Zagraniczne podróże to częsty kierunek urlopów wypoczynkowych. Jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych krajów jest Turcja, w której możemy między innymi podziwiać przepiękne widoki i spróbować pysznego jedzenia. Bez wątpienia, dla wielu z nas wyjazd na wakacje to doskonała okazja do kupna pamiątek i innych produktów, z których słynie odwiedzany przez nas kraj. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystko można zabrać ze sobą do domu. A więc, co można przywieźć z Turcji?
Przepisy celne w Turcji. O czym należy pamiętać wybierając się na wakacje?
Urlop w Turcji to z pewnością niezapomniane przeżycie. Wiele osób decydujących się na odwiedzenie tego pięknego kraju zastanawia się jednak nad tym, jakie obowiązują w nim przepisy celne.
Turcja ma w tej kwestii pewne zasady, których należy przestrzegać, aby uniknąć przykrych niespodzianek i nieprzyjemności. Jest to państwo niezwykle bogate historycznie, co ma swoje korzenie jeszcze w czasach starożytnego Rzymu oraz Grecji. Turyści przebywający w Turcji muszą jednak pamiętać o tym, by pod żadnym pozorem nie wywozić z kraju przedmiotów starszych niż 100 lat, które mają wartość zabytkową lub kulturową.
Pamiątki historyczne mogą zwiastować kłopoty
Nawet monety czy elementy starych rzeźb oraz innych artefaktów historycznych przewożone przez granicę mogą spowodować ogromne problemy, a próba ich wywiezienia z Turcji może skończyć się pozbawieniem wolności.
Nie warto również ryzykować wybierając pamiątki, które przypominają zabytki. Mogą one zainteresować służbę celną, a co za tym idzie – wymagać dalszych wyjaśnień w towarzystwie funkcjonariuszy policji. Co ciekawe, te ograniczenia mogą dotknąć także niektórych wyrobów rękodzielniczych czy dzieł sztuki, dlatego bardzo ważne jest, by wszystkie zakupy w Turcji były przemyślane i rozważne.
Czy możemy zabrać z Turcji muszelki lub kamienie?
Turcja to także piękne plaże, na których podczas wypoczynku możemy znaleźć wyjątkowe muszle czy kamienie. Ich wywóz z kraju nie jest co prawda zabroniony, jednak lepiej nie zabierać ich ze sobą w drogę powrotną do domu, gdyż służba celna może je uznać za walory przyrodnicze. Zakazany jest również wywóz nasion, cebulek roślin oraz zwierząt zagrożonych wyginięciem, a także minerałów. Chociaż małe muszelki w ilości kilku sztuk mogą pozostać niezauważone, to już przewożenie poza Turcję większej ilości kamyków plażowych szczególnie o nieregularnych kształtach, kojarzących się z pozostałościami antycznych ruin może skończyć się kłopotami!
Jeśli z kolei podczas wakacji kupimy pamiątkową biżuterię, należy przedstawić dokumenty, które potwierdzą jej zakup w Turcji.
Co można przywieźć z Turcji i jakie są limity oraz obostrzenia?
Często produktami, który chcemy przywieźć ze sobą do domu są alkohol, papierosy oraz wyroby tytoniowe. Warto wiedzieć, że w tej kwestii także istnieją pewne ograniczenia. Co można przywieźć z Turcji, żeby uniknąć nieprzyjemności?
Okazuje się, że jest to 1 litr napojów powyżej 22% alkoholu oraz 2 litry takich, które mają poniżej 22%. Jeśli chodzi o papierosy i wyroby tytoniowe, limit wywozu na który zezwala Turcja to 600 sztuk papierosów, 100 sztuk cygaretek, 250 g tytoniu oraz 50 sztuk cygar. Należy pamiętać, że poza krajami Unii Europejskiej turyści mogą przewozić samolotem lub drogą morską maksymalnie 200 sztuk papierosów, 250 g tytoniu i 50 sztuk cygar, zatem jest to maksymalna ilość, jaką wwieziemy do Turcji (na osobę dorosłą), a także jaką będziemy mogli przywieźć z Turcji do Polski.
W przypadku podróży drogą lądową limit to 40 sztuk papierosów, 10 cygar oraz 50 gramów tytoniu.
Regulacjom podlegają też lokalne produkty, takie jak herbata (maksymalnie 0,5 kg) oraz kawa (maksymalnie 1,5 kg). Posiadacze większej ilości mogą napotkać problemy, a służba celna może sprawdzić, czy wyżej wymienione towary są na własny użytek.
