Wyjazd do Turcji na wakacje - jak go najlepiej zorganizować?
Drogi Czytelniku! Jeżeli Turcja jest dla Ciebie wymarzoną destynacją na wakacje i chciałbyś spędzić tu kolejny urlop, ale w Twojej głowie piętrzą się zapytania oraz wątpliwości, niniejszy artykuł rozwieje obawy i pomoże zorganizować wymarzoną podróż do Turcji. Podpowiemy, w jaki sposób przygotować się do wyjazdu i o czym koniecznie trzeba pamiętać, aby podczas pobytu móc oddać się zasłużonemu wypoczynkowi, bez nieprzyjemnych sytuacji oraz stresu.
Na naszym blogu pisaliśmy już wskazówki jaką walutę zabrać ze sobą na wakacje w Turcji oraz co należy spakować do bagażu na turecki urlop. Dlatego teraz skupimy się na organizacji idealnego wyjazdu do tego orientalnego i niezwykle interesującego kraju.
Od wielu lat Turcja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony turystów. Wraz z Grecją i Egiptem jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych przez Polaków. Cieszy się także ogromną popularnością wśród innych narodowości.
Jakie atrakcje oferuje? Czym kusi przyjezdnych? Turcja słynie ze wspaniałego klimatu, plaż, dużego wyboru hoteli, znakomitej kuchni, ale przede wszystkim z otwartości i gościnności mieszkańców. Każdy turysta, niezależnie czy jest pasjonatem historii, wielbicielem przyrody, aktywnego spędzania czasu czy po prostu miłośnikiem kąpieli słonecznych, znajdzie tu coś dla siebie.
Wyjazd do Turcji z biurem podróży czy samodzielne zwiedzanie? Co wybrać?
Przystępując do organizacji wyjazdu do Turcji, w pierwszej kolejności pojawia się dylemat co wybrać - pakiet all inclusive oferowany przez biuro podróży czy wakacje na "własną rękę".
Jeżeli po raz pierwszy planujesz podróż do Turcji, a należysz do osób, które boją się samodzielnej organizacji wyjazdu lub po prostu nie masz czasu i ochoty, aby przebrnąć przez morze dostępnych informacji, zalecamy skorzystanie z oferty jednego z biur podróży. Obecnie na rynku istnieje wiele firm organizujących wycieczki do tego kraju.
Biura takie jak Coral Travel, Itaka czy Rainbow Tours posiadają w swojej ofercie zarówno wyjazdy all inclusive, jak i wycieczki objazdowe. Pakiet all inclusive kierowany jest do klientów, którzy nastawieni są przede wszystkim na odpoczynek, natomiast wycieczki objazdowe to połączenie aktywnego zwiedzania i poznawania historii oraz obyczajów Turcji.
Którą ofertę wybrać? Wszystko zależy od tego, czy marzy Ci się całodzienne leżakowanie na plaży czy może zależy Ci na bliższym poznaniu kraju oraz jego mieszkańców.
Zakup wycieczki do Turcji w biurze podróży - korzyści
Rezerwacja wycieczki z wykorzystaniem biur podróży to prosty i wygodny sposób na organizację wakacji. Kontaktując się ze specjalistami oszczędzasz swój czas oraz unikasz wielu sytuacji, podczas których konieczne jest podjęcie często wcale niełatwych i stresujących decyzji.
Konsultanci doradzą w razie potrzeby, który region Turcji wybrać oraz na jaki hotel się zdecydować. Dostosują ofertę do indywidualnych potrzeb, a także przekażą wiele praktycznych informacji.
Kupując wycieczkę za pośrednictwem biura podróży mamy pewność, że na miejscu zostaniemy otoczeni opieką rezydenta hotelowego, który nie tylko odbierze nas z lotniska, pomoże w zakwaterowaniu, ale także doradzi w razie potrzeby.
Jaki środek transportu wybrać?
