Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!

Jaką walutę zabrać do Turcji? - Waluta w Turcji - Waluta na wakacje w Turcji

Opublikowane 27 Czerwca 2019 roku
olaf.jezierski

Turcja, waluta jaką najlepiej zabrać do Turcji

euro do Turcji

Temat waluty w Turcji jest pomyślany bardzo elastycznie. Czyli... można niemal wszystko! Niezależnie od tego co masz w portfelu, na pewno sobie poradzisz :) Każda waluta w Turcji znajdzie zastosowanie, bo niemal każdą walutą można w Turcji płacić za zakupy i wycieczki. Największym powodzeniem cieszy się euro, ale i dolary są chętnie zabierane do Turcji. Zwłaszcza przez turystów z Polski. Coraz większym powodzeniem cieszą się też karty płatnicze wszelkiego rodzaju. 

Jak już wspomnieliśmy, w Turcji można płacić prawie każdą walutą: w kurortach ceny są podane w euro, dolarach, a czasem nawet i funtach. W supermarketach, aptekach, na bazarach, można także bez problemu użyć obcej waluty, czasem jedynie reszta zostanie Wam wydana w lokalnej walucie. Jeśli zamierzacie robić dużo drobnych zakupów i spacerować po mieście na własną rękę, najbardziej opłaca się płacić właśnie lirami. Za nasze wycieczki można oczywiście także płacić w dowolny sposób - euro, dolary, liry? Nie ma problemu! Wystarczy nas zapytać.

Waluta w Turcji to Turecka Lira oznaczona symbolem TRY.

Zachęcamy: najlepsza na zakupy jest lokalna waluta!

Obecny kurs walut w Turcji jest bardzo korzystny dla Polaków, 1 lira to zdecydowanie mniej niż 1 złotówka (1 TRY = 0,45 PLN, dane z 13 sierpnia 2021) dlatego najlepiej będzie przywieźć ze sobą liry zakupione w kantorze w Polsce, lub po prostu wymienić euro lub dolary na miejscu - także w kantorach. Wymiana najkorzystniejsza jest w kantorach oznaczonych tablicą CHANGE OFFICE, z wyświetlonymi kursami na szybach.

Pamiętajcie, żeby sprawdzić, czy została Wam wydana odpowiednia kwota! Czasem sprytni pracownicy kantorów mogą Wam wydać pieniądze wg innego kursu, co w czasach dużych wahań kursowych może okazać się niezbyt dobre...

A co robić, jeśli wolicie używać za granicą plastikowych pieniędzy? Turcy kochają karty płatnicze i kredytowe! W wielu miejscach w Turcji, praktycznie wszędzie, bez obaw można korzystać z kart płatniczych i kredytowych. Można też bez problemu wypłacać pieniądze z bankomatów (niektóre bankomaty mają możliwość wypłacania także euro i dolarów, takie bankomaty będą wtedy oznaczone symbolem euro i dolara. Po włożeniu karty i zatwierdzeniu PIN pojawi się możliwość wyboru waluty, jaką chcecie wypłacić: EURO, TRY, DOLAR itp.).

Aktualny kurs walut w stosunku do tureckiej liry możecie sprawdzić na tureckiej stronie: https://www.doviz.com/

pay with iyzico methods