Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!

Ilu turystów przybywa do Turcji co roku?

Opublikowane 15 Kwietnia 2022 roku

Turyści w Turcji - ilu ich przyjeżdża każdego roku?

Jeśli regularnie zaglądacie na naszego bloga, mogliście się już spotkać się z opinią, że turyści w Turcji pojawiają się chętnie i często. Turcja znajduje się w ścisłej czołówce krajów najchętniej odwiedzanych przez turystów. Dotyczy to zarówno Polaków, jak i innych narodowości. Nic dziwnego...

Turcja – ulubiony kierunek na wakacje

Oferuje ona wspaniały klimat, szereg atrakcji, przepyszne jedzenie oraz przystępne ceny. Biorąc pod uwagę fakt, iż Turcja usytuowana jest na dwóch kontynentach, jest to kraj z jednej strony egzotyczny i orientalny, a z drugiej –  najbardziej nam bliski cywilizacyjnie ze wszystkich usytuowanych w obrębie Azji.

Jednakże, czy zastanawialiście się kiedykolwiek, ilu turystów tak naprawdę odwiedza Turcję każdego roku? Czy liczba turystów w Turcji jest rzeczywiście na tyle wysoka, aby uplasować Turcję wśród najpopularniejszych destynacji wakacyjnych?

Ilu Turystów odwiedza Turcję każdego roku?

Turystyka, obok rolnictwa i przemysłu, stanowi jeden z głównych sektorów gospodarki w Turcji. W ostatnich latach zauważalny był jej znaczny rozkwit za sprawą rządu tureckiego, który przeznacza coraz to większe nakłady finansowe na rozwój i promocję tej dziedziny. 

Jednak lata 2020 oraz 2021 były ogromną próbą nie tylko dla sektora turystycznego. W przypadku Turcji, w ubiegłym roku zanotowała ona największy wskaźnik turystów w III kwartale. Pomimo pandemii, w okresie tym liczba turystów w Turcji wyniosła około 13,6 miliona – czyli aż o 143% więcej w porównaniu do kiepskiego roku 2020! Szacuje się, że w 2021 r. kraj ten odwiedziło łącznie niecałe 15 milionów przyjezdnych. 

Różne restrykcje wprowadzane przez poszczególne kraje w związku z Covid-19, miały wpływ na światową turystykę. Dla porównania, od stycznia do listopada  2019 r. Turcję odwiedziło prawie 43 miliony turystów! Wynik z 2021 r. stanowił więc zaledwie 53% tej wartości.

Celem wizyty w ubiegłym roku wedle statystyk był głównie wypoczynek (niecałe 77%), następnie wizyta u znajomych oraz rodziny (około 16%), a na trzecim miejscu - wyjazdy służbowe (około 3%).

Kim jest turysta przybywający do Turcji?

W większości, bo około 84% turystów w Turcji stanowią obcokrajowcy. Pozostały procent to osoby pochodzenia tureckiego, które na stałe przeprowadziły się do innych krajów. 

 • Jedną z najliczniej odwiedzających Turcję narodowości stanowili Rosjanie. Analizując okres od stycznia do listopada 2021 r., stanowili oni około 20% z prawie 23 milionów przybyłych turystów (ok. 4,5 miliona). 
 • Turcję pokochali także turyści z Niemiec, którzy stanowili w tym czasie niecałe 13% przyjezdnych (2,9 miliona).
 • Podium zamykają Ukraińcy, z wynikiem niecałych 9% - 2 miliony turystów.
 • Na dalszych miejscach uplasowały się osoby przybywające z Bułgarii (ok. 5%) oraz Iranu (4,4%).

W czasie pandemii Turcję najliczniej odwiedzali Rosjanie, Ukraińcy oraz turyści z Bliskiego Wschodu. Obecnie kraj ten cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony osób zamieszkujących przede wszystkim Wielką Brytanię (szacuje się, że Turcję odwiedzi ok. 2,5 miliona Brytyjczyków), Niemcy, Ukrainę i Rosję.

Turysta z kartą pokładową

Polscy turyści w Turcji

A jak wygląda sytuacja w przypadku turystów z Polski? Od połowy lat 90-tych Turcja coraz częściej wybierana jest przez naszych rodaków, już nie tylko ze względu na wyjazdy biznesowe (handel), ale przede wszystkim jako destynacja wakacyjna.  Wpływ na to ma:

 • niewielka odległość (około 3 godziny samolotem),
 • stabilna pogoda,
 • stosunek polskiego złotego do liry tureckiej (1 zł to obecnie ok. 3,46 TL),
 • zamiłowanie do tureckiej kuchni, zwłaszcza do kebabów...

