Mit o wojnie trojańskiej i o słynnym koniu trojańskim obił się o uszy prawie każdemu. Został opisany w dwóch dziełach Homera „Iliadzie” i „Odysei” – są to najstarsze eposy w literaturze greckiej oraz europejskiej. Ten wpis jest przeznaczony dla miłośników historii i mitologii oraz dla osób, które chciałby się dowiedzieć co mityczny koń ma wspólnego ze słoneczną Turcją. Zacznijmy od przypomnienia czym był i co w ogóle oznacza koń trojański.
Każdy zna przyczynę wybuchu długoletniej Wojny Trojańskiej ale dla osób, które nie pamiętają dokładnie: do rozpoczęcia wojny przyczyniła się oczywiście kobieta a konkretnie piękna Helena, żona króla Sparty, Menelaosa który był rodzonym bratem króla Agamemnona. Wojna zaczęła się kiedy trojański królewicz Parys porwał Helenę i przywiózł ją do Troi gdzie rządził jego ojciec król Priam. Wzburzeni Grecy przepłynęli Morze Egejskie i przez dobrych dziesięć lat oblegali królestwo Troi do czasu wprowadzenia planu konia trojańskiego w życie.
Nie, nie koń trojański na pewno nie był żywym zwierzęciem... :)
Według mitycznej legendy olbrzymi koń był drewnianą konstrukcją zbudowaną podczas wojny trojańskiej przez greckich wojowników, ale to podobno sama bogini Atena wymyśliła podstęp, który podsunęła Odyseuszowi. Sprytni wojownicy w trakcje zdobywania Troi ukryli się wewnątrz wielkiego konia wykonanego z drewna jodłowego. Obrońcy miasta za sugestią wojownika Sinona a wbrew ostrzeżeniom królewny Kasandry i kapłana Laokoona, otworzyli bramy i wciągnęli konstrukcję konia do miasta. W nocy Odyseusz i jego wojownicy otworzyli bramy, wpuszczając do środka greckie wojska co w rezultacie doprowadziło do klęski potężnego królestwa -Troi. Miasto zostało zdobyte i zniszczone.
Koń trojański jest symbolem zdradzieckiej pułapki albo podstępnym podarunkiem wyglądającym pozornie na przyjacielski a naprawdę będącym niebezpiecznym.
W Turcji istnieją aż dwie repliki konia trojańskiego! Jedna z nich zlokalizowana jest w starożytnym mieście – Troi położonej w północno - zachodniej Turcji, w regionie Morza Marmara. To właśnie tutaj odbyła się legendarna wojna. Miasto zostało zdobyte i zniszczone przez zdradziecki podstęp jakim był koń trojański.
Obecnie Troja jest obiektem archeologicznym, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co roku to miasto przyciąga wielu turystów, którzy chcą pobudzić swoją wyobraźnie przenosząc się do mitów opisywanych w „Iliadzie” przez Homera.
Troja została drastycznie zniszczona i była odbudowywana aż dziewięć razy ale prosimy się nie martwić ruiny istnieją i są dostępne dla zwiedzających. Ruiny miasta nie są zbytnio imponujące, mówi się że są najgorzej zachowanymi ruinami na całej Turcji. Jednakże będąc w tym kraju warto chociaż raz odwiedzić to mityczne miasto, wiedząc że sam Homer opiewał je w swoich dziełach. Poczujcie tą mityczną magię.
Turystów z całego świata najbardziej przyciąga jednak słynna atrakcja turystyczna jaką jest replika konia trojańskiego. To właśnie ku czci wydarzeń opisanych w Iliadzie jak i w celu uczynienia wizyty w Troi ciekawszą, postawiono przed wejściem drewnianego konia aby przyciągnąć więcej turystów. Jest możliwość wejścia do wnętrza konstrukcji i wykonania sobie zdjęć na pamiątkę.
Natomiast druga replika znanego wszystkim konia trojańskiego znajduje się w mieście Canakkale leżącym w północno – zachodniej części Turcji, nad cieśniną Dardanele w jej najwęższym miejscu, która łączy morze Marmara z Egejskim. Canakkale jest miastem portowym ale najbardziej spełnia się jako baza noclegowa dla turystów, którzy chcą zwiedzić antyczne miasto Troja. Najciekawszą atrakcją turystyczną w Canakkale jest zdecydowanie twierdza „Cimelik Kalesi” w której obecnie mieści się muzeum wojska.
W 2004 roku odbyła się premiera kultowego filmu „Troja” w reżyserii Wolfganga Petersena a główną rolę Achillesa zagrał wszystkim dobrze znany aktor Brad Pitt. Zdjęcia filmowe do tego filmu odbyły się na Malcie ale po zakończeniu produkcji, hollywoodzka ekipa przekazała miastu Canakkale ogromną replikę konia trojańskiego wykonaną na potrzeby filmu. Obecnie makieta konia znajduje się na centralnym placu miasta przy nadmorskiej promenadzie. Replika waży prawie 11 ton i mierzy 11,4 m wysokości.
Jednakże niewątpliwie najsłynniejsza replika konia trojańskiego znajduje się w pobliżu starożytnej Troi.