Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!

Czy Turcja leży w Europie?

Opublikowane 22 Października 2021 roku

Jeden kraj, dwa kontynenty…

Turcja już od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów, nie tylko z Polski. Swoją atrakcyjność zawdzięcza nie tylko słonecznej pogodzie i  ogromny wyborem hotel z opcją All Inclusive, ale również kulturze i niezliczonej ilości zabytków i miejsc, które trzeba odwiedzić, będąc tutaj na wakacjach. Jest ich na tyle dużo, że często jedna czy nawet dwie wyprawy na wakacje nie wystarczą, aby zobaczyć wszystko, co się zaplanowało. Bogactwo tego kraju nie jest przypadkowe! Tę mnogość różnorakich pomników historii Turcja zawdzięcza przede wszystkich swojemu położeniu.

Dla większości z nas Turcja jest krajem na tyle egzotycznym, że nie mieści nam się w głowie to, że część tego ogromnego kraju położona jest w Europie, bliżej niż mogłoby się wydawać.

Wyjątkowe położenie Turcji

Gdzie leży Turcja? Na jakim kontynencie ? Odpowiedź na to pytanie jest dość podchwytliwe… Turcja jest jednym z niewielu krajów na świecie, które położone jest na dwóch kontynentach – w Azji i w Europie! Oczywiście zdecydowanie większa część Turcji leży w Azji, na półwyspie nazywanym Azją Mniejszą. Część europejska, nazywana Tracją, to zaledwie 3% powierzchni  kraju. Europę od Azji oddziela niewielkie, śródlądowe Morze Marmara i dwie słynne cieśniny: Bosfor i Dardanele.

Cała powierzchnia Turcji wynosi 783 562 km² (z czego 23,764 km² w Europie).  Kraj podzielony jest na 81 prowincji, a największe miasta to Stambuł, Ankara i Izmir. Turcja jest więc krajem ogromnym i bardzo różnorodnym. Na dodatek, jako jeden z niewielu, pochwalić się może tym, że położony jest nad czterema morzami. Morze Czarne, Morze Marmara, Morze Egejskie i Morze Śródziemne otaczają Turcję z trzech stron.

Ze względu na swoje położenie Turcja, a wcześniej Imperium Osmańskie cieszy się bardzo silną pozycją w regionie. Pamiętajmy o tym, że to właśnie przez te tereny przebiegał słynny „Jedwabny Szlak” - dawna droga handlowa łącząca Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Ze wschodu transportowano w szczególności jedwab, żelazo i papier. Na wschód przewożono między innymi złoto, perfumy, wyroby jubilerskie, winogrona a także rośliny uprawne.

Przez dawny Konstantynopol (współczesny Stambuł) przebiegała również trasa wypraw krzyżowych, które podejmowane były z inicjatywy papieży przez rycerstwo europejskie w okresie średniowiecza.

Turcja leży w Europie i Azji zarazem

Nie sposób tutaj oczywiście pominąć bardzo istotnego aspektu strategicznego i politycznego, który w dużej mierze determinowany jest właśnie przez położenie Turcji. Wielu Europejczyków po raz pierwszy zwróciło uwagę na położenie geograficzne w momencie nastania kryzysu migracyjnego. Kraj ten jednak już od stuleci pełnił bardzo ważną rolę w regionie Bliskiego Wschodu. Imperium Osmańskie, a później Republika Turcji były bramą między Wschodem i Zachodem. Z tego strategicznego położenia od początku XX wieku zdawały sobie sprawę światowe mocarstwa, takie jak Stany Zjednoczone czy Rosja. Niestety kraje sąsiadujące z Turcją nie cieszą się mianem stabilnych – politycznie, jak i gospodarczo

  • W Europie są to: Grecja i Bułgaria
  • W Azji: Syria, Irak, Iran, Azerbejdżan, Gruzja i Armenia

Pomaga to jednak Turcji w pełnieniu roli lidera w regionie.  

Kurorty turystyczne w Turcji w większości są w... Azji

Naturalnie, większość  ulubionych miejsc polskich turystów znajduje się na kontynencie azjatyckim. U wybrzeża Morza Śródziemnego znajdują się najbardziej znane tureckie kurorty i to właśnie z tego powodu region ten znany jest pod nazwą Riwiery Tureckiej. Tutaj właśnie znajdziemy Alanyę, Side, Belek i Kemer, a nieco inne, bardziej „miejskie” atrakcje zapewni nam stolica całego regionu – Antalya. Wszystkie miejscowości położone w tej okolicy oferują bardzo urozmaicony wybór hoteli o przeróżnym standardzie, a same miasteczka, zwłaszcza perełka Riwiery – Alanya i oddalone o 60 km Side, mają również do zaoferowania wiele zabytków, które można zwiedzić razem z naszym polskim biurem podróży AlanyaOnline.

Wczasowicze lubią spędzać czas również nad Morzem Egejskim. W tej części Turcji zlokalizowane są takie miejscowości wypoczynkowe jak Bodrum, Marmaris, Cesme, Didim i Kusadasi. Klimat tutaj jest nieco chłodniejszy niż na Riwierze, jest też bardziej wietrznie, co sprawia, że sezon turystyczny jest nieco krótszy niż na przykład w Alanyi.

Morze Czarne – zamykające Turcję od północy, nie oferuje aż tak rozbudowanej infrastruktury turystycznej i nawet przez samych mieszkańców nie jest traktowane jako dobre miejsce na spędzenie wakacji. Warto jednak wybrać się i tam, jeśli nie na plaże to aby odwiedzić dwa najważniejsze miasta regionu – Trabzon i Samsun. Miłośnicy historii i przyrody na pewno nie powinni pomijać tej części Turcji przy planowaniu podróży.

Miasto na dwóch kontynentach – Stambuł

W rozważaniach na temat położenia Turcji nie sposób nie wspomnieć o Stambule. Bardzo wiele źródeł podaje, że to jedyne miasto na świecie, które położone jest na dwóch kontynentach. W rzeczywistości jest jeszcze jedno takie miasto – rosyjski Magnitogorsk, który jednak w niczym nie może równać się potężnej metropolii znad Cieśniny Bosfor. Tylko w Stambule doświadczymy jedynego w swoim rodzaju uczucia, gdy z pokładu statku, kołyszącego się na falach Bosforu po prawej stronie zobaczymy Azję, a po lewej Europę. Stambuł, dawny Konstantynopol,  nadal obficie przyciąga podróżników z całego świata.

Europejska część Turcji

Jeśli część europejska stanowi tylko 3% powierzchni kraju to przy planowaniu wyjazdu do Turcji należy całkowicie pominąć tę część?

Niekoniecznie, ponieważ i tu znajdziemy wiele atrakcji, które mogą wzbudzić nasz zachwyt. Warto przede wszystkim zatrzymać się w mieście Edirne. Możemy tutaj zobaczyć przede wszystkim meczety i pałace sułtańskie, imponujące swoim rozmachem i bogatymi zdobieniami. Wiele z nich to zabytkowe budowle, pochodzące z XIV i XV wieku, kiedy miasto było stolicą rozrastającego się Imperium Osmańskiego.

pay with iyzico methods