Rezerwując online otrzymasz 10% rabatu!
pl
  • EN
  • RU
  • TR
Sapadere Kanion - cud natury
Opublikowane 15 Października 2019 roku

Sapadere - cud natury 

Wycieczka do pięknego kanionu nieopodal Alanyi to jedna z niewielu okazji, aby udać się w góry Taurus i oddalić się od morza nie żałując swojej decyzji nawet przez chwilę. Zapraszamy do relacji z naszej wycieczki z polskim przewodnikiem.

Jedziemy w góry!

Pierwszym etapem wycieczki jest standardowo odbiór z hoteli, w zależności od tego gdzie mieszkamy bus odbierze nas między godziną 8:00 a 10:00. Z samej Alanyi do pierwszego postoju jakim jest przepiękny punkt widokowy jest około pół godziny drogi. Nie jest to długi przystanek, spędzamy tam od 5 do 10 minut, tak aby każdy mógł spokojnie sobie zrobić zdjęcia, nacieszyć się widokiem i dla chętnych można wypróbować echo, które w tych okolicach odbija dźwięk doskonale.

Jaskinia Krasnoludów

Kolejnym punktem, wycieczki zanim dotrzemy do upragnionego kanionu jest Jaskinia Krasnoludów zwana również Jaskinią Tęczową. W tym celu udajemy się krętymi drogami ku górze. Dla niektórych turystów sama trasa jest już nie lada atrakcją ze względu na piękne widoki. Na parkingu przy kładce, o długości około 170 metrów prowadzącej do jaskini, mamy piękną panoramę z widokiem na góry. Wszędzie te góry - można powiedzieć, ale widok jest taki piękny, że nie można mieć go dosyć i co kawałek widzimy góry z innej równie uroczej perspektywy.

Sama jaskinia jest niezwykła poprzez swoje liczne komnaty (turyści mają tam do dyspozycji aż 6 komnat). W jej środku mamy też niezwykłą okazję aby się ochłodzić na chwilę i zapomnieć o panujących upałach, ponieważ jest tam zawsze 20 stopni Celsjusza, a wilgotność wynosi aż 98%.
Możemy to zaobserwować w niższych partiach jaskini, gdzie ściany są wilgotne, a z sufitu może spaść z tego powodu raz na jakiś czas kropla wody.

Z nazwą jaskini związana jest legenda, ale tą usłyszeć można od przewodnika w trakcie wycieczki, więc nie będziemy tutaj jej zdradzać. Natomiast jest jeszcze druga nazwa jaskini „Tęczowa”, którą zawdzięcza ona porze deszczowej panującej w Alanyi i okolicach od października do marca. Owe deszcze mają w sobie różne minerały, które powodują, że skały w jaskini przybierają różny kolor, między innymi żółty, czerwony, zielony, niebieski lub fioletowy. Nie należy się jednak nastawiać na to, że rzeczywiście jaskinia będzie pokolorowana jak w bajce Walta Disneya, ale gdzieniegdzie takie przebarwienia są.

Tam na miejscu jest około 30 minut czasu wolnego co w zupełności wystarczy na zobaczenie jaskini, zrobienie sobie zdjęć z górami Taurus w tle i skorzystania z baru, który znajduje się przy parkingu gdzie doskonale można ugasić pragnienie w upalne dni.

Kanion Sapadere

Kolejnym udajemy się w stronę Kanionu Sapadere, kilkunastominutową drogę, którą umili nam polski przewodnik opowieściami o Turcji i tureckich zwyczajach, aby po chwili rozkoszować się pięknymi widokami jakie oferuje nam ten kraj. Do samego kanionu trzeba jeszcze kawałek podejść, ale już podczas tej niedługiej pieszej wyprawy możemy podziwiać przyrodę a nawet zrobić kilka pięknych zdjęć. Gdy już dotrzemy do kładki prowadzącej wzdłuż kanionu przewodnik jeszcze daje kilka informacji czysto technicznych i mamy godzinę czasu aby podziwiać niesamowity kanion. Tym razem kładka jest trochę dłuższa niż do jaskini, ma ona około 350 metrów długości i prowadzi lekko w górę, ale spokojnie każdy da sobie radę i dojdzie do samego końca gdzie czeka na nas piękny wodospad.

Ale po kolei, najpierw wchodzimy na kładkę, która jest położona nad rzeką między dwoma górami, następnie niedaleko u góry zobaczymy wodospad deszczowy, później będzie pierwsze zejście do wody, tak, chętni mogą się wykąpać w zimnej wodzie, która ka około 7 stopni. Dalej mniej więcej w połowie drogi będzie bar po prawej stronie gdzie można na chwilę się zatrzymać w przepięknych okolicznościach przyrody. Idąc dalej będzie drugie zejście do wody jeszcze piękniejsze, bo przy wodospadzie gdzie wyjdą na pewno rewelacyjne zdjęcia.

Idąc jeszcze prosto dojdziemy do końca gdzie czeka na nas największy wodospad i również można się zanurzyć. W drodze powrotnej z kanionu ponownie podziwiamy widoki, które można oglądać wielokrotnie z uśmiechem na ustach.

Zanim udamy się w drogę powrotną czeka nas jeszcze obiad w restauracji niedaleko kanionu. Podczas tej wycieczki mamy do wyboru rybę, pysznego świeżo przygotowanego pstrąga lub kurczaka. Warto pamiętać, że podczas tej wycieczki napoje są dodatkowo płatne więc można ze sobą zabrać jakąś drobną gotówkę.

Wioska Sapadere i wiejski meczet

Po obiedzie udamy się w drogę powrotną, ale to jeszcze nie koniec atrakcji. Zawitamy do wioski Sapadere i zobaczymy wiejski meczet, gdzie przewodnik przybliży nam trochę ciekawostek o Islamie oraz o samej świątyni muzułmańskiej. Ostatnim punktem programu jest mini fabryka jedwabiu, gdzie będziecie mieli okazję zobaczyć drogę, jak od jedwabnika powstają szale. 

Wycieczka w tym punkcie skończy się koło godziny 15:00 i trzeba sobie doliczyć czas na powrót do hoteli. Podczas drogi powrotnej można jeszcze skorzystać z obszernej wiedzy polskiego przewodnika i zapytać o wszystko co nas interesuje a jest związane z Turcją.

Informacje o dniach wyjazdu, cenach, godzinach zbiórek znajdziecie w opisie wycieczki na naszej stronie: https://alanyaonline.pl/wycieczka/sapadere-kanion-busem-252.xhtml

Jeśli chcecie wybrać się na jeszcze jedną wycieczkę jednodniową, do samego turystycznego centrum, zapraszamy na Alanya City Tour, gdzie zobaczycie Turcję w pigułce!