Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!

Z czego słynie Turcja?

Opublikowane 28 Kwietnia 2023 roku

Kiedy słyszymy o Turcji w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam wakacje! Słoneczne ciepłe dni spędzone na plaży, kąpiele morskie, zwiedzanie i beztroski odpoczynek. Jest to jak najbardziej właściwe skojarzenie, ponieważ od dłuższego czasu Turcja chętnie wybierana jest jako destynacja wakacyjna i zajmuje ona wysokie miejsce wśród krajów najczęściej odwiedzanych w okresie letnim. Turyści szczególnie pokochali regiony Riwiery Tureckiej oraz Riwiery Egejskiej. Najbardziej popularne kurorty to m.in. Alanya, Antalya, Bodrum, Kusadasi, Side, Kemer, Marmaris i Fethiye.

Dlaczego te rejony Turcji cieszą się tak dużym uznaniem wśród turystów?

Z pewnością przyczyniają się do tego znakomite warunki pogodowe. Większość czasu świeci tu słońce i jest bardzo ciepło. Najczęściej pada krótko i w nocy. Pogoda jest stabilna i pozwala na zaplanowanie aktywności, co nie jest tak oczywiste w przypadku Polski. W Turcji mamy możliwość plażowania, jak i aktywnego spędzania czasu, np. biorąc udział w wycieczkach fakultatywnych. Do najchętniej wybieranych należy Kapadocja, Pamukkale i Jezioro Salda oraz Kanion Tazi. Jeżeli dodamy do tego gościnność i pozytywne nastawienie Turków do przyjezdnych, kraj ten jawi się jako niemal idealny do zwiedzania!

Turcja to popularny kierunek wakacyjny

Pogoda w Turcji to nie wszystko

Turcja jest około 2,5 razy większa od Polski. Charakteryzuje się ona bogatą historią. Na jej terenie odkrywano ślady wielu cywilizacji, dzięki czemu można zobaczyć tutaj różnorodne, niekiedy bardzo dobrze zachowane zabytki. Kraj ten może poszczycić się również zjawiskową przyrodą. Wszystko to sprawia, że każdy turysta znajdzie w Turcji coś dla siebie. Usatysfakcjonowani będą zarówno pasjonaci historii, miłośnicy przyrody, poszukiwacze przygód, jak i osoby nastawione na leniwy wypoczynek.

Turcja słynie z pysznej kuchni

Jeżeli jesteście naszymi stałymi czytelnikami, z pewnością zdajecie sobie sprawę, że Turcja może poszczycić się jedną z najsmaczniejszych kuchni świata. Najbardziej popularną potrawą turecką jest oczywiście kebab. Znajdziemy tutaj około 100 rodzajów tego dania. Natomiast kuchnia turecka oferuje zdecydowanie więcej! Na naszym blogu opisywaliśmy już dania, których warto spróbować będąc w Turcji na wakacjach.

Turcja słynie z ognistego temperamentu jej mieszkańców

Często słyszymy stwierdzenie, że Turcy nie rozmawiają, lecz się kłócą. Wynika to z ich nadmiernego gestykulowania oraz ognistego temperamentu. Perypetie tureckich bohaterów możemy śledzić oglądając tak ostatnio popularne na świecie tureckie seriale. Jeżeli jesteście ich fanami to na pewno zauważyliście, że Turcy uwielbiają dramatyzowanie, intrygi oraz zwroty akcji!

Ognisty temperament jest również widoczny w stylu jazdy. W Turcji zarówno będąc pieszym, jak i kierowcą należy wykazać się dużą ostrożnością. Tureccy mężczyźni bardzo szybko tracą zimną krew, ale równie szybko zapominają o problemie. Ta sama sytuacja dotyczy lokowania ich uczuć – jak szybko zakochują się, tak szybko zmieniają obiekty westchnień. Oczywiście nie można generalizować i również w Turcji istnieją mężczyźni wierni swoim wybrankom.