Od stycznia do listopada 2021 r. kraj ten odwiedziło prawie 580 tysięcy Polaków. W 2020 r. - ponad 140 tysięcy, a w 2019 aż 869 tysięcy!

Które rejony Turcji są najchętniej wybierane przez turystów?

Wśród najchętniej wybieranych miejsc króluje Riwiera Turecka (8,6 miliona turystów), usytuowana w południowo-zachodniej części Turcji. Główne jej ośrodki turystyczne to m.in. Antalya, Alanya, Side, Bodrum, Belek, Kemer. To w Alanyi mieści się nasze biuro, i stąd wyruszają nasze autobusy z polskimi turystami głodnymi poznawania Turcji. Ten region Riwiery charakteryzuje się pięknymi plażami, zapierającą dech w piersiach przyrodą, a także licznymi zabytkami.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także Stambuł, który odwiedziło w 2021 r. niecałe 8 milionów turystów. Jeżeli marzysz o zwiedzeniu jednej z największych metropolii świata, zapraszamy do skorzystania z naszej wycieczki. Oferujemy wyjazdy 1- i 2-dniowe z polskojęzycznym przewodnikiem!

Na dalszych miejscach znalazły się:

 • Edirne (2,3 miliona),
 • Muğla (1 milion)
 • Izmir (niecałe 600 tysięcy).

Przyszłość turystyki w Turcji

Tureckie Stowarzyszenie Biur Podróży (TÜRSAB) przewidywała, iż w 2022 roku ilość rezerwacji osiągnie wartość 10 milionów. Na chwilę obecną liczba rezerwacji w okresie wakacyjnym wzrosła o 65% w stosunku do roku poprzedniego.

Ministerstwo Kultury i Turystyki szacowało tegoroczny przychód z sektora turystycznego w tym roku na poziomie 35 miliardów dolarów! 

Czy turyści w Turcji będą nadal gościć często?

Turcja jest jednym z pierwszych krajów, które pokonały kryzys w sektorze turystycznym wywołany przez pandemię. Na chwilę obecną, z dnia na dzień, znoszone są obostrzenia covidowe, takie jak:

 • obowiązek posiadania kodu HES,
 • noszenia maseczek na zewnątrz,
 • izolacji i kwarantanny dla turystów powracających do Polski z krajów nienależących do UE (od 28 marca br.).

Turcja jeszcze przed wybuchem pandemii przykładała dużą wagę do higieny, udostępniając turystom specjalne nawilżane chusteczki do posiłku lub oferując wodę kolońską nieziemsko pachnącą cytrusami.

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Wybuch wojny na Ukrainie zatrząsł całym światem, rzucając blady strach m.in. na sektor turystyczny. Wiele osób zastanawia się, czy możliwe będzie wybranie się na zagraniczny urlop, czy podróżowanie jest bezpieczne i czy w ogóle Turcja jest odpowiednią destynacją w czasie trwającego konfliktu. Jako osoby zamieszkujące Alanyę, wyjątkowo międzynarodowe miasto Turcji, zarówno kiedyś jak i teraz NIE spotkaliśmy się z agresją i incydentami na tle rasistowskim. Od zawsze bezpieczeństwo w Turcji, zwłaszcza bezpieczeństwo turystów, traktowane jest priorytetowo i jest na bardzo wysokim poziomie

Pomimo czynnej obserwacji całej sytuacji, a także zaangażowania rządu tureckiego w próbę polubownego rozwiązania konfliktu, życie na ulicach toczy się swoim niezakłóconym torem. W związku z powyższym, naszym zdaniem Turcja jest dobrym kierunkiem wakacyjnym. Jednakże każda osoba stojąca przed dylematem wyjazdu na urlop, musi podjąć decyzję w oparciu o własne odczucia. 

Biuro Podróży Alanya Online nieprzerwanie organizuje wycieczki fakultatywne, z niecierpliwością oczekując turystów w sezonie lato 2022. Przypominamy, że nasze biuro dedykowane jest w głównej mierze Polakom. Podczas większości wycieczek turystom towarzyszą przewodnicy polskojęzyczni, a grupy nie są łączone (międzynarodowe). Zatem zapraszamy wszystkich chętnych do odkrywania z nami uroku Turcji w sezonie 2022!

pay with iyzico methods