Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!

ALANYA JASKINIA, którą każdy turysta powinien zobaczyć

Opublikowane 25 Listopada 2020 roku

ALANYA JASKINIA, KTÓRĄ KAŻDY TURYSTA POWINIEN ZOBACZYĆ

Alanya to rozrywkowe miasto,przynajmniej  tak twierdzą turyści przyjeżdżając tutaj na wakacje, warto jednak wspomnieć o tym, że Alanya ma także do zaoferowania znacznie więcej atrakcji turystycznych niż Wam się wydaje. Jakie to atrakcje? Jaskinie. Alanya nie bez powodu nazywana jest miastem jaskiń. W tym nadmorskim kurorcie wyróżnia się dwa rodzaje jaskiń: lądowe oraz morskie (znajdujące się na wybrzeżu morza).

JASKINIE LĄDOWE

  • Jaskinia Damlataş (Damlataş Mağarası)znajduje się w zachodniej części Alanyi, od strony Plaży Kleopatry, tuż u podnóża zamku „Kale”.  Jaskinia została znaleziona przez przypadek podczas budowy portu w 1948 roku. Była pierwszą jaskinią, którą turyści będąc na wakacjach mogli zwiedzać.  Nazwa oznacza „Jaskinię Kapiącego Kamienia”. Nadano jej taką nazwę ze względu na wodę kapiącą ze stalaktytów ,gdyż w środku panuje wysoka wilgotność 95%. Panujący w jej wnętrzu mikroklimat ma właściwości lecznicze, szczególnie dla osób z chorobami układu oddechowego, np. astmą. W jaskini przez cały rok panuje stała temperatura , wynosi ona 22 stopnie. 

(źródło: https://www.alanya.bel.tr/S/567/Damlatas-Magarasi)

Wybierając się na wycieczkę "ALANYA CITY TOUR"  (kliknij w nazwę wycieczki aby przejść do bezpośredniego linku oferty) z naszym biurem, będziecie mieli okazję zobaczyć na własne oczy jaskinie Damlataş, którą mamy w programie.

  • Jaskinia Dim – znajduję się 13 km od Alanyi,  we wschodniej części, u podnóża gór Taurus, przy rzece Dimçay. Jaskinia została odkryta w 1986 roku, lecz dopiero w 1998 roku  otwarta dla turystów. Ta imponująca jaskinia położona  jest na wysokości 232 metrów nad poziomem morza . Legenda głosi, że jest drugą co do wielkości jaskinią w Turcji udostępnioną dla zwiedzających i ma najprawdopodobniej około miliona lat! We wnętrzu jaskini panuje zawsze taka sama temperatura 18 stopni, niezależnie od pory roku, a stopień wilgotności wynosi 90%.  Całkowita długość jaskini to 410 metrów (dostępność dla zwiedzających 360m). W głębi jaskini znajduje się jeziorko, które ma aż 2 metry głębokości.

(źródło: https://www.alanya.bel.tr/S/569/Dim-Magarasi)

Nasze biuro organizuje wycieczkę "ALANYA JEEP SAFARI"(kliknij w nazwę wycieczki aby przejść do bezpośredniego linku oferty), która w programie daje możliwość zwiedzenie tej imponującej Jaskini Dim.

JASKINIE MORSKIE

Poza jaskiniami lądowymi, które znajdują się w Alanyi istnieją także jaskinie morskie. Te jaskinie można zobaczyć tylko i wyłącznie wybierając się na wycieczkę rejs statkiem po morzu lub wypożyczając łódź.

W programie naszej wycieczki "REJS STATKIEM PIRACKIM"(kliknij w nazwę wycieczki aby przejść do bezpośredniego linku oferty), którą organizuje nasze biuro przewidziane jest podpłynięcie do trzech legendarnych jaskiń morskich.

  • Jaskinia Piratów (Korsanlar Mağarası) – znajduje się po wschodniej stronie zamku „Kale”. Wjazd do groty ma 10 metrów szerokości oraz 6 metrów wysokości, dlatego podziwiać jaskinie można z mniejszych łódek lub w trakcie postoju statku podpłynąć bezpośrednio do środka. Legenda głosi, że jaskinia miała potajemne przejście do seldżuckiej twierdzy, gdzie praci chowali swoje skarby.

(źródło: https://www.alanya.bel.tr/S/559/Korsanlar-Magarasi--Kizlaryarigi-)

  • Jaskinia Fosforowa (Fosforlu) – znajduje się również w okolicy twierdzy.To kolejna jaskinia, do której można dopłynąć tylko łodzią lub wpław. Nazwa jest związana z jej budową geologiczną, w blasku księżyca woda ma lśniący niebiesko-zielony kolor (jak fosfor). Te zjawisko nie tylko można zaobserwować w nocy, ale również w ciągu dnia.

(źródło: https://www.alanya.bel.tr/S/561/Fosforlu-Magara)

  • Jaskinia Kochanków (Aşiklar Mağarası)– również znajduje się w okolicach wzgórza i twierdzy. Nie można do niej dopłynąć łódką. Można natomiast wdrapać się po skałach ,aby wejść do środka jaskini, której długość ma 75 metrów. Grota posiada 2 wąskie wejścia, z jeden strony wchodzimy, a z drugiej wychodzimy. Legenda głosi, że piraci ukrywali w jaskini swoje skarby oraz niewolnice. Inna opowieść mówi, że w 1965 roku ukrywała się tam Niemka z Turkiem, uciekając przed wojskiem i policją.

 

pay with iyzico methods