Raj dla zakupoholików

Niejednokrotnie do Turcji przyjeżdżamy celem zrobienia zakupów. Możemy znaleźć tutaj nie tylko podróbki, z których słynie ten kraj, ale także naprawdę dobrej jakości odzież i tekstylia. W jednym z ostatnich naszych wpisów poruszyliśmy temat przemysłu włókienniczego i odzieżowego w Turcji. Przyjeżdżając tutaj z zamiarem zrobienia zakupów koniecznie powinniśmy spróbować swoich sił w targowaniu się. Na bazarach to niemal obowiązek!

Ale czy wiedzieliście, że Turcja słynie także z ...

Produkcji orzechów laskowych

Turcja słynie również z wielu innych rzeczy, które nie są aż tak oczywiste na pierwszy rzut oka. Czy słyszeliście o tym, że Turcja jest liderem wśród producentów orzechów laskowych na świecie? Wpływ mają na to idealne warunki klimatyczne (odpowiednia temperatura i ilość opadów). Dzięki czemu jakość tureckich orzechów jest niezwykle wysoka. Najwięcej orzechów laskowych uprawia się w północnych regionach Turcji. Szacuje się, że rocznie produkuje się około 800 000 ton orzechów laskowych, z czego 70-80% jest eksportowana do ponad 122 krajów. Najwięcej tureckich orzechów laskowych stosuje Nutella.

Produkcji herbaty

Na świecie znana jest kawa po turecku, aczkolwiek prawdą jest, iż obecnie w Turcji większym uznaniem cieszy się çay, czyli herbata. Jest ona intensywna, czarna, pita z niewielkich szklaneczek w kształcie tulipanów. W kraju tym istnieje specjalny sposób parzenia herbaty. Najlepsza herbata uprawiana jest w okolicach Rize w północno-wschodniej części Turcji. Szacuje się, że każdy mieszkaniec kraju używa ok. 2,5-3 kg herbaty rocznie. Rekordziści dziennie potrafią wypić nawet około 30-50 szklaneczek herbaty. Turcja znajduje się również wśród 5 czołowych producentów herbaty pomimo, iż jej uprawę rozpoczęto tu dopiero w XX wieku.

Produkcji olejków

Może będąc na naszych wycieczkach dowiedzieliście się już, że tulipany w rzeczywistości pochodzą z Turcji. Czy wiecie jednak, że kraj ten jest największym producentem Róży Damasceńskiej? Uprawiana jest ona głównie w prowincji Isparta. Cechuje ją intensywny zapach i różowa barwa. Kwiaty zbierane są ręcznie, a z ich płatków uzyskiwana jest woda różana oraz olejek różany. Celem otrzymania 1 grama olejku niezbędne jest pozyskanie około 3 kg płatków! Olejek ten jest eksportowany, gdzie wykorzystuje się go do produkcji m.in. perfum. Szacuje się, że Turcja zaspokaja aż 60% zapotrzebowania na esencję różaną. W Turcji znajdziemy także niezwykle popularne kosmetyki, których kluczowym składnikiem jest oliwa z oliwek.

olejek różany

Turcja to kraj bogaty w surowce naturalne

Turcja posiada znaczne zasoby surowców mineralnych. Kraj ten jest jednym z największych producentów i eksporterów m.in. kamieni naturalnych takich jak marmur, trawertyn, granit. Turcja posiada ponad 4 000 lat doświadczenia w pozyskiwaniu i obróbce marmuru. Zasoby tego surowca szacuje się na prawie 14 000 000 ton. Prawdopodobnie Turcja jest w posiadaniu około 40% światowych zasobów marmuru! Większość kamieniołomów znajduje się w rejonach Morza Egejskiego i Marmara.

W Turcji odbywają się zapasy w oliwie

Naród turecki znany jest ze swojego uwielbienia do spędzania czasu przed telewizorem, na kanapie. Niewiele osób zainteresowanych jest tutaj uprawianiem sportów. Być może związane jest to z panującym na zewnątrz upałem lub stylem pracy do późnych godzin nocnych. Jednakże w Edirne co roku na początku lipca organizowane są nietypowe zapasy, na które przyjeżdżają obserwatorzy z całego świata. Są to Yağlı güreş, czyli zapasy w oliwie. Początki tradycji sięgają XIV wieku. Celem utrudnienia przeciwnikowi chwytu, uczestnicy nakładają na ciało oliwę. Zawodnicy odziani są wyłącznie w spodnie ze skóry bawoła ważące około 13 kilogramów!

