Alanya kryje w sobie wiele ciekawych miejsc, które warto odkryć nie tyle samotnie, co z przewodnikiem, który opowie historię każdego wartego zobaczenia miejsca i odpowie na wszystkie nurtujące pytania.
Dla Polaków miasto może wydawać się ogromne, jak na miasteczko, za które uważają je Turcy – na co dzień mieszka tutaj 300 tysięcy osób, w sezonie, gdy Alanya przeżywa prawdziwe oblężenie, liczba wzrasta trzykrotnie. I nie chodzi tu tylko o turystów, ale też o wszystkie osoby, które przylatują na Riwierę do pracy sezonowej. Ciepło, palmy i morze przyciągają ludzi do Alanyi w różnym celu.
Chcąc więc poznać miasto, do którego przyjeżdżamy na wakacje i to nie tylko z poziomu swojego leżaka – najlepiej wybrać się na wycieczkę Alanya City Tour.
Jak na każdej wycieczce – odbieramy naszych turystów bezpośrednio z ich hoteli, nie musicie więc martwić się o miejsce zbiórki.
Co zwiedzamy najpierw? Jaskinię Dalmataş (tr. Damlataş Mağarası), czyli Kapiącego Kamienia. To jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Alanyi. Jest jak nasz Ciechocinek, Turcy przyjeżdżają się w niej kurować. Codziennie od godziny 6.00-10.00 astmatycy zażywają w niej wilgotnego powietrza, które ma ich pomóc lepiej oddychać. Po 10 wrota jaskini otwierają się dla turystów. Historię odkrycia jaskini przytoczy Wam przewodnik już na miejscu.
Na naszych wycieczkach nie musicie martwić się o bilety – wszystko macie w cenie, przewodnik da Wam żeton, dzięki czemu bez problemu przejdziecie przez bramki. Wewnątrz po zejściu schodami zobaczycie piękny sufit wyżłobiony w skale przez wodę, która kapie z góry – głównie zimą. Warto oddychać głęboko i zażyć w pełni z wizyty w tureckim sanatorium. Nasi goście mają tam 30 minut na zwiedzanie, warto też przejść się na położoną tuż obok plażę Dalmataş, najpiękniejszą w okolicy, aby zamoczyć stopy w morzu!
Jaskina sprawdzona?
Świeże powietrze zażyte?
Więc jedziemy w stronę Kale, czyli zamku. Pierwszym przystankiem jest Kültür Evi - dom kultury.
Zwiedzamy tradycyjny osmański dom z 17/18 wieku, który dwa lata temu odrestaurowano na potrzeby turystów. Dla takich domów charakterystyczne są drewniane okna i to, że wewnątrz wszystko również jest z tego materiału. Niech nie zdziwi Was zasada zakładania kapci albo ochraniaczy – Turcy bardzo dbają o zabytki i nigdy nie chodzimy po ich muzeach w butach.
Z Kültür Evi udajemy się do starego meczetu Süleymaniye. Tam nasz polski przewodnik rozjaśni zasady islamu, opowie wiele ciekawostek, można też zadać nurtujące pytania. Dla wielu osób to pierwsza okazja w życiu, aby zobaczyć meczet od środka! Warto zaopatrzyć się na tę wycieczkę w chustę do zakrycia głowy oraz długą spódnicę, aby zakryć nogi – jeśli ich nie macie, nie martwcie się, rzeczy można za darmo wypożyczyć w meczecie.
Z meczetu kierujemy się wzdłuż starych murów zamku do kolejki. Na tym spacerze gwarantuje wiele przerw, bo widok jest nieziemski! Grzechem jest nie zrobić sobie zdjęcia z panoramą Alanyi.
Gdy już dojdziemy do kolejki, wsiadamy do 8-osobowego wagonika i zjeżdżamy w dół zachwycając się widokiem na plażę Kleopatry.
Coś, czego w Polsce na pewno nie znajdziecie! To magiczne miejsce Dim Çayı, położone nad rzeką o tej samej nazwie. Na rzece postawione są stoliki z poduszkami, na których siedząc dosłownie nad wodą zjemy pyszny lunch. Do wyboru – pieczona ryba, kurczak, albo mięso z grilla. Pomijając przyjemność, którą jest napełnienie żołądka, będziemy jeść w przepięknym miejscu, z jeszcze lepszym powietrzem. W Dim Çayı można wreszcie odetchnąć od upałów na plażach Alanyi. To właśnie tam czas spędzają Turcy, gdy upały w Alanyi nie dają im żyć. W górach jest chłodniej, do tego w restauracji znajduje się basen, a w samej rzece też można się wykąpać, nawet do niej wskoczyć. Ale uprzedzam – woda jest lodowata!
Niektórzy na ten punkt czekają najbardziej. To właśnie tutaj czekają na Was sprzedawcy mający prawdziwe złoża tureckich podróbek. Prócz oczywiście "sahte çanta" (podrobiona torebka) możecie kupić tradycyjne tureckie słodycze: chałwę, baklawę, lokum, herbatę, czy kawę.
Po czasie wolnym w centrum miasta, wycieczka Alanya City Tour dobiega końca, nasz kierowca odwiezie Was autokarem z powrotem do hotelu.
Więcej informacji i rezerwacji tutaj (klik).
Jeśli chcecie zwiedzić jeszcze więcej, będąc w Alanyi koniecznie musicie wybrać się z nami na wycieczkę do kanionu Sapadere. To tylko 30 minut drogi do Alanyi, a zaznacie tam ulgi - powietrze jest górskie i rześkie, a woda w wodospadzie ma tylko 7 stopni!