Jeśli planujecie swój wypoczynek właśnie w okolicy Alanyi, musicie koniecznie odwiedzić to miejsce. Jaskinia Damlataş od lat przyciąga setki turystów dziennie, a dosłowne znaczenie tłumaczenia "Kapiący Kamień" znacząco wpływa na atrakcyjność tego miejsca. Jeśli jesteście ciekawi, koniecznie przeczytajcie. Zapraszamy!
Jaskinia Damlataş podziemna atrakcja Alanyi. Jak to się zaczęło?
Jaskinia Damlataş (tr. Damlataş Mağarası) - w tłumaczeniu na język polski "Kapiący Kamień", to jedna z najpopularniejszych, i najchętniej odwiedzanych atrakcji w Alanyi. Zapewne wielu z Was miało okazje odwiedzić to miejsce, jednak jeśli wszystko przed Wami, gorąco Was zachęcamy aby te miejsce zobaczyć na własne oczy. Jeśli zastanawiacie się skąd wzięła się nazwa, to już śpieszymy z odpowiedzią. Nazwa wzięła się z niczego innego, jak z powodu kapiącej wody która skrapla się ze stalaktytów. Dlaczego tak się dzieje?
Wszystko przez bardzo wysoką wilgotność która panuje w jaskini Damlatas, osiąga ona aż 95%. W jej wnętrzu panuje mikroklimat, który ma właściwości lecznicze. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza dla osób, które zmagają się z chorobami układu oddechowego. Mają problem z np. astmą. W przez cały rok, w jaskini panuje stała temperatura. Temperatura, która wynosi 22 stopnie.
Jak powstała jaskinia Damlatas, i jak została odkryta?
Jaskinia Damlataş została odkryta w 1948 roku, zupełnie przypadkowo, a dokładniej podczas budowy portu. Planowane było nawet uruchomienie kamieniołomu dzięki czemu można byłoby pozyskiwać budulec. Tak naprawdę dzięki tym planom, i użyciu dynamitu ukazało się wejście do jaskini która dziś zachwyca turystów, i daje ochłodę w naprawdę upalne dni.
Jako ciekawostkę możemy Wam zdradzić, że bardzo dużą rolę w promocji jaskini, zachowaniu jej właściwego wyglądu, a także podkreśleniu tego co najpiękniejsze poprzez grę świateł pełnił opiekun, a dokładniej mieszkaniec Alayni, Galip Dere. Jako jeden z niewielu, zwrócił swoją uwagę właśnie na te niecodzienne znalezisko, dbał o każdy szczegół, a następnie do końca życia pełnił funkcję zarządcy tym miejscem.
Jeszcze zanim jaskinia została udostępniona dla zwiedzających, oczywiście zostały wykonane liczne badania, testy oraz miarodajność mikrobiomu, który zaskoczył między innymi właściwościami zdrowotnymi. Tak! Jaskinia to idealne miejsce między innymi dla osób które zmagają się z problemami z układem oddechowym, czy np. astmą.
Jak możecie się domyślać, krótko po tym do miasta zaczęło przyjeżdżać coraz więcej ludzi z okolicznych miejscowości, miast a w późniejszym etapie i części Turcji.
Jak powstała jaskinia Damlataş?
Sama jaskinia powstała około 15 tysięcy lat temu, zatem całkiem dawno. Jeśli chcielibyście odwiedzić Turcję w okresie jesienno-zimowym, to zdradzimy Wam sekret, że jest to najlepsza pora na odwiedzenie jaskini Damlatas.
Dzięki sporym opadom deszczu właśnie w tym okresie, możemy podziwiać kapiący wapień który został rozpuszczony przez wodę deszczową. Jest to naprawdę niecodzienne zjawisko, które niestety latem nie jest tak widoczne dla oka. Wiecie, że grubość ścian z każdej strony jaskini wynosi co najmniej 10 metrów, a szacowane jest że momentami może wynosić około 12/13 metrów?!
Jaskinia Damlataş to jaskinia lądowa, a jedyne wejście prowadzi do niej od strony plaży Kleopatry. Do jaskini wchodzimy poprzez tunel który osiąga około 50m, a następnie schodzimy na jej dno. Grota ma wysokość około 15 metrów, a jej wnętrze zdobią stalaktyty, stalagmity i kolumny. Dno jaskini znajduje się poniżej poziomu morza. Ciśnienie we wnętrzu wynosi około 1013 hPa.
Jak dostaniemy się do Jaskini Damlataş?
Jeśli jesteście w Alanyi musicie przedostać się do zachodniej części półwyspu, zaraz obok słynnej plaży Kleopatry. Obok wejścia znajduje się spory parking, a także miejsce gdzie możemy napić się orzeźwiającego świeżo wyciskanego z soku pomarańczy. Aktualnie cena biletu do jaskini to koszt około 15 TL.
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu marzy Ci się odwiedzić to miejsce, zapraszamy na wycieczkę z Nami! Wybierając się na wycieczkę "
ALANYA CITY TOUR", będziecie mieli okazję zobaczyć na własne oczy jaskinie Damlataş, którą mamy w programie.
Do zobaczenia! :)