Turcja słynie z ceramiki

Produkcja ceramiki w Turcji ma długą tradycję, ponieważ rozpoczęła się w okolicy XI wieku. Najpopularniejsze wyroby wytwarzane są m.in. w miastach Iznik, Kutahya, Avanos i Edirne. Z Iznik pochodzą niebieskie ceramiczne kafle zastosowane w Błękitnym Meczecie (Sultanahmed Camii) w Stambule, który otrzymał swoją nazwę właśnie ze względu na ich barwę. W Kapadocji natomiast dominującym kolorem jest piaskowy i brązowo-czerwony. Czerwona glina pozyskiwana jest z najdłuższej rzeki Turcji Kizilirmak (Czerwona Rzeka).

Ceramika turecka

W Turcji produkowana jest nietypowa biżuteria

Sułtanit to niezwykły kamień wykorzystywany w przemyśle jubilerskim. Jego kolor zmienia się w zależności od kąta padania. Mieni się kolorami od bursztynowego po fiolet i zieleń. Sułtanit występuje jedynie w Turcji, na obszarze Anatolii.

W Turcji można znaleźć nietypowe koty

Turcy znani są z ogromnego zamiłowania do kotów. Związane jest ono z wierzeniem, iż kot uratował życie proroka Mahometa. Możemy spotkać tu niezwykle interesujące okazy. Najciekawszą rasą są koty Van o białym futrze i różnokolorowych oczach – jednym zielonym, a drugim niebieskim. Ciekawostką jest, że koty te uwielbiają pływać!

Zapory prądotwórcze

W Turcji aż 39% energii elektrycznej dostarczają elektrownie wodne. Największe zapory to Zapora Ataturka oraz Buldan. Ta pierwsza znajduje się na rzece Eufrat w południowo-wschodnim regionie kraju. Tama ma 1819 m długości i 169 m wysokości. Jej budowa przyczyniła się do powstania sztucznego jeziora o powierzchni 817 km2. Zapora Buldan usytuowana jest w prowincji Denizli, na rzece Hermos. Jej wysokość to 59 m. Podczas naszej wycieczki Zielony Kanion lub Zielony Kanion i Bazar Manavgat macie możliwość zobaczenia sztucznego jeziora, które powstało po wybudowaniu zapory Oymapinar. Ma ona 185 metrów wysokości, czyli jest 2-krotnie wyższa od Soliny. Zbiornik wodny cechuje pojemność prawie 700 000 m3 i jest on jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez naszych turystów.

W Turcji produkowane są znakomite wina

Często jako pamiątkę z wakacji przywozimy turecki sos z granatu. Zazwyczaj używa się go do sałatek oraz marynowania mięs. Jest on nie tylko smaczny, ale również bardzo zdrowy. Ale czy słyszeliście, że z Turcji warto przywieźć także...wina? Wiele osób nie wie o tym, że pod względem upraw winorośli Turcja znajduje się na wysokim 5 miejscu, dorównując Hiszpanii oraz Włochom! Turcja posiada obszar około 570 000 hektarów winnic, jednak większość plonów przeznaczanych jest do produkcji rodzynek. Wina produkowane są przede wszystkim w okolicach regionu Marmara, Izmiru, Anatolii Środkowej. Szczególnie polecamy wina granatowe, z czarnej morwy oraz melonowe.

