Stambuł czy Ankara - co jest stolicą Turcji?
Odpowiedź na pytanie o stolicę Turcji, wielu osobom przysparza nie lada kłopotu i zazwyczaj wymaga chwili zastanowienia. Wydawać by się mogło, że turyści z Polski, tłumnie odwiedzający Turcję od wielu lat, powinni być zaznajomieni z takimi podstawowymi informacjami. W rzeczywistości jednak to Stambuł wskazywany jest, jako stolica tego ogromnego kraju. Nie dziwi to aż tak bardzo biorąc pod uwagę, jaką renomą cieszy się to miasto – stolica trzech Imperiów (Rzymskiego, Bizantyjskiego i Osmańskiego), miasto łączące dwa kontynenty, brama Azji.
Ankara stolica Turcji
Tymczasem, w cieniu tej pełnej przepychu metropolii, prężnie rozwijała się Ankara, przez wielu zauważona dopiero w momencie, kiedy pierwszy prezydent Republiki Tureckiej Mustafa Kemal Atatürk uczynił ją stolicą w 1923 roku. Jak do tego doszło i dlaczego zmiana ta była tak ważna dla współczesnej historii Turcji?
Jak Ankara została stolicą Turcji?
Po przegranej I Wojnie Światowej Imperium Osmańskie upadło, a olbrzymia część jego terytorium znalazła się pod kontrolą wojsk alianckich. Wielka Brytania, Francja, Włochy i Grecja zamierzały podzielić te tereny między siebie. Nie zamierzał godzić się na to przywódca ruchu narodowego Mustafa Kemal Atatürk. To on razem z żołnierzami dawnego imperium odzyskał okupowane tereny, a dzięki jego wysiłkom dyplomatycznym udało się ustalić obecne granice Turcji. To również on ustanowił Ankarę swą siedzibą w 1920 roku. W mieście tym funkcjonowały wówczas Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji, rząd kemalistowski oraz sztab generalny Sił Narodowych.
Zaraz po wygranej wojnie o niepodległość, nowo powstały parlament ogłosił powstanie Republiki Tureckiej. Wtedy właśnie Ankara stała się STOLICĄ PAŃSTWA, co przyczyniło się do dalszego rozwoju miasta, w którym trudno dziś rozpoznać prowincjonalną mieścinę, którą niegdyś była.
Przeniesienie stolicy do Ankary miało wymiar:
- praktyczny – miasto położone jest w centralnej części kraju, co ułatwia dostęp do ważnych instytucji państwowych mieszkańcom całego kraju
- symboliczny – zmiana ta miała oznaczać narodziny nowoczesnej, silnej republiki, która odcina się od dziedzictwa Imperium Osmańskiego i stoi na własnych nogach.
Stolica Turcji dziś
Ankara to dziś bardzo ważny punkt na mapie Turcji, przede wszystkim pod kątem administracyjnym. To tutaj znajdują się wszystkie najważniejsze instytucje państwowe, ambasady i konsulaty. Poruszanie się po Ankarze w niczym nie przypomina błądzenia po ciasnych i krętych uliczkach Stambułu. Tutaj znajdziemy przede wszystkim szerokie bulwary i przejrzysty układ ulic. Stolica Turcji jest jednak zazwyczaj omijana przez turystów, próżno bowiem szukać tam spektakularnych zabytków i miejsc o długiej historii. Warto jednak się tam wybrać ponieważ to nowoczesne miasto, wbrew pozorom, ma wiele do zaoferowania.
Co warto zobaczyć w Ankarze?
- Muzeum Cywilizacji Anatolijskich –Tereny wokół Ankary były kolebką wielu cywilizacji, część archeologów uważa, że to tutaj znaleźć można najstarsze ślady osadnictwa hetyckiego i frygijskiego. Samo muzeum jest jednym z najpopularniejszych w całej Turcji. Znajdują się eksponaty wydobyte na terenie całego kraju, przede wszystkim z okresu paleolitycznego.
- Cytadela – Budowla, mająca chronić miasto przed, dosyć częstymi niegdyś, najazdami czyli Ankara Kalesi znajdziemy w centralnej części miasta. Charakterystyczne dla zamku są grube mury oraz masywne wieże, a ze szczytu rozciąga się imponująca panorama na całe miasto. Zobaczymy tam również wieżę zegarową i część mieszkalną, gdzie dawniej przebywały osoby zajmujące się handlem.
- Meczet Kocatepe – Największy meczet Ankary i trzeci największy meczet w Turcji. Położony jest w samym centrum miasta, nie sposób, więc go przeoczyć. Zbudowany i udekorowany na wzór Błękitnego Meczetu w Stambule. Może pomieścić aż 24.000 osób.
- Anitkabir – Bez wątpienia najważniejsze miejsce w Ankarze i serce całej stolicy. Budowane przez 9 lat od roku 1944, mauzoleum Mustafy Kemala Ataturka, założyciela i pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej. Jest to nie tylko miejsce jego spoczynku, ale również muzeum. Kolekcja jest bardzo imponująca, a odwiedzając kolejne pomieszczenia zapoznajemy się z imponującymi dokonaniami Ataturka.
Turcja kraj wielu stolic
Dzisiejsza Turcja, ze względu na swoją powierzchnię i położenie od wieków była domem dla wielu kultur i kilku potężnych mocarstw. Jakie tureckie miasta nosiły tytuł stolicy w przeszłości?
- Trapezunt – położony nad Morzem Czarnym (dzisiejszy Trabzon) to dawna stolica Cesarstwa Trapezuntu, ostatniej ostoi chrześcijan na terenie Azji Mniejszej. Do 1923 roku zamieszkane głównie przez Greków. Warto odwiedzić tu kościół Hagia Sophia, wybudowany na wzór świątyni o tej samej nazwie ze Stambułu. Można znaleźć tutaj również ruiny twierdzy i cesarskiej rezydencji z XII wieku.
- Tars – znajduje się w południowej Turcji, nad Morzem Śródziemnym (dawniej Tarsus). Miasto św. Pawła apostoła, który właśnie stąd wyruszył w swoją podróż . Dawniej była to stolica Królestwa Małej Armenii, ale w 1516 roku została zdobyta przez wojska Imperium Osmańskiego. Można tu podziwiać przede wszystkim pochodzącą z czasów rzymskich Bramę Kleopatry, studnię św. Pawła oraz starożytną łaźnię.
- Antiochia – miasto położone przy granicy z Syrią to jedno z najbardziej liczących się w starożytności centrów kulturalnych, handlowych, politycznych i religijnych dla całego regionu. W średniowieczu była stolicą Księstwa Antiochii (jednego z państw stworzonych przez krzyżowców na Bliskim Wschodzie).Turystów przyciągnie tu przede wszystkim wykuty w skale kościół św. Piotra oraz muzeum z przepięknymi zbiorami mozaik rzymskich