Podróżując do Turcji, zastanawiasz się jakie są owoce w Turcji? A może Twoją szczególną uwagę przykuły granaty? W najnowszym wpisie odpowiemy kiedy jest sezon właśnie na te owoce, dlaczego warto je spożywać oraz jak wygląda rosnący granat. Zapraszamy!
Owoce granatu w Turcji
Wpis ten zacznijmy może od informacji która nie dla wszystkich jest oczywista, a nawet i może być zaskakująca. Opowiadając o tym naszym turystom, często możemy spotkać się z zaskoczeniem i lekkim zdziwieniem, kiedy mówimy o tym że Turcja jest „granatem płynąca”.
Jak wiecie, Turcja słynie przede wszystkim z importu warzyw i owoców zwłaszcza w sezonie letnim. Ile razy jadąc z Antalyi do miejsca docelowego (najczęściej okolice Alanyi), mijasz szklarnie i plantację np. bananów? Często można wtedy słyszeć dyskusje między turystami którzy wpadają na wiele pomysłów uprawianych tu warzyw czy owoców.
Idąc w Polsce do sklepów, bardzo często możemy spotkać się z etykietą „Importowano z Turcji”, lub „Uprawiano w Turcji”. Nie ma co ukrywać, że Turcja ma do tego świetnie przystosowane warunki pogodowe ale i przede wszystkim wilgotność która latem sięga aż 90%!
O tym jakie owoce są najczęściej uprawiane w Turcji, oraz w jakich porach roku warto spróbować danego owocu pisaliśmy w jednym ze wcześniejszych wpisów.
Dlaczego granat? Już wyjaśniamy!
Aktualnie na granat trwa sezon, a że posiada on tyle zdrowotnych właściwości, ciężko koło niego przejść obojętnie… ale o tym za chwilę.
Kiedy jest sezon na owoce granatu?
Głównie możemy spotkać granaty jesienią, w miesiącach:
- Wrzesień
- Październik
- Listopad
Nie ma co natomiast ukrywać, że np. będąc latem nie napijemy się soku z granatu bo jest wręcz odwrotnie :) Ilekroć przejdziemy się ulicą, czy wybierzemy się na bazar spotkamy sprzedawców, którzy oferują świeżo wyciskany sok np. z pomarańczy czy właśnie granatu. Jest to idealny sposób nie tylko na dostarczenie witamin, ale i przyjemne orzeźwienie w upalne dni.
Eksport owoców granatu
Tak jak pisaliśmy we wstępie naszego bloga, Turcja to jeden z pionierów jeżeli chodzi o import i produkcję granatu. Wynika to z klimatu, ale i możliwości uprawnych jakie są w Turcji dostępne. Największym pionierem jeżeli chodzi o plantację granatu jest właśnie Riwiera Turecka (okolice Antalyi).
Dacie wiarę, w 2015 roku import tego owocu kształtował się w okolicach 45 tysięcy ton, a w roku 2014 było to aż 320 ton?! Aktualnie mamy rok 2022 i możemy powiedzieć tylko tyle, że sprzedaż importowanego granatu bije nadal rekordy i cieszy się nie małym zainteresowaniem.
Właściwości lecznicze granatu
Skoro była mowa o imporcie, to może przyjrzyjmy się właściwościom leczniczym jakie posiada granat.
Wiecie, że już starożytni chińscy lekarze wykorzystywali sok z granatu na wiele schorzeń i dolegliwości? Wówczas owoc granatu był uznawany za remedium na bardzo duże spectrum zachorowań.
Na wstępie warto dodać, że granat posiada bardzo dużą ilość polifenów, które należą do grupy przeciwutleniaczy, i uwaga! Granat nie mam w sobie równych dlatego że, posiada ich aż 3-krotnie więcej niż zielona herbata, czy lampka czerwonego wina.
Regularne spożywanie soku z owoców granatu wpływa także pozytywnie na np. biegunki, próchnicę zębów, wrzody żołądka a także przy stanach zapalnych gardła.
