Jedną z pierwszych rzeczy, na którą można zwrócić uwagę po przylocie do Turcji jest czerwono-biała flaga powiewająca na wietrze niemalże w każdym miejscu; na lotnisku, w sklepach, urzędach, na plaży, na balkonach, na samochodach, podczas pogrzebów osób, które oddały swoje życie za ojczyznę, a nawet namalowaną wysoko w górach. Więc niemal każdy turysta wie jak wygląda flaga Turcji.
Dzieje się tak dlatego, iż Turcja to kraj nacjonalistyczny już od czasów Atatürka (pierwszy prezydent Republiki Turcji). W związku z powyższym traktuje się ją dokładnie tak samo jak osoby starsze, z należytym szacunkiem i godnością. W ramach powitania młodzi biorą do ręki ich dłoń, a następnie przykładają sobie do czoła. Dokładnie w ten sam sposób postępuje się z flaga turecką. Znieważenie jej na przykład poprzez nadepnięcie lub oplucie jest karalne.
Święto Flagi czyli Święto Niepodległości przypada 23 kwietnia. W ramach obchodów owego święta na głównych placach miast i miasteczek prezentuje się flagi symbolizujące Turcję na przestrzeni dziejów a było ich kilka rodzajów.
W 2020 roku podczas Święta Niepodległości krajowe linie lotnicze Turkish Airlines postanowiły stworzyć największą na świecie flagę Turcji na niebie. Piloci samolotu obrali taką trasę, która będzie najbardziej odzwierciedlała kształt elementów flagi tureckiej (półksiężyc i gwiazda).
Za czasów pierwszych ludów pochodzenia turkmeńskiego, czyli Turków Seldżuckich flaga była biała. Ich następcy, czyli Turcy Osmańscy oddawali cześć i chwałę fladze zielonej (zielony to kolor islamu) na której widniały trzy półksiężyce symbolizujące zdobyte przez Sulejmana Wspaniałego kontynenty (Europę, Afrykę i Azję). Obecna forma flagi Turcji pochodzi z 1844 roku, ale oficjalnie została przyjęta i uznana przez Republikę Turecką 5 czerwca 1936 roku.
Z powstaniem flagi wiąże się legenda o podbojach Murata I, który odniósł zwycięstwo w bitwie na Kosowym Polu w 1389 roku. Po zaciętych walkach tureccy żołnierze wygrali z siłami sojuszu reprezentowanymi, m.in. przez wojska albańskie, bułgarskie, chorwackie. W wojnie poległo wielu żołnierzy po każdej ze stron, zatem dolina Kosowska została wypełniona ich krwią.
Wśród jeńców wojennych znalazł się szlachcic Miło Oblic, który pragnął ucałować rękę Murata I i zostać muzułmaninem. Podstępem dostał się do niego i go zasztyletował. W związku z tym krew sułtańska popłynęła dookoła obozu tworząc wraz z krwią żołnierzy taflę czerwonego jeziora, w którym nocą odbijały się gwiazdy i półksiężyc, mogące kojarzyć się z głównym symbolem Islamu. Następca Murat II postanowił nanieść je na flagę państwa.
Co ciekawe nie ma jednak w Koranie, ani w żadnych innych źródłach religijnych wzmianek o gwiazdach i półksiężycu. Mają one długą przed islamską historię nawiązującą do czasów Bizancjum, którego patronką była Artemida -bogini łowów, ukazywana z koroną i łukiem. Dlatego też Bizantyjczycy już wieki temu wybrali kształt półksiężyca jako symbol tego miasta. Gwiazda natomiast została dodana jako symbol słońca lub gwiazdy porannej. Są i tacy, którzy twierdzą, iż islamska gwiazda ma chrześcijańskie korzenie. Warto wspomnieć również o tym, że samo miasto Konstantynopol (dzisiejszy Stambuł) zostało zadedykowane Marii Dziewicy zwanej Gwiazdą Morza przez rzymskiego cesarza.
Obecnie poszczególnym elementom flagi tureckiej przypisuje się następujące znaczenia:
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej informacji o Turcji to serdecznie zapraszamy na wycieczki z naszym polskim biurem podróży Alanya Online. Podczas wycieczek nasze doświadczone przewodniczki opowiadają wiele interesujących historii związanych z Turcją a także wiele ciekawostek o życiu w tym kraju.
Dla przypomnienia – nasza siedziba znajduje się w kurorcie turystycznym ALANYA ale również organizujemy wycieczki z całej Riwiery Tureckiej. Wystarczy do Nas napisać a my z miłą chęcią pomożemy!