Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego, dlatego opady deszczu mogą wystąpić tutaj niezależnie od pory roku. A to oznacza jedno – brak pewności co to prognozy pogody, nawet w okresie wakacyjnym! Dlatego tak wiele osób, udając się na upragniony urlop, wybiera kierunki zagraniczne. Turcja już od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i znajduje się w czołówce krajów odwiedzanych przez turystów spragnionych słońca!
Wybierając się do Turcji na urlop warto wiedzieć, że jest ona około 2,5-razy większa od Polski, a w jej obrębie wyróżnia się aż 7 regionów geograficznych, które cechuje zróżnicowany klimat:
Turyści najczęściej odwiedzają region Morza Śródziemnego oraz Egejskiego, gdzie przez większość roku świeci słońce i jest ciepło. Do tego oferują one szereg hoteli oraz piękne plaże!
Równie popularna jest Centralna Anatolia i region Morza Marmara. Zobaczycie je razem z nami podczas wycieczki do Kapadocji oraz wycieczki do Stambułu.
Klimat regionu Morza Czarnego można porównać do tego w Polsce – jest tam znacznie więcej opadów deszczu, a przez to zieleni. Wschód Turcji charakteryzuje się natomiast dużymi wahaniami temperatury – zimy bywają srogie z dużą ilością śniegu, a lata gorące i suche.
Riwiera Turecka to około 300 słonecznych dni w roku! Opady występują tutaj rzadko, a jeżeli już się pojawią to trwają krótko, są intensywne i najczęściej występują w nocy. Dzięki temu nie są one uciążliwe. Chwilowo można odpocząć od gorąca i pooddychać rześkim powietrzem! Ponadto, występuje niewielka szansa, że pogoda pokrzyżuje nasze plany za dnia - plażowania, zażywania kąpieli morskich czy zwiedzania na wycieczkach z Alanyaonline!
Pamiętajcie, że nasze biuro działa nieprzerwanie przez cały rok! Wycieczki z polskimi przewodnikami odbywają się także w sezonie zimowym. Planując urlop na Riwierze Tureckiej musicie wiedzieć, że statystycznie najwięcej deszczu występuje w styczniu (około 78 mm). Kolejnym miesiącem z dużą ilością opadów jest grudzień (ok. 55 mm). Deszcz pojawia się także nieco częściej w lutym, marcu oraz listopadzie (poniżej 50 mm).
Jak dobrze wiemy, pogody nie da się przewidzieć. Oczywiście bazując na doświadczeniach z poprzednich lat można wysnuć pewne przypuszczenia co do spodziewanej temperatury czy ilości opadów. Często jednak rzeczywistość wygląda inaczej. Dla przykładu styczeń 2023 roku był bardzo ciepłym i słonecznym miesiącem, natomiast kwiecień zaskoczył wszystkich ponadnormatywnym deszczem, trwającym nawet kilka dni z rzędu!
Nie warto także sugerować się zbytnio długoterminowymi prognozami pogody. Z naszych obserwacji wynika, że pogoda sprawdza się z wyprzedzeniem maksymalnie 2 dni i to nie zawsze. Należy również mieć na uwadze, że wskazany w aplikacjach pogodowych deszcz często występuje na niewielkim obszarze i dotyczy głównie terenów górskich.
Co jednak zrobić, kiedy to podczas naszego urlopu w Turcji rozpada się na dobre? Z pewnością nie rezygnować z aktywności wakacyjnych, lecz nie co je zmodyfikować! Pamiętajcie, że grunt to odpowiednie podejście do sytuacji!
My zalecamy m.in.
Jak widzicie Turcja, a szczególnie regiony Riwiery Tureckiej oraz Egejskiej, to idealne miejsca na wypoczynek, m.in. ze względu na piękną i słoneczną pogodę. Jeżeli nie lubicie deszczu warto rozważyć przylot w okresie maj-wrzesień, kiedy jest najmniejsza szansa na opady. Nie przykładajcie jednak zbyt dużej wagi do prognozy i cieszcie się wakacjami korzystając z uroków kraju uwielbianego przez Polaków, pamiętając że po burzy zawsze wychodzi słońce!
Życzymy Wam udanych wakacji i do zobaczenia na wspólnych wycieczkach :)