W każdym kraju istnieją szczególne dni, które są uroczyście celebrowane. Niektóre są świętami narodowymi, inne religijnymi. Część ze świąt spotykana jest niemalże na całym świecie, zaś pozostała jest unikatowa i powiązana z danym miejscem. Czasami zdarza się, że obyczaje świąteczne wywołują skrajne emocje, szczególnie wśród osób o innej kulturze, gdzie nie są obchodzone. Do takowych z pewnością należy...
Kurban Bajram (tr. Kurban bayramı), czyli inaczej Święto Ofiarowania lub Id al-Adha, uważane jest za najważniejsze święto muzułmańskie. Upamiętnia ono gotowość do poświęcenia przez Abrahama jedynego syna Izmaela (Biblijny Izaak, historia ta opisana została także w Starym Testamencie). Był to dowód całkowitego oddania Bogu oraz wiary w jego plany. Bóg widząc postawę Abrahama zezwolił na zachowanie Izmaela przy życiu. Zamiast niego w ofierze złożono zwierzę. Zależnie od źródeł był to baranek, rzadziej koziołek.
Czas rozpoczęcia tego religijnego święta wyznaczany przez kalendarz księżycowy. Zaczyna się ono 10 dnia miesiąca Dhul-Hidżdżah, który jest 12 miesiącem kalendarza muzułmańskiego. Jest to również 3 dzień pielgrzymki do Mekki – hadżydż. Kurban Bajram trwa 4 dni.
W 2023 roku Kurban Bajram rozpocznie się w dniu 28 czerwca. W kolejnych latach będzie to:
Jak wynika z powyższego jest to święto ruchome, nie posiadające stałego terminu rozpoczęcia oraz zakończenia.
W tym szczególnym dla muzułmanów dniu odprawiane są modły w meczecie (namaz) oraz recytuje się Koran. Zgodnie z tradycją ojciec rodziny składa w ofierze zwierzę. Na terenie Turcji jest to zazwyczaj owca lub koza. Zwierzę zabijane jest rytualnie poprzez poderżnięcie gardła. Ważne jest, aby krew ofiary (tur. kurban) spłynęła bezpośrednio do ziemi. Następnie mięso dzielone jest po równo na trzy części:
Turcy odwiedzają wówczas swoich przyjaciół i rodzinę, aby wspólnie świętować. Wszyscy składają sobie życzenia wypowiadając słowa „iyi bayramlar” (wesołych świąt). W czasie Kurban Bajram kupuje się także dzieciom nowe ubrania, a te które nie będą już przez nas użytkowane przekazuje się potrzebującym.
Tuż przed Kurban Bajram poza miastem organizowane są miejsca, gdzie prezentowane i sprzedawane są zwierzęta. Wówczas możemy zobaczyć całe furgonetki wypełnione owcami i kozami przemierzające miasta. Na około 2-3 tygodnie przed rozpoczęciem święta Turcy wybierają zwierzę, które zostanie przez nich złożone w ofierze. W odpowiednim momencie transportują je do rzeźnika, który w ich imieniu dokonuje rytualnego uśmiercenia. Przed dokonaniem ww. czynności odprawiana jest modlitwa. Turcy nie opuszczają zwierzęcia w czasie kiedy odbierane jest mu życie. Świadkami zabijania są często całe rodziny, włącznie z dziećmi.
Na dzień przed świętem gospodynie domowe oddają się czynności sprzątania, gotowania a także wybierają się na targ.
Dla muzułman święto zmusza do refleksji nad własnym postępowaniem oraz oddaniem Bogu, a także stanowi okazję do zacieśniania więzi rodzinnych. Jednakże poza owym kręgiem religijnym odbierane jest często jako barbarzyńskie. Związane jest to oczywiście z tradycją uśmiercania zwierząt, co krytykowane jest w głównej mierze przez obrońców praw zwierząt.
Jeszcze nie tak dawno temu można było stać się przypadkowym świadkiem dokonywania rytualnego uśmiercania zwierząt, ponieważ czynność ta wykonywana była w miejscach publicznych, np. na ulicy. Obecnie jest to zakazane prawnie. Ubój przeprowadzany jest przez wyspecjalizowanych rzeźników, dzięki czemu wykonywany jest w sposób bardziej humanitarny. Sytuacja ta dotyczy oczywiście miast...Na terenie wsi wciąż często praktykowane jest samodzielne zabijanie zwierząt.
Część społeczeństwa decyduje się na rezygnację z rytualnego zabijania zwierząt i dzielenia się z ubogimi mięsem. W zamian przekazują oni środki pieniężne instytucjom charytatywnym.
W czasie świąt część atrakcji może być zamknięta, dlatego warto zawczasu sprawdzić takowe informacje, aby uniknąć rozczarowania. Powinniśmy także liczyć się ze wzmożonym ruchem na drogach oraz większą niż zwykle ilością rezerwacji hotelowych. Warto zadać o te aspekty z wyprzedzeniem. Wszelkie instytucje jak urzędy, szkoły i banki mogą być w tym czasie zamknięte.
Jeżeli wybieramy się w rejony mniej turystyczne i wiejskie musimy być przygotowani na to, iż możemy przypadkowo stać się uczestnikami rytualnego uśmiercania zwierząt. Sytuacja ta nie powinna dotyczyć miast, chociażby Alanyi.
W trakcie Kurban Bajram nasze biuro AlanyaOnline pracuje bez zmian i organizowane są wszystkie wycieczki z oferty znajdującej się na naszej stronie.