy aktywnego spędzania czasu. W ubezpieczeniu jakie jest oferowane przez biuro  w cenie wakacji, twój bagaż również nie jest ubezpieczony i w przypadku jego zagubienia, kradzieży czy uszkodzenia sprzętu jaki zabrałeś ze sobą na wymarzone wakacje, również nie otrzymasz odszkodowania, czy żadnej rekompensaty.

Jak dobrać wysokość ubezpieczenia?

Jaka suma będzie dobra, tak abyśmy mieli gwarancje że nasze ubezpieczenie turystyczne jest najlepsze?

Nie ma dobrej odpowiedzi na te pytanie. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć co może nam się wydarzyć podczas urlopu. Zdaniem naszej specjalistki, warto pokusić się o ubezpieczenie z jak najwyższą kwotą ubezpieczenia naszego zdrowia i życia. Aktualnie są to kwoty rzędu 1-2 miliony złotych. Podczas spotkania z naszym agentem ds. ubezpieczeń kiedy chcemy zdecydować się na wybrane ubezpieczenie, warto zasugerować się kilkoma wariantami. Najczęściej można wybrać między kilkoma możliwościami, jakie przedstawia nam agent. Możemy wówczas wybrać opcję ubezpieczenia miedzy 600 tys zł, 800 tys zł, 1 milion zł,  i 2 miliony zł. Warto skupić się na danej polisie co posiada, oraz czym różnią się od siebie. Przy zakupie, różnice są miedzy 10/20/40/zł, zatem bardzo niewiele, w porównaniu do tego jaki spokój możemy zapewnić sobie i naszym bliskim.

Koszty polisy za dzień kształtują się różnie:

W przypadku kiedy jedziemy na wypoczynek, bez sportów ekstremalnych:

Ubezpieczenie na kwotę 600 tys zł za 1 osobę, z odpowiedzialnością pod wpływem alkoholu, z ubezpieczeniem NNW na 10 tysięcy, ubezpieczenie bagażu na 3 tysiące, z odpowiedzialnością cywilną. Koszt takiej polisy to około 250zł, za dwie osoby.

Dla przykładu, para zakupująca ubezpieczenie na wyjazd 10 dniowy, z full pakietem od wszystkich chorób przewlekłych, NNW, ubezpieczeniem bagażu, usługą Assistance, w ubezpieczeniem kosztów leczenia na 2 miliony (na osobę), to koszt około 400zł na dwie osoby.

Jak widać nie są to bardzo wysokie ceny, mając na uwadze jaki jest koszt samej wycieczki, a jaki możemy zyskać spokój :)

Pamiętajmy również, że kobiety w ciąży które zdecydują się lecieć na wakacje powyżej 32 tygodnia ciąży lecą na własną odpowiedzialność, a towarzystwa ubezpieczeniowe nie ponoszą odpowiedzialności w przypadku przedwczesnego porodu czy innych sytuacji które mogą się zdarzyć.

Jeżeli wybieramy się na wakacje mając w planach uprawianie sportów ekstremalnych, wówczas warto rozszerzyć o to polisę. Pamiętając o tym że, sporty wodne to rekreacja, zatem nie trzeba rozszerzać polisy.

Ubezpieczenie

Obalamy największy mit ubezpieczeniowy

Podczas naszego spotkania z naszą specjalistką od ubezpieczeń, OBALAMY MIT!

Agata, jako współwłaścicielka biura podróży Alanyonline, często spotyka się z opinią klientów że korzystanie z usług biur które oferują wycieczki fakultatywne na miejscu, i nie są bezpośrednio powiązane z biurem które organizuje wakacje, wiąże się z utratą ubezpieczenia jakie zostało wykupione przy wakacjach z biurem podróży, lub polisa wtedy nie obowiązuje. Nic bardziej mylnego!

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie sprawdza i nie weryfikuje, z kim lecimy na wakacje, kto jest organizatorem, oraz czy będziemy korzystać z atrakcji organizatora wycieczki, czy usług biura zewnętrznego. Gdziekolwiek jesteśmy za granicą, wszędzie zostanie udostępniona pomoc Tobie i osobom które tego wymagają pomocy.

