ALANYA JASKINIA, KTÓRĄ KAŻDY TURYSTA POWINIEN ZOBACZYĆ
Alanya to rozrywkowe miasto,przynajmniej tak twierdzą turyści przyjeżdżając tutaj na wakacje, warto jednak wspomnieć o tym, że Alanya ma także do zaoferowania znacznie więcej atrakcji turystycznych niż Wam się wydaje. Jakie to atrakcje? Jaskinie. Alanya nie bez powodu nazywana jest miastem jaskiń. W tym nadmorskim kurorcie wyróżnia się dwa rodzaje jaskiń: lądowe oraz morskie (znajdujące się na wybrzeżu morza).
JASKINIE LĄDOWE
- Jaskinia Damlataş (Damlataş Mağarası) – znajduje się w zachodniej części Alanyi, od strony Plaży Kleopatry, tuż u podnóża zamku „Kale”. Jaskinia została znaleziona przez przypadek podczas budowy portu w 1948 roku. Była pierwszą jaskinią, którą turyści będąc na wakacjach mogli zwiedzać. Nazwa oznacza „Jaskinię Kapiącego Kamienia”. Nadano jej taką nazwę ze względu na wodę kapiącą ze stalaktytów ,gdyż w środku panuje wysoka wilgotność 95%. Panujący w jej wnętrzu mikroklimat ma właściwości lecznicze, szczególnie dla osób z chorobami układu oddechowego, np. astmą. W jaskini przez cały rok panuje stała temperatura , wynosi ona 22 stopnie.
(źródło: https://www.alanya.bel.tr/S/567/Damlatas-Magarasi)
Wybierając się na wycieczkę "ALANYA CITY TOUR" (kliknij w nazwę wycieczki aby przejść do bezpośredniego linku oferty) z naszym biurem, będziecie mieli okazję zobaczyć na własne oczy jaskinie Damlataş, którą mamy w programie.
- Jaskinia Dim – znajduję się 13 km od Alanyi, we wschodniej części, u podnóża gór Taurus, przy rzece Dimçay. Jaskinia została odkryta w 1986 roku, lecz dopiero w 1998 roku otwarta dla turystów. Ta imponująca jaskinia położona jest na wysokości 232 metrów nad poziomem morza . Legenda głosi, że jest drugą co do wielkości jaskinią w Turcji udostępnioną dla zwiedzających i ma najprawdopodobniej około miliona lat! We wnętrzu jaskini panuje zawsze taka sama temperatura 18 stopni, niezależnie od pory roku, a stopień wilgotności wynosi 90%. Całkowita długość jaskini to 410 metrów (dostępność dla zwiedzających 360m). W głębi jaskini znajduje się jeziorko, które ma aż 2 metry głębokości.
(źródło: https://www.alanya.bel.tr/S/569/Dim-Magarasi)
Nasze biuro organizuje wycieczkę "ALANYA JEEP SAFARI"(kliknij w nazwę wycieczki aby przejść do bezpośredniego linku oferty), która w programie daje możliwość zwiedzenie tej imponującej Jaskini Dim.
JASKINIE MORSKIE
Poza jaskiniami lądowymi, które znajdują się w Alanyi istnieją także jaskinie morskie. Te jaskinie można zobaczyć tylko i wyłącznie wybierając się na wycieczkę rejs statkiem po morzu lub wypożyczając łódź.
W programie naszej wycieczki "REJS STATKIEM PIRACKIM"(kliknij w nazwę wycieczki aby przejść do bezpośredniego linku oferty), którą organizuje nasze biuro przewidziane jest podpłynięcie do trzech legendarnych jaskiń morskich.
- Jaskinia Piratów (Korsanlar Mağarası) – znajduje się po wschodniej stronie zamku „Kale”. Wjazd do groty ma 10 metrów szerokości oraz 6 metrów wysokości, dlatego podziwiać jaskinie można z mniejszych łódek lub w trakcie postoju statku podpłynąć bezpośrednio do środka. Legenda głosi, że jaskinia miała potajemne przejście do seldżuckiej twierdzy, gdzie praci chowali swoje skarby.
(źródło: https://www.alanya.bel.tr/S/559/Korsanlar-Magarasi--Kizlaryarigi-)
- Jaskinia Fosforowa (Fosforlu) – znajduje się również w okolicy twierdzy.To kolejna jaskinia, do której można dopłynąć tylko łodzią lub wpław. Nazwa jest związana z jej budową geologiczną, w blasku księżyca woda ma lśniący niebiesko-zielony kolor (jak fosfor). Te zjawisko nie tylko można zaobserwować w nocy, ale również w ciągu dnia.
(źródło: https://www.alanya.bel.tr/S/561/Fosforlu-Magara)
- Jaskinia Kochanków (Aşiklar Mağarası)– również znajduje się w okolicach wzgórza i twierdzy. Nie można do niej dopłynąć łódką. Można natomiast wdrapać się po skałach ,aby wejść do środka jaskini, której długość ma 75 metrów. Grota posiada 2 wąskie wejścia, z jeden strony wchodzimy, a z drugiej wychodzimy. Legenda głosi, że piraci ukrywali w jaskini swoje skarby oraz niewolnice. Inna opowieść mówi, że w 1965 roku ukrywała się tam Niemka z Turkiem, uciekając przed wojskiem i policją.