Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!

Pirackie wakacje w Turcji - to możliwe?

Opublikowane 17 Grudnia 2022 roku
 
Dziś przybliżymy Wam motyw piracki, który mimo zapomnianej trochę historii jest ważnym elementem tureckiej lokalnej turystyki, i wiąże się z niezwykle ciekawymi opowieściami. Możecie pomyśleć... jak to? Dlaczego? Czy wiecie, że w Turcji znajdowały się pirackie wioski, i to właśnie piraci rządzili między innymi w Alanyi? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, przewińcie w dół. :)
 
statek piracki na morzu
 

Czy w Turcji naprawdę byli piraci? 

Tak! Turcja, a dokładniej część Riwiery Tureckiej była idealnym miejscem do stacjonowania piratów, i tworzenia pirackich wiosek. Dlaczego
Między innymi ważne było ukształtowanie terenu (góry i morze), klimat, bezpośredni dostęp do Morza Śródziemnego, i szlaki handlowe które przecinały się w tym miejscu Morza Śródziemnego.

Aby móc poczuć trochę pirackiego klimatu, musimy cofnąć się do II wieku p.n.e. 

Alanya, jedno z najpopularniejszych tureckich miast, w czasach II w p.n.e, nosiło nazwę Korakesion, co z języka łacińskiego (Coracesium) oznacza "Wyrastające Miasto". Założycielem miasta byli Greccy osadnicy, którzy stworzyli wioskę słynącą głównie ze sprzedaży ryb. Jak się domyślacie, wiązało się to z powodzeniem greckich osadników, ale i z bardzo dużą ilością włamań, kradzieży i rozbojów. Warto również dodać, że problem nie dotyczył jedynie obecnej Alanyi, ale także innych portów, między innymi w Side. 

Jeśli chcesz zobaczyć port w Side, i poznać historię tego miasta wybierz się na wycieczkę z Naszym biurem! Wycieczkę znajdziesz tutaj.

Side

Port w Side


Bitwa pod Coracesium? 

Słyszeliście o bitwie pod Coracesium? Straty jakie ponosili greccy korsarze były tak duże, że zdecydowano się na obronę która miała na celu zlikwidować problem kradzieży, ale i wystraszyć kolejnych pirackich ochotników którzy notorycznie pojawiali się w mieście. W tym celu senat rzymski zdecydował o wypożyczeniu wodza Gnejusza Pompejusza, wraz z flotą ponad 120 tys. marynarzy i nie tylko, w celu obrony miasta. Decydująca bitwa miała miejsce dokładnie w 67 w p.n.e. właśnie pod Coracesium, dzięki której na dobre pozbyto się około 10 tysięcy korsarzy. 

Jako ciekawostkę możemy Wam powiedzieć, że miasto wraz z okolicznym portem, niektórymi prowincjami, Marek Antoniusz podarował Królowej Egiptu Kleopatrze.

Teraz już wiecie skąd wzięła się nazwa "Plaży Kleopatry". Mówi się, że Kleopatra wydała nawet rozkaz sprowadzenia egipskiego piasku właśnie do Alanyi :)
Jak myślicie, jest to prawdą? 

Wycieczki dla rodzin z dziećmi

Planując swój przyjazd do Turcji, często pytacie Nas jakie wycieczki polecamy zwłaszcza dla rodzin z dziećmi? Zawsze polecamy Wam rejsy, zwłaszcza te statkiem pirackim. Pirackie statki w Alanyi są zazwyczaj drewniane, często kilkupokładowe, wyposażone we wszystkie najważniejsze elementy statku prawdziwych piratów. Spacer po porcie w Alanyi rozwieje wątpliwości - niemal każdy statek ma inne pirackie emblematy!

Co prawda, w naszej ofercie znajdziecie również inne rejsy, np. prywatnym jachtem, jednakże z uwagi na ilość atrakcji, ten z motywem pirackim będzie najbardziej odpowiedni i pirackie rejsy są też bardzo lubione przez naszuch najmłodszych turystów:) 

Jakich atrakcji możecie się spodziewać? Już odpowiadamy! 

  • Piana party czyli tańce w mydlanej pianie
  • Świetna muzyka
  • Pyszny posiłek (obiad)
  • Podziwianie pięknych miejsc z perspektywy morza
  • Pływanie w morzu
  • Animacje dla dzieci, i wiele innych

statek piracki na morzu

Jeśli planujesz swój przyjazd do Turcji, koniecznie wybierz się na rejs statkiem pirackim z naszym biurem Alanyaonline! 

W naszej ofercie posiadamy dwa rejsy statkiem pirackim, zatem zdecyduj sam na jaki się razem wybierzemy! Możesz wybrać Rejs Statkiem Pirackim lub Rejs Piracki All Inclusive

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam trochę pirackiej historii i tym samym pokazaliśmy Wam, jak wiele Turcja ma do zaoferowania! :)

Do zobaczenia na statku!

 

pay with iyzico methods