Rezerwując online otrzymasz 10% rabatu!
pl
 • EN
 • RU
 • TR
Turcja w październiku - jaka jest pogoda w Alanyi?
Opublikowane 13 Października 2017 roku
agata.bromberek
Pogoda w Alanyi w październiku? Jest ciepło, czy raczej niekoniecznie? Pada bez przerwy od rana do wieczora, czy jest szansa na to, by się opalić? Wielu z Was kontaktuje się z nami, abyśmy rozwiali Wasze wątpliwości.

Na podstawie naszych wieloletnich doświadczeń życia na Riwierze Tureckiej oto, co możemy powiedzieć o tureckiej pogodzie w tym okresie (i w tym regionie): 

POGODA W ALANYI - PROGNOZY POGODY W TURCJI W PAŹDZIERNIKU

 • W ciągu dnia jest zazwyczaj słonecznie i ciepło, między 24-29 stopni.
   
 • Po niedawnych upałach powietrze jest klarowne i czyste. Kiedy postanowicie się wybrać na jakikolwiek taras widokowy w Alanyi czy wzgórze Kale widoki będą o tej porze roku zapierać dech w piersiach, zdjęcia wychodzą piękne! To dlatego że wilgotność, która latem jest bardzo wysoka, znacznie spada. W sezonie wynosi ona nawet 80-90%, kiedy w październiku już tylko 30-40%! Lepiej się oddycha, lepiej się śpi :) To jeden z piękniejszych okresów na wakacje na Riwierze!
   
 • Jeśli prognozy pogody w Alanyi pokazują opady, to zazwyczaj należy się spodziewać ich maksymalnie 2-3 dni pod rząd, ale często jest to deszcz w nocy lub nad ranem, albo do południa. Wtedy faktycznie wygląda to jak "oberwanie chmury", burze są bardzo gwałtowne a deszcze intensywne. Szybko jednak mijają one, a za chwile wychodzi słońce które grzeje nawet mocniej, niż wcześniej :)
   
 • W nocy temperatura spada niemal o połowę. Bywa, że jest 15,13 czy nawet 10 stopni Celsjusza, chociaż aktualnie w nocy jest aż 19 stopni!  Zabierzcie więc ze sobą na wakacje w październiku cieplejszą odzież na wszelki wypadek: wystarczy cienki sweter czy bluza, dłuższe spodnie lub spódnica, ewentualna chustka na szyję, można awaryjnie zabrać do walizki lekką kurtkę przeciwdeszczową lub składaną parasolkę.
   
 • Jesienne słońce wcale nie jest bezpieczniejsze niż to latem! Pamiętajcie, że wskaźnik UV nadal jest tutaj bardzo wysoki! Smarujcie się wysokimi filtrami, aby nie nabawić się problemów ze skórą!
   
 • Temperatura wody w morzu w październiku wynosi w naszych okolicach (Alanya - Side - Antalya) 25-26 stopni. Jest jeszcze ciepła po długim gorącym lecie. Aktualną temperaturę morza w Turcji możecie sprawdzić tutaj (kliknij)
   
 • Jeśli planujecie wycieczki do Pamukkale czy Kapadocji albo wyjazd do Stambułu pamiętajcie, że te miejsca są w zupełnie innych, odleglejszych rejonach Turcji! Po drodze mija się góry Taurus, które stanowią wysoką barierę od zupełnie innego klimatu. Dlatego na te wycieczki, szczególnie na 2 dni w Kapadocji lub Stambule należy zabrać dłuższe spodnie i ciepłą bluzę (nawet polar) plus awaryjną kurtkę na deszcz. W Pamukkale wystarczy coś do przykrycia "na drogę". Na miejscu zazwyczaj jest podobnie ciepło jak w Alanyi :)
   
 • Październikową pogodę w Turcji pokochają ci z Was, którzy nie przepadają za męczącymi upałami. Spodoba się na pewno rodzinom z małymi dziećmi, albo osobom starszym, lub z problemami zdrowotnymi. To jest czas dla Was (podobnie jak maj) :)
   

Zapraszamy do Turcji!
 

Zobaczcie - poniżej aktualna prognoza pogody dla Alanyi (na dole każdego dnia podana jest historyczna średnia):