Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!

Złoto w Turcji, gdzie i czy warto je kupić?

Opublikowane 11 Listopada 2022 roku

Dzisiaj poruszymy temat tureckiego złota. Wspominaliśmy o nim we wcześniejszych wpisach na naszym blogu, jednak dzisiaj zdecydowaliśmy się rozwinąć bardziej ten wątek. Zapraszamy Was do przeczytania tego wpisu. Powiemy między innymi o tym, dlaczego jest to dobre inwestycja, gdzie warto zakupić tureckie złoto, i dlaczego.

Złoto w Turcji 

Zaczynając szukać informacji na temat tureckiego złota, możemy bardzo często napotkać się na bardziej orientalne wzory, ale i te które są bardziej tradycyjne, które możemy spotkać w Polskich czy Europejskich salonach jubilerskich. Na czym zatem polega różnica, i dlaczego poleca się zakupić złotą biżuterie w Turcji?

Nie ma co ukrywać, że przy obecnie szalejącej inflacji ceny wszystkiego, między innymi złota poszła do góry. Mimo wszystko, uważamy że jest to dobry sposób na inwestycję, i zakup tureckiej biżuterii. Wielu z Was, podczas wakacji, kontaktuje się z Nami aby właśnie poradzić się, czy zakupienie złota w Turcji to dobry pomysł czy nie. Wszystko zależy oczywiście od ceny, natomiast … Patrząc na stosunek tureckiej waluty jaką jest Lira turecka (TRY), do Polskiego złotego (PLN), jest to nadal bardzo opłacalne.

Złote wyroby u jubilera w Turcji

Aktualnie 1 TRY to 0.26 PLN, zatem sami widzicie. Podczas zakupów, oczywiście warto pamiętać o targowaniu. Jest to już bardzo zakorzenione w Tureckiej tradycji robienia zakupów.

Znacznie złota w Turcji  

Poza tym, zagłębiając się w kulturę turecką możemy zauważyć jak duże znaczenie ma właśnie złoto. Przede wszystkim, są to:

  • złote 22 karatowe monety jakimi są obdarowywane osoby podczas uroczystości rodzinnych takie jak np., wesela, narodziny dzieci czy urodziny.
  • Turcy bardzo chętnie inwestują, i kupują złoto w ramach inwestycji na przyszłość.

Poniżej pokażemy Wam jak wyglądają takie monety.

Złote, tureckie monety

Rodzaje złota w Turcji 

Jakie rodzaje złota możemy zakupić w Turcji?

W Turcji najczęściej możemy spotkać 4 rodzaje złota. A dokładniej ?

  • 24 karatowe – te używane jest do produkcji złotych sztabek, jest identyfikowany numerem 999.9 w kruszcu, jako złoto służące do handlu elektronicznego.
  • 22 karatowe – niewątpliwe najbardziej popularne złoto w Turcji. Służące między innymi do produkcji dekoracji czy niektórych monet.
  • 18 karatowe, 4 karatowe – te służą do wyrobów jubilerskich, i złotniczych.

Przechadzając się głównymi ulicami w Alanyi możemy spotkać się na bardzo wiele salonów jubilerskich. Jest ich naprawdę sporo, zatem warto odwiedzić kilka z nich aby mieć porównanie między innymi cenowe.

Turcja słynie z wyrobów złotniczych, skór czy bawełny. Z pewnością o tym słyszeliście, a Wami znajomi odwiedzający Turcję nie raz wspomnieli Wam o świetnych tureckich ręcznikach czy odzieży.

Złota biżuteria w Turcji

Tureccy rzemieślnicy i jubilerzy codziennie prześcigają się w wymyślaniu wzorów jakiego nie było, zatem możemy czuć się naprawdę wyjątkowo. Tutejsze złoto jest rzadko spotykane w Polsce, i w Europie, mimo że coraz częściej mówi się o eksporcie właśnie tych wyrobów.

Złota biżuteria

Turecka biżuteria bardzo często jest kolorowa. Kolory zieleni, czerwieni, złoto żółte, białe i różowe to zdecydowanie elementy tureckiej biżuterii. Bardzo częste używane są kamienie szlachetne, dzięki którym możemy przenieść się do czasów Imperium Osmańskiego. Dla niektórych może się to wydawać zabawne, ale naprawdę taka biżuteria kupowana jest najczęściej. No bo kto by nie chciał poczuć się jak Roksolana – zwana inaczej Hürrem, żona Sulejmana Wspaniałego? No właśnie :)

Jeżeli macie obawy z zakupem tureckiego złota, to rzeczywiście warto udać się do salonu jubilerskiego. Tak jak wspomniałam wcześniej, jest ich naprawdę sporo, i idąc nawet główną ulicą w Alanyi, dostrzeżecie ich naprawdę sporo. Co do samego zakupu, w takich salonach nie musicie martwić się o wiarygodność i autentyczność złota. Złote wyroby w Turcji objęte są gwarancją, i certyfikatem oryginalności.

Jaką próbę złota kupimy w Turcji?

Do produkcji biżuterii, najczęściej używana jest próba 585 lub 750. Warto dodać, że możemy również zakupić złoto białe i różowe. Te ostatnie cieszy się coraz większą popularnością, i z pewnością robi spektakularny efekt :)

Złoty pierścień bogato zdobiony

Ceny złota w Turcji?

Na te pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Miedzy innymi dlatego, że wszystko zależy od wzoru, wielkości, złota z jakiego została wykonana biżuteria, i dodatków takich jak np. kamienie szlachetne, no i gramatury. Możemy jednak doradzić, i zasugerować, że kupienie złota w Turcji to dobra inwestycja i ceny złota z pewnością są korzystniejsze niż w Polsce.

Jeżeli macie jakieś pytania, oczywiście służymy Wam pomocą. Pamiętajcie o Tym! A Wy, zdecydowaliście się na zakup tureckiego złota? Dajcie nam znać :)

Życzymy Wam udanych zakupów :)

pay with iyzico methods