Jeżeli należysz do osób, które uwielbiają organizować wycieczki na własną rękę i same przygotowania do podróży sprawiają Ci przyjemność... lub po prostu chciałbyś po raz pierwszy spróbować swoich sił w zakresie organizacji wyjazdu indywidualnego, to Turcja jest doskonałą destynacją! Dlaczego?
Do wyboru masz wiele opcji transportu. Najszybciej, a zarazem najwygodniej można dotrzeć do Turcji samolotem. Loty oferuje kilku przewoźników. Z Polski można wyruszyć w podróż m.in. z lotnisk w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu czy Poznaniu, a podróż trwa około 2-3 godziny. Czasami, w ramach promocji, udaje się zakupić bilety lotnicze w przystępnych na każdą kieszeń cenach.
Amatorzy długich podróży mogą dojechać do Turcji autem, zwiedzając przy okazji Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Bułgarię. Wybierając jako środek transportu własne auto, należy jednak pamiętać o zabraniu nie tylko prawa jazdy (polski dokument respektowany jest w Turcji), ale także OC oraz Zielonej Karty Pojazdu wyrobionej u ubezpieczyciela. Brak Zielonej Karty oznaczać będzie obowiązek zakupu dodatkowego ubezpieczenia jeszcze przed podróżą do Turcji.
Jeżeli jednak nie lubisz spędzać długich godzin za kierownicą samochodu nic straconego! Do Turcji możesz przecież dojechać autokarem. Wystarczy wykupić bilet z Polski do Bułgarii, gdzie czekać Cię będzie przesiadka. Tym razem do Stambułu. Miasto to jest doskonałym punktem startowym do dalszych podróży po Turcji. Będąc w Stambule możecie zacząć odkrywać każdy zakątek Turcji, dosłownie chłonąc orientalny klimat kraju leżącego na dwóch kontynentach.
Podróżowanie po Turcji
Turcja, wbrew temu co myśli większość Polaków, posiada znakomitą infrastrukturę dróg. W związku z tym podróżowanie nie powinno sprawiać większego problemu.
W Turcji dostępnych jest wiele firm oferujących wypożyczenie auta. Pamiętaj, aby sprawdzić czy posiada ono ubezpieczenie oraz wykonać dokumentację zdjęciową wszelkich zauważonych uszkodzeń przed wyruszeniem w trasę.
W Turcji, bardziej niż w przypadku Polski, musisz zachować ostrożność na drogach. Lokalni kierowcy często zapominają o sygnalizowaniu chęci skrętu, za to uwielbiają nadużywać sygnału dźwiękowego... czy to celem zaznaczenia chęci wykonania jakiegokolwiek manewru, swojej obecności na drodze czy też zbesztania za złą kulturę jazdy lub po prostu przywitania się… - kto to wie? ;)
Planując zwiedzanie Turcji na własną rękę samochodem, własnym lub wypożyczonym, powinieneś zapoznać się z ewentualnymi zasadami poboru opłat na drogach za przejazd i parkowanie, a także taryfikatorem mandatów, tak aby po powrocie do Polski nie czekała na Ciebie niemiła niespodzianka w postaci niezaplanowanych wydatków.
Organizacja podróży do Turcji na własną rękę - korzyści
Wyjazd na własną rękę do Turcji daje dużo więcej możliwości. Sami wybieramy wycieczki fakultatywne, na które chcemy się wybrać i określamy czas, jaki spędzimy w danym miejscu. Nie jesteśmy ograniczani wyznaczonym programem, w którym co do minuty zaplanowano czas turysty. W związku z powyższym, mamy większą swobodę dokonania zmian, nawet w trakcie trwającej już podróży.
Podczas samodzielnych wyjazdów, chętniej odwiedzamy miejsca, które nie są typowo turystyczne, w większym stopniu poznając kulturę i obyczaje panujące w danym kraju. Mamy możliwość doświadczyć jak żyją jego mieszkańcy i zawrzeć nowe znajomości. Rezygnując ze stołowania się w restauracjach hotelowych, odkrywamy lokalne czasami całkowicie nowe dla nas smaki.