Warto również dodać, że granat jest bogatym źródłem witaminy C, E, B oraz witaminy A. Prócz witamin które są ważne dla naszego organizmu, warto go spożywać ze względu na zawarty w nim magnez, potas, wapno, fosfor, krzem oraz jod, kwas foliowy, beta karoten a także białko.
Zastosowanie granatu.
Mogło by się wydawać, że granat to tylko owoc natomiast ma on bardzo szerokie spectrum zastosowania. Spożywając sok z granatu, czy spożywając go w formie świeżego owocu warto pamiętać o tym że działa on również w zakresie między innymi:
- układu krążenia
- pomaga przy chorobie wieńcowej
- obniża ciśnienie krwi
- pomaga w redukcji złogów i zwapnienia
- pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu
- zmniejsza ryzyko niedokrwienia serca mięśniowego
- działa przeciwnowotworowo (pomaga w walce z rakiem prostaty i rakiem piersi)
- działa przy stresie
- ogranicza postęp choroby Alzheimera
- regeneruje skórę, poprawia jej koloryt a co ważne – ukrwienie
- pomaga przy trądziku
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie
- posiada kwas alegowy, który wzmacnia barierę naszej skóry i zapobiega utracie wody
- łagodzi skutki menopauzy
- uznawany za afrodyzjak
Właściwości jest tak wiele, że nie jesteśmy w stanie ich wszystkich wymienić. Jest to z pewnością tzw. Bomba witaminowa, i warto spożywać granat chociażby profilaktycznie :)
Zastosowanie owoców granatu
A jeżeli była już mowa o właściwościach, to pora przejść do zastosowania. Skoro Turcja słynie z granatu, i można uznać go za owoc który cieszy się niezwykle sporym zainteresowaniem. Co zatem możemy znaleźć związane z granatem w Turcji?
Oczywiście, jest to:
Syrop (sos) z granatu - tak zwany Nar ekşisi!
Osobiście, podczas każdego przyjazdu do Polski kupuję kilka butelek dla bliskich, ale i znajomych.
Najczęściej produkcją tego płynnego złota następuje na południowo-wschodniej części Turcji, i do jego wyboru wykorzystuje się specjalnie uprawianą odmianę Cin narı, która jest hodowana właśnie z myślą o produkcji sosu.
Wiecie, że do produkcji jednego litra sosu wykorzystuje się aż, 12 kg świeżego owocu? Po wyciśnięciu soku i filtracji, należy go bardzo długo gotować do osiągnięcia odpowiedniej konsystencji oraz kolorytu.
Do czego warto używać sosu z granatu? Przede wszystkim do marynat, sosów, sałatek, jako element łączący składniki.
Warto zwrócić uwagę na miejsce gdzie kupujemy sos z granatów w Turcji. Mogłoby się wydawać, że to nic takiego jednak trzeba wiedzieć że najlepiej kupować ten z jak najkrótszym składem na etykiecie, oraz ten który jest gęsty. Po otwarciu butelki konsystencja nie powinna był płynna, a bardzo gęsta – ledwo lejąca.
Warto zakupić taki sos z granatu u lokalnych sprzedawców, markecie (np., Migros), czy bazarek np. ten ze świeżymi owocami i warzywami.
Kolejną rzeczą którą bardzo często możemy w Turcji zakupić to herbata z granatu. Może być granulowana, jak i z suszonych kwiatów. Idealnie sprawdza się na chłodne i jesienne wieczory :) Herbatę możemy pić w wersji przygotowanej na ciepło, oraz w wersji przygotowanej na zimno i w obu tych wariantach smakuje przepysznie.
Jak widzicie granat, o którym dzisiaj mowa posiada wiele zdrowotnych i leczniczych właściwości co jest bardzo ważne! Jeżeli posiadasz schorzenia w których owoc granatu będzie w stanie Ci pomóc, zachęcamy do jego regularnego spożywania. Oczywiście tylko tych, które są ze sprawdzonego źródła. Jeżeli wpis Ci się podobał, będziemy wdzięczni za udostępnienie i polecenia naszego bloga innym czytelnikom!
Dziękujemy, i do zobaczenia gdzieś w Turcji! :)