Przyjeżdżając do Turcji na wakacje lub oglądając tureckie seriale w telewizji macie szansę usłyszeć wiele imion, które brzmią dla nas Polaków dość egzotycznie. Imion tureckich jest bardzo dużo, część z nich pochodzi z języka arabskiego. W Turcji imiona są męskie, żeńskie ale także uniwersalne dla obu płci, a ponieważ w języku tureckim nie istnieje coś takiego jak gramatyczne określenie płci, to można niekiedy pomylić się jakiej płci jest osoba o której rozmawiamy jeśli znamy ją tylko z opowieści.
Nie każdy wie, ale w Turcji imię ma swoje znaczenie. Dla nas imię to imię, w Turcji za imieniem kryją się takie słowa jak np. słońce, księżyc, róża, kropla, morze i wiele innych.
Wielu turystów przylatujących do Turcji na wakacje może być w ciężkim szoku kiedy usłyszą w hotelu lub na ulicy imię Burak lub Baran. Dla nas Polaków może wydawać się bardzo dziwne, a nawet może wywoływać u nas uśmiech na twarzy bo jak można nazwać kogoś takim imieniem. Takie określenia są wręcz obraźliwe ale nie w tym kraju. Imię Burak pochodzi od imienia „konia proroka Mahometa” a imię Baran oznacza „szlachetny wojownik” i są to dość popularne imiona w Turcji.
Jak widać imion w Turcji jest bardzo dużo, są bardzo różnorodne i mogą oznaczać niemal wszystko. Oczywiście są pewne ograniczenia, imię nie może obrażać nikogo, bądź nie może być nazwą przedmiotów użytku codziennego. Ciekawostką jest to, że w dawnych czasach próbowano zmienić los za pomocą imion nadawanym dzieciom. Na przykład jeśli w rodzinie rodziły się same dziewczynki a chciano syna nadawano ostatniej urodzonej dziewczynce imię „Yeter”, które oznacza „wystarczy”.
Tureckie imiona są tematem dość interesującym zwłaszcza dla nas Polaków gdyż nasze imiona nie są aż tak symboliczne jak te tureckie. Polecamy zagłębić się w temat ponieważ lista imion tureckich jest bardzo liczna, ponadto zapamiętanie kilku takich imion i ich znaczenia sprawia że poznacie słówka tureckie przydatne w codziennej rozmowie :)