Kilka ważnych porad praktycznych
Decyzja w jaki sposób dostać się do Turcji została podjęta, co dalej? Koniecznie musisz upewnić się czy posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty.
Jakie dokumenty są potrzebne na wyjazd do Turcji?
Najpierw dobra wiadomość! Od dwóch lat Polacy nie muszą już kupować wizy przed wjazdem do Turcji. Jeśli zamierzacie przebywać w Turcji mniej niż 90 dni, możecie wjechać do "kraju czterech mórz" tylko na podstawie paszportu. Jednak paszport powinien być ważny przez 150 dni od planowanej daty wjazdu do Turcji. Upewnijcie się zatem przed wyjazdem, że paszporty są i są nadal ważne!
Ubezpieczenia turystyczne na wyjazd do Turcji
Przed podróżą za granicę, niezależnie od kierunku, zawsze warto pamiętać o ubezpieczeniu KL+NWW (koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków). Czy wypoczywając nad basenem, czy podróżując, czy uprawiając sporty ekstremalne np. latając paralotnią z naszym biurem Alanyaonline.pl - wszędzie może nam się powinąć przysłowiowa noga... a koszty leczenia za granicą mogą dość mocno przekroczyć zakładany budżet.
Tutaj przypominamy, że Turcja nie jest krajem Unii Europejskiej i dlatego karta EKUZ nie będzie działać! Ubezpieczenie dodatkowe to konieczność!
Ubezpieczenie KL - Koszty leczenia - pokrywa wydatki na hospitalizację i leczenie, z kolei ubezpieczenie NWW - Następstwa nieszczęśliwych wypadków - pokrywa koszty związane np. z rehabilitacją, niezdolnością do pracy po powrocie z wyjazdu itp. Czasem polisa wymaga wydania na własną rękę pieniędzy na zapłacenie rachunków u lekarza, w szpitalu, aptece itp. - a następnie kwota jest zwracana na konto ubezpieczonego. Czasem - szczególnie gdy w grę wchodzą większe koszty - ubezpieczyciel od razu zwraca koszty zagranicznej klinice nawet bez ponoszenia żadnych kosztów przez turystę.
Warto jednak znać warunki ubezpieczenia (wszelkie wyłączenia odpowiedzialności, np. na choroby przewlekłe, ciążę, wypadki pod wpływem alkoholu, itp.) i być świadomym kiedy polisa może nie działać.
Jeśli przyjeżdżacie do Turcji z biurem podroży w ramach wakacji all inclusive - nie musimy się martwić o polisę, bo zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie jest wliczone w koszt pakietu wczasów. Nawet wtedy jednak warto znać jego warunki!
Koronawirus w Turcji - informacje i zalecenia
Obecnie Turcja niemalże z dnia na dzień znosi covidowe obostrzenia. Nie obowiązuje już kod HES - wymagany przy wyjeździe formularz lokalizacyjny. Nie trzeba także nosić maseczek na zewnątrz (a zapewne niebawem - także w pomieszczeniach).
Jednak nadal obowiązuje wymóg zaszczepienia lub testu na koronawirusa przed wyjazdem do Turcji. Jeśli nie posiadacie aktualnego certyfikatu zaszczepienia, na 72 godzin przed wylotem należy wykonać test PCR lub szybki test antygenowy na 48 godzin przed wylotem do Turcji.
Całkiem niedawno, bo 28 marca br. Polska zniosła także obowiązek izolacji i kwarantanny dla turystów wracających zza granicy (spoza UE) do Polski.
Mamy nadzieję że powyższy wpis był dla Was przydatny i ułatwi Wam planowanie wyjazdu do Turcji. Niezależnie od tego czy przyjedziecie do Turcji z biurem podróży w ramach wakacji All inclusive, czy wolicie indywidualny wyjazd do Turcji na własną rękę, pamiętajcie o wycieczkach fakultatywnych z naszym biurem! Pomożemy w doborze oferty i rezerwacji, ale także odpowiemy na niezbędne pytania dotyczące wyjazdu do Turcji.