Samowystarczalność pod względem produkcji żywności

Czy wiecie, że Turcja jest jednym z 6 całkowicie samowystarczalnych pod względem żywnościowym krajów świata? Jest największym na świecie wytwórcą nie tylko orzechów laskowych, ale także moreli i fig. Już podczas lądowania samolotu w Antalyi możecie spostrzec ogromne ilości szklarni, w których uprawiane są m.in. banany, pomidory, ogórki, dynie czy truskawki.   

tureckie banany

Stoki narciarskie

Pomimo, iż Turcja jest jednym z najpopularniejszych destynacji podróżniczych, niewiele osób jest świadomych, że jest ona w głównej mierze państwem wyżynno-górzystym. Najwyższy szczyt kraju to Ararat (5165 m n.p.m.), na którym osiadła Arka Noego. W związku z powyższym warto wiedzieć, że Turcja może być  także znakomitą destynacją na wyjazdy na narty! Na terenie kraju znajduje się około 37 ośrodków narciarskich. Do najbardziej popularnych należy Erzurum, Erciyes (położony na zboczach wygasłego wulkanu), Kartalkaya oraz Uludag. Z uwagi na atrakcyjność cen oraz stosunek jakości usług do ponoszonych kosztów, Turcja coraz częściej wybierana jest przez amatorów sportów zimowych jako miejsce wypoczynkowe.

Orient Express

Z pewnością wielu z Was słyszało o luksusowym pociągu pasażerskim o nazwie Orient Express, chociażby z uwagi na kryminał Agathy Christie. Czy wiecie jednak, że stacja końcowa znajdowała się w Stambule – największym mieście Turcji? Trasa przebiegała na długość 2880 km i rozpoczynała się w Paryżu. W pierwszą podróż Orient Express wyruszył 4 października 1883 r. Pociąg jechał z prędkością 80 km/h a podróż zajmowała 67 godzin. Na przestrzeni lat Orient Express ewaluował w zależności od sytuacji na świecie. Na chwilę obecną istnieje możliwość przejażdżki niemalże oryginalną trasą, która prowadzi z Paryża przez Budapeszt do Stambułu.

Ptasi język

Czy wiedzieliście, że w północnej części Turcji istnieje wioska Kuşköy, której mieszkańcy porozumiewają się nietypowym językiem – gwizdaniem przypominającym śpiew ptaków? Znaczenie mają tutaj różne tony i długości wydawanych dźwięków. Wioska położona jest w górzystym terenie, który utrudnia tradycyjny kontakt pomiędzy mieszkańcami. Natomiast jej usytuowanie na wysokościach sprzyja rozprzestrzenianiu się dźwięków gwizdania. Takim sposobem można porozumiewać się nawet na odległość 5 km. Szacuje się, że język ten zna około 10.000 osób. Kolejną ciekawostką jest, iż język gwizdany to jedyna znana forma komunikacji, która angażuje obie półkule mózgu. Celem ochrony ptasiego języka co roku organizowany jest festiwal, a w szkołach wprowadzono zajęcia, podczas których przekazywana jest wiedza dotycząca tej niezwykłej umiejętności.    

Jak widzicie Turcja najbardziej znana jest jako destynacja wakacyjna. Na świecie kojarzona jest ze względu na idealną pogodę, pyszną kuchnię oraz litry wypijanej czarnej herbaty. Jednakże kraj ten ma dużo więcej do zaoferowania i warto przyjrzeć mu się dokładniej. Z pewnością znajdziecie tu rzeczy niezwykle ciekawe i niejednokrotnie unikatowe!

pay with iyzico methods
getContent select content from page_params pp join system_property p on p.numeric_value = pp.alternates_key where page_type = $1 and site = $2 and p.name = $3 order by coalesce(pp.updated_at, pp.created_at) desc limit 1, cookies.info.key
W Turcji lubimy słodkości... w tym ciasteczka! Nawet nasza strona internetowa wykorzystuje ciasteczka, czyli pliki cookies w różnych celach. Potrzebujemy ich do obsługi działania i korzystania z narzędzi marketingowych. Więcej na temat cookies, ich rodzajów, funkcji i zasad przechowywania znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jeśli tak jak my, lubisz ciasteczka i zgadzasz się na korzystanie z wszystkich plików cookies, kliknij „Tak, wyrażam zgodę!”. Jeśli nie, zmień ustawienia plików cookies, klikając „Zmieniam ustawienia” w tym okienku.