Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!

Alanya - Temperatury wody w morzu i basenach

Opublikowane 19 Lutego 2021 roku

TEMPERATURY WODY W MORZU I BASENACH

NA RIWIERZE TURECKIEJ

Jak wiecie bajkowe Morze Śródziemne jak magnes przyciąga turystów z całego świata. Wakacje w rejonie Morza Śródziemnomorskiego  to marzenie niejednego! Bowiem rozgrzewające niemalże do czerwoności promienie słoneczne, szerokie plaże i morze o turkusowej kolorystyce -  jest gwarantowane! Jednakże czy aby na pewno przez cały rok? Czy faktycznie woda w morzu jest przez 12 miesięcy w roku ciepła jak w wannie? Czy rzeczywiście na Riwierze Tureckiej panuje wieczne lato?

W głowie niejednego z Was mogą zrodzić się podobne pytania. Gdyż zapewne każdy z Was wybierając się na wakacje do Turcji chciałby wiedzieć, ile stopni może wynosić woda w morzu w miesiącu, w którym to zapragniecie odwiedzić tą rajską krainę.

Temperatura wody w morzu w zależności od pory roku

Zatem specjalnie dla Was przygotowałam kolejną małą ściągę - Temperatury wody w morzu o każdej porze roku, do której zawsze będziecie mogli spojrzeć w dogodnym dla siebie momencie  i rozwiać swoje ewentualne wątpliwości, co do słuszności wyjazdu. Ściągę w formie wykresu zamieszczam poniżej.

Najprościej rzecz ujmując temperatura wody w morzu uzależniona  jest od pory roku. Najwyższe dla Morza Śródziemnego notowane temperatury są na poziomie od 23 do 30 stopni Celsjusza  w sezonie letnim (czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień). Jest to najgorętszy okres dla tej części Turcji, w którym to nie tylko słońce praży ale i wilgotność powietrza daje się we znaki. Czas, kiedy to plażowanie bez kąpieli morskich jest niemożliwe. W Alanyi jak przystało na panujący na jej obszarze śródziemnomorski klimat lata są ciepłe i suche, zaś zimą temperatura jest umiarkowana (średnia roczna temperatura powietrza wynosi 17 stopni),co w praktyce oznacza, że kąpanie się w tutejszych wodach może należeć do całorocznych przyjemności. 

Wprawdzie w okresie jesienno-zimowym (od października do grudnia) zarówno temperatury powietrza jak i wody nieco spadają (temperatura wody waha się od 27 do 21 stopni, zaś powietrza od 27 do 14 stopni), lecz mimo wszystko nie zniechęcają do wygrzewania się na piasku, a nawet zanurzania się w morzu.

Nawet w tym najchłodniejszym okresie zimowym (od grudnia do lutego), gdy temperatura wody co najwyżej wynosi 18-19 stopni znajdują się zwolennicy kąpieli morskich, których to wśród Polaków też nie brakuje. Z tego co wiem morsowanie stało się bardzo modne :) Warto jednak pamiętać, że zimą plaże są niestrzeżone więc trzeba robić wszystko z głową.

W okresie wiosennym (od marca do czerwca), w którym to temperatura wody może wynosić od 20 do 28 stopni. Turyści w tym okresie z radością cieszą się plażowaniem, podczas gdy tubylcy ze zdziwieniem na nich spoglądają nie dowierzając i zadając sobie pytanie „ Jak można się kąpać i opalać przy temperaturze powietrza od 20-24 stopni?”.

Podsumowując zwolennicy upałów i natłoku turystów odnajdą tutaj swoją cząstkę raju właśnie w letniej porze roku, zaś przeciwnicy z powodzeniem będą mogli skorzystać z uroków rejonu także zimą. Natomiast  dla miłośników umiarkowanych temperatur oraz mniejszej  ilości turystów proponujemy wiosenną Alanyę. Zatem dla każdego coś miłego! Wybór należy do Was :)

Temperatura wody w basenach w zalezności od pory roku

A jak się prezentuje kwestia hotelowych basenów o różnych porach roku?

Bez wątpienia wiosenno–letni czas sprzyjać będzie nie tylko kąpielom w morzu ale i w basenach. Wówczas bowiem wszystkie hotele oferują turystom zarówno kryte jak i zewnętrzne baseny. Co innego zimową porą, mniej więcej od listopada do marca- wtedy to jedynie w ekskluzywnych hotelach, np. w Side lub Belek będziecie mogli liczyć na basen z podgrzewaną wodą, znajdującym się pod gołym niebem. Bo to że zimą we wszystkich hotelach kryte baseny podgrzewają to już norma. Bowiem każdy dobry hotel w Turcji gwarantuje możliwość korzystania z krytego podgrzewanego basenu. Tak więc nic straconego. Warto jednak przed wyborem konkretnego hotelu w sezonie zimowym, wypytać się biura podróży o szczegóły odnośnie basenów czy faktycznie będą czynne i podgrzewane.

Wobec powyższego zapraszamy na Riwierę Turecką o każdej porze roku, dla każdego znajdzie się odpowiednia pora na wymarzone wakacje. Nie zapomnijcie aby poznać Turcję z Nami od najlepszej strony -  Polskie Biuro Podróży Alanya Online.

pay with iyzico methods