Ubezpieczenie od Covid 

Ubezpieczenie od COVID -  na chwile obecną przeważnie każdy ubezpieczyciel posiada to w ofercie, i jest to uznawane za standard. W warunki zakupionej polisy wchodzą wszystkie koszty związane z leczeniem, organizacją powrotu do kraju itp.

Czy lot balonem w Kapadocji jest bezpieczny?

Czy lot balonem w Kapadocji jest bezpieczny, i jest uznawany za sport ekstremalny?

Nie, lot balonem nie jest uznawany za sport ekstremalny. Jeżeli coś się stanie podczas takiego lotu, będzie to oczywiście pokryte zgodnie z warunkami umowy. Dodatkowo, pamiętajmy że każda firma która posiada w swojej ofercie jakiekolwiek usługi turystyczne, posiada swoje ubezpieczenie OC. Jeżeli podczas wycieczki będzie wypadek, czy popsuje się auto, wówczas jest zapewniona pomoc jako organizatora wycieczki. Nasze biuro korzysta tylko z wykwalifikowanych usług partnerów którzy posiadają ubezpieczenia, a także posiadamy najlepsze ubezpieczenie i OC, abyśmy mogli czuć się bezpiecznie.

Wybierając się na wymarzone wakacje, pamiętajcie o zakupie ubezpieczenia najpóźniej dzień przed wylotem. Wykupując ubezpieczenie będąc już poza granicami kraju, wchodzi ono dopiero w życie dnia następnego. Warto o tym pamiętać, ponieważ wtedy przez jeden dzień nie jesteśmy chronieni.

 

W jaki sposób należy zgłosić szkodę?

Opcji mamy kilka.

 • Pierwszym sposobem jest kontakt telefoniczny z infolinią ubezpieczyciela. Możecie skorzystać z telefonu komórkowego, lub udać się do recepcji w celu wykonania połączenia.
 • Kolejną opcją, w ostatnim czasie najbardziej popularną jest skontaktowanie się przez aplikację mobilną. Przed wyjazdem, należy taką aplikację samodzielnie pobrać, spisać numer polisy i w razie potrzeby skorzystać.  Co następuje po zgłoszeniu szkody?

Po zgłoszeniu, otrzymujemy informację z dalszymi wskazówkami. Najczęściej jest to przyjazd kierowcy do hotelu w którym przebywamy, i zabranie nas do placówki medycznej. Może zdarzyć się opcja że podczas rozmowy na infolinii czy na czacie, pracownik poprosi nas o samodzielne udanie się do wskazanej placówki. Wówczas otrzymamy zwrot kosztów jakie zostały przez nas poniesione.

Karta pokładowa

Jak widzicie, cała procedura nie jest bardzo skomplikowana, a ubezpieczenie jest bardzo ważne. Zdecydowanie warto poświęcić czasem 50zł aby móc czuć się bezpiecznie, i korzystać z wakacji w pełni. Gdybyście mieli dodatkowe pytania, nasz gość z pewnością chętnie udzieli szczegółowych informacji na temat ubezpieczeń turystycznych w Turcji.

Poniżej podajemy Wam namiary na naszego gościa, z którym prowadziliśmy rozmowę w ramach akcji #zdrowewakacjewturcji

Sandra Sypień

Bardzo dziękujemy za przemiłą rozmowę, z ogromną dawką ważnej i ciekawej wiedzy!

pay with iyzico methods
getContent select content from page_params pp join system_property p on p.numeric_value = pp.alternates_key where page_type = $1 and site = $2 and p.name = $3 order by coalesce(pp.updated_at, pp.created_at) desc limit 1, cookies.info.key
W Turcji lubimy słodkości... w tym ciasteczka! Nawet nasza strona internetowa wykorzystuje ciasteczka, czyli pliki cookies w różnych celach. Potrzebujemy ich do obsługi działania i korzystania z narzędzi marketingowych. Więcej na temat cookies, ich rodzajów, funkcji i zasad przechowywania znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jeśli tak jak my, lubisz ciasteczka i zgadzasz się na korzystanie z wszystkich plików cookies, kliknij „Tak, wyrażam zgodę!”. Jeśli nie, zmień ustawienia plików cookies, klikając „Zmieniam ustawienia” w tym okienku.