Mięso i lekarstwa także mogą zwiastować kłopoty na granicy
Kolejną istotną kwestią, o której należy pamiętać jest zakaz wywożenia z Turcji wyrobów mięsnych, ponieważ ten kraj, jako że nie należy do Unii Europejskiej, to nie spełnia wymogów sanitarnych, które w niej obowiązują. Specjalnych zezwoleń mogą wymagać także leki, które chcemy ze sobą wwieźć na teren Turcji. Należy więc posiadać przetłumaczone na język turecki zaświadczenie od lekarza lub receptę, które dodatkową zostaną poświadczone przez tureckiego konsula w Polsce.
Takie działanie ma udowodnić, że lek jest na niezbędny i przewozimy go na własny użytek. Choć w praktyce najczęściej nikt nas nie zapyta o podstawowe leki, które zabraliśmy na własny użytek, jednak warto pamiętać o tej zasadzie, zwłaszcza w przypadku posiadania silnych leków, ich dużej ilości lub leków psychotropowych.
Co można wwieźć do Turcji i w jakich ilościach
Jeśli na wakacje do Turcji chcemy zabrać ze sobą alkohol lub papierosy, musimy wiedzieć, że osoby pełnoletnie mogą wwieźć nie więcej niż 1 litr alkoholu mocnego, dwa litry niskoprocentowego i trzy kartony papierosów. Z kolei dla kierowców ten limit to: 1 butelka mocnego alkoholu, jedna niskoprocentowego (maksymalnie o pojemności 1 l) i jeden karton papierosów. Turcja nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o ilość wwożonych środków płatniczych, jednak w przypadku posiadania więcej niż 5000 USD, należy tę kwotę zgłosić przy wjeździe do kraju.
O czym jeszcze należy pamiętać w aspekcie przepisów celnych w Turcji?
Turyści wracający z Turcji transportem lotniczym muszą także pamiętać o tym, że istnieją przepisy zabraniające przewożenia niektórych przedmiotów zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym. Obostrzenia obejmują broń palną, amunicję, ostre przedmioty, żrące substancje, stałe paliwa i łatwopalne płyny czy leki, które zawierają więcej niż 0,5% substancji psychotropowych. W Turcji bezwzględnie zakazane są narkotyki, samo ich posiadanie może skończyć się pozbawieniem wolności, a próba wwiezienia ich do kraju może mieć bardzo poważne konsekwencje prawne.
Na broń palną wymagane są specjalne pozwolenia, a wszelkie ostrza mogą znajdować się jedynie w bagażu rejestrowanym. Istnieją również ograniczenia w ilości posiadanych urządzeń GPS, a ich posiadacze muszą liczyć się z możliwością konfiskaty bez posiadania odpowiednich pozwoleń. Jeśli więc planujemy import urządzeń elektronicznych, powinniśmy sprawdzić, jaka jest ich dozwolona ilość.
Przekroczenie limitu dozwolonej ilości urządzeń elektronicznych może zostać uznane za próbę nielegalnego handlu, co wiąże się z surowymi karami. Wszelki import urządzeń GPS wymaga odpowiedniego zezwolenia.
Dron do Turcji?
Jeśli na wakacje w Turcji chcemy zabrać ze sobą droną, musimy pamiętać o kilku zasadach. W przepisach nie ma ograniczeń dla urządzeń o wadze poniżej 500 g, czyli na takiego drona nie będą nam potrzebne dodatkowe dokumenty. Z kolei dla dronów ważących więcej niż 500 g konieczna jest uprzednia rejestracja w DGCA i posiadanie uprawnień zezwalających na latanie, a urządzenie musi także posiadać ważne ubezpieczenie. Należy pamiętać również o tym, by podczas latania w Turcji dron zawsze znajdował się w zasięgu wzroku, nie wznosić go powyżej 120 m, a pilot musi mieć skończone 18 lat.
W przypadku lotów komercyjnych Turcja wymaga specjalnej licencji od Urzędu Lotnictwa Cywilnego jednak pozwolenie takie może otrzymać jedynie jej obywatel.
Spokojne wakacje w Turcji
Wakacje w Turcji to bez wątpienia ciekawy pomysł na urlop. Ten malowniczo położony kraj ma wiele do zaoferowania zwiedzającym, nic więc dziwnego, że jest często wybieranym kierunkiem. Wystarczy znajomość obowiązujących w Turcji zasad oraz przepisów celnych, aby móc cieszyć się bezstresową podróżą i uniknąć nieprzyjemności na granicy. A jeśli będziecie szukać dla siebie atrakcyjnych aktywności na miejscu, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą polskich wycieczek fakultatywnych. Oto nasza oferta wycieczek na Zimę 24/25, jest już również dostępny program na Lato 2025! Zapraszamy!