Zastanawialiście się kiedyś czy Turcja jest w NATO? Podczas wyjazdów wakacyjnych mogłoby się wydawać, że nie ma to większego znaczenia, jednak już dzisiaj odpowiadamy na jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród naszych turystów. Zapraszamy!
Zanim przejdziemy do konkretów, opowiemy Wam o tym co to jest NATO, oraz jaką funkcję pełni w skali światowej, a także jaki naprawdę ma to wpływ na Turcję. Jesteście ciekawi? Zaczynamy!
Co to jest NATO, i jaką pełni funkcję?
Zacznijmy od definicji NATO oraz czym dokładnie zajmuje się ta organizacja.
NATO - jest to Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (ang. North Atlantic Treaty Organization – NATO, zwyczajowo NATO lub Sojusz Północnoatlantycki ). Jest to nic nic innego jak międzynarodowa organizacja polityczno-wojskowa utworzona na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu północnoatlantyckiego, który obowiązuje od 24 sierpnia 1949 roku.
Jaką pełni funkcję, i w jakim celu została założona?
Głównym celem NATO w chwili powstania była między innymi obrona która ma głównie podejmować działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów zbrojnych. Pełni też rolę gwaranta bezpieczeństwa państw członkowskich sojuszu. Warto pamiętać o tym, że główna zasada Sojuszu Północnoatlantyckiego opiera się na zasadzie obrony, a głównym założeniem jest zapis który mówi o tym, że napaść zbrojna na jednego z członków uważana jest za atak przeciw wszystkim członkom.
Traktat Waszyngtoński, bo taka jest jego kolejna nazwa składa się aż z 14 artykułów które ściśle określają zasady sojuszu. Najważniejszy punkt, to artykuł 5, mówiący właśnie o zasadach kolektywnej obrony. Brzmi on tak:
"Artykuł 5. Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie, jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego" .
Głównym celem Sojuszu jest także zagwarantowanie, wolności i bezpieczeństwa wszystkim państwom członkowskim. Aby osiągnąć cele NATO musi wykonać podstawowe zadania w zakresie bezpieczeństwa. Jakie?
- zapewnienie fundamentu trwałego bezpieczeństwa, a także pokojowe rozwiązywanie konfliktów
- zapewnienie środków odstraszania, ale i obrony przed jakąkolwiek formą ataku na terytorium każdego państwa członkowskiego
- wysyłanie swoich wojsk do państw, na terytorium gdzie toczy się konflikt zbrojny, aby osiągnąć zażegnanie konfliktu.
Jakie Państwa należą do Sojuszu Północnoatlantyckiego?
Na dzień dzisiejszy tj. 20.12.2023 możemy powiedzieć, że są to Państwa które zostały wymienione poniżej.
- 1949 Belgia, Dania, Francja, Holandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Portugalia,
- Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy
- 1952 Grecja, Turcja
- 1955 Niemcy
- 1982 Hiszpania
- 1999 Czechy, Polska, Węgry
- 2004 Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia
- 2009 Albania, Chorwacja
- 2017 Czarnogóra
- 2020 Macedonia Północna
- 2023 Finlandia
Odpowiadając na pytanie czy Turcja należy do NATO możemy odpowiedzieć, że TAK!
Opowiadając Wam o NATO musimy również wspomnieć o tym, że Turcja była i jest bardzo dobrym, silnym, wiarygodnym i pewnym sojusznikiem. Dlaczego?
Jakie są zasoby Tureckiego wojska?
Tureckie siły zbrojne (tur. Türk Silahlı Kuvvetleri) – są to siły a także środki które Turcja przeznaczyła na cele zabezpieczenia własnych interesów, ale także do prowadzenia walki zbrojnej zarówno na jej terytorium, jak i poza nim. Siły zbrojne składają się między innymi z wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, ale także wojsk ochrony wybrzeża. Łączna liczba żołnierzy, służących wynosi ok. 730 tys, w tym niemalże połowę stanowią rezerwiści.
Obowiązkowa służba wojskowa w Turcji
Jako ciekawostkę możemy Wam zdradzić, że służba wojskowa jest dla mężczyzn jest nie tylko obowiązkiem, ale i jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w życiu. Dlaczego?
Her Türk asker doğar - to zdanie zna każdy turecki młodzienieć. Co oznacza? „Każdy Turek rodzi się żołnierzem”. Już od młodzieńczych lat chłopcy przygotowywani są do służby, głównie przez starsze pokolenie, i nie ma w tym nic dziwnego. Dołączenie do tureckiego wojska to prawdziwa duma, a służenie w Tureckiej armii, to zaszczyt i oczywiście patriotyczny obowiązek. Warto wspomnieć o tym, że służba w Tureckim wojsku jest obowiązkowa, dla mężczyzn którzy ukończyli 18. rok życia, ale nie przekroczyli 35. roku życia.
Aktualnie długość trwania służby wojskowej została skrócona i wynosi około 6 miesięcy. Jeśli mężczyzna nie chce pójść do wojska, od jakiegoś czasu jest możliwość "wykupu" i czasowe zwolnienie ze służby, wówczas należy uiścić opłatę około 40 tysięcy lir. Kwota ta przeznacza jest na pomoc osobom poszkodowanym np. w wyniku trzęsienia ziemi, czy wdowom i ich rodzinom w trudnej sytuacji materialnej.
Czy Turcja jest w NATO? Tak!
Mimo, że wielu turystów przed planowanym przyjazdem do Turcji nie zastanawia się nad obronnością kraju do jakiego się udaje na wymarzone wakacje, to warto znać podstawowe informacje jakie przedstawiliśmy Wam w tym wpisie. Jeśli zastanawialiście się nad tematem obronności Turcji, bezpieczeństwem oraz czy Turcja jest w NATO to sądzę, że udało nam się odpowiedzieć wystarczająca! Jeśli jesteście czekacie na kolejne artykuły jest nam bardzo miło, i oczywiście zapraszamy do śledzenia Nas w mediach społecznościowych, i nie tylko!
Do zobaczenia :)