Rezerwuj i płać online a otrzymasz aż do 30% rabatu!

Antyczna Myra i wycieczka do Demre

Opublikowane 14 Czerwca 2021 roku
alanya.biuro
 

O tym, iż na terenie Turcji znajduje się wiele bardzo dobrze zachowanych miast antycznych wie chyba każdy.  Najbardziej popularnym jest oczywiście Efez, później Side, czy Perge. Przybliżymy Wam dziś historię innego antycznego miasta – Myra, które jest miejscem działalności biskupa Mikołaja – późniejszego świętego. 

Myra w przeszłości była ważnym ośrodkiem religijnym. W I w. święty Paweł założył na jej terenie pierwszą gminę chrześcijańską, a w V w. została siedzibą arcybiskupstwa. W późniejszych latach, na miasto napadali Arabowie i Seldżucy, a na końcu zdobyli i zniszczyli ją Osmanie.


Myra i Demre ciągle robią wrażenie

W okolicach antycznej Myry, w czasach osmańskich zostało założone miasteczko Demre. Obowiązkowym miejscem, które należy zobaczyć podczas wizyty w tym mieście jest Aya Nikola Kilisesi (kościół św. Mikołaja). Świątynia powstała tam już w VI. jednak jej obecny kształt datujemy na XIw. kiedy to Konstantyn IX rozbudował kościół do trzynawowej bazyliki.

Budowla po dziś dzień robi naprawdę niesamowite wrażenie. Do 1087r. w świątyni znajdował się grobowiec świętego Mikołaja - do czasu, gdy jego szczątki nie zostały skradzione i wywiezione do włoskiego miasta Bari. Mimo, iż w kościele znajduje się sarkofag z rzeźbionym wiekiem nie ma w nim szczątków świętego.  Przypuszcza się, iż jest to sarkofag, w którym do XI w. były przechowywane jego szczątki, jednak nie ma na to niezbitych dowodów. W kościele znajdują się liczne freski, pozostałości marmurowej posadzki oraz kamienny ołtarz otoczony kolumnami. Polecamy zwrócić także uwagę na mozaiki podłogowe.

Kolejnym z obowiązkowych punktów, które należy zobaczyć są grobowce skalne, których pochodzenia datuje się na V-VIw. Na niektórych grobowcach możemy spotkać inskrypcje i reliefy. Gwarantujemy, że ich niezwykły kształt  wywrze na Was ogromne wrażenie.
W niewielkiej odległości od  grobowców skalnych możemy zobaczyć największy teatr rzymski powstały w Licji, którego średnica to 110m, a widzowie, którzy przychodzili do teatru zasiadali, aż w 36 rzędach.Kolejnym z miejsc, które należy odwiedzić podczas wizyty w Demre jest rejs statiem po zaginionym mieście Kekova - nazywanym turecką Atlantydą. Miasto zatopione zostało w wyniku trzęsienia ziemi. Płynąc statkiem, pod wodą możemy zobaczyć zachowane budynki oraz ulice miasta, w którym nigdy nie prowadzone były badania archeologiczne. Naszym zdaniem to dodatkowo dodaje całej wycieczce tajemniczości! :)

W naszej bogatej ofercie możecie znaleźć wycieczkę Demre, Myra, Kekova, którą polecamy nie tylko tym z Was, którzy spragnieni są wrażeń historycznych, ale także wszystkim, którzy uwielbiają cudowne krajobrazy. Podczas wycieczki na pewno ich nie zabraknie!

pay with iyzico methods