Na naszym blogu wielokrotnie polecaliśmy Wam produkty, które warto przywieźć z Turcji jako pamiątki z wakacji oraz prezenty dla bliskich. Pisaliśmy m.in. o kożuchach tureckich, kosmetykach, przyprawach, a także stworzyliśmy dla Was praktyczny poradnik zakupowy. W tym wpisie przyjrzymy się natomiast tureckim chustom.
Przechadzając się głównymi ulicami Turcji w wielu witrynach sklepowych możecie dostrzec chusty mieniące się różnymi kolorami, często z orientalnymi wzorami. Wśród turystów najbardziej pożądane są te wykonane z kaszmiru, niekiedy z domieszką jedwabiu. Są to tzw. Pashminy*. Nazwa wywodzi się z języka perskiego i oznacza „zrobiony z wełny”.
* w języku potocznym słowo Pashmina odnosi się zarówno do materiału jak i do nazwy szerokiego, eleganckiego szala lub chusty z ozdobnymi frędzlami.
Pierwotnie pozyskiwano go z wełny kóz kaszmirskich żyjących w na pograniczu Indii i Pakistanu. W miejscu tym zwierzęta funkcjonują wysoko w górach, gdzie panują surowe warunki atmosferyczne (od -50C do +40С). Dlatego też ich futro składa się z dwóch warstw (zewnętrznej sztywnej oraz wewnętrznej delikatnej, w formie puchu). Dzięki temu zapewnia ono odporność zarówno na niskie jak i wysokie temperatury.
Celem pozyskania wełny kóz nie strzyże się, lecz nadmiar futra wyczesuje w okresie wiosennym. Następnie zbiory, oddzielanie warstw, a także tkanie chust dokonywane są ręcznie.
Do wytworzenia jednego szala konieczne jest pozyskanie wełny z ok. 5 kóz (1 koza daje rocznie maksymalnie 150 g wełny). Całościowe ręczne wykonanie chusty trwa około 2 tygodni. Z uwagi na czaso- i pracochłonnny proces, oryginalne produkty kosztują nawet kilkaset złotych.
Obecnie kozy kaszmirskie zaczęto hodować także w innych miejscach, a proces pozyskiwania kaszmiru zautomatyzowano. Na rynku znajdziemy także wiele tańszych wariantów chust - z domieszkami bawełny, poliestru lub wiskozy.
Kaszmir charakteryzuje się bardzo cienkimi włóknami (16-18 mikrometrów), dlatego jest niezwykle delikatny. Naturalnie jest szary, biały lub brązowy. Do tego jest hipoalergiczny, ma właściwości antybakteryjne oraz znakomitą termoregulacyjność (kaszmir jest do 10 razy cieplejszy od wełny owczej!).
Jest to materiał otrzymywany z kokonów jedwabników morwowego lub dębowego. Jego produkcja rozpoczęła się już w starożytnych Chinach (około 3600 roku p.n.e.)! Charakteryzuje go:
Pasmina z uwagi na materiały, z których jest wykonana cechuje się wysoką jakością oraz wytrzymałością. Jednocześnie jest niezwykle delikatna w dotyku. Dzięki zawartości jedwabiu (ok. 30%) pięknie prezentuje się połyskując na słońcu. Przewaga kaszmiru nadaje jej lekkość i sprawia, że z łatwością dostosowuje się do kształtów ciała.
Będąc w posiadaniu Pashminy musicie pamiętać o jej prawidłowej pielęgnacji. Tylko w ten sposób chusty będą służyły Wam przez dłuższy czas. Dlatego też rzeczy wykonane z kaszmiru:
Kiedy weźmiemy materiał do ręki powinien być on lekki i przyjemny w dotyku. Jeżeli mamy taką możliwość warto wykonać następujące testy:
Pashmina wytwarzana jest od setek lat. Kaszmir stanowił element umundurowania tureckich oficerów (trójkątny szal). Z czasem został on rozpowszechniony także w Europie. Największą popularność zyskał za panowania Napoleona III, dzięki jego żonie Eugenii Bonaparte.
W Turcji w sklepach znajdziecie zarówno wersje chust męskich, jak i przeznaczonych dla pań. Na każdej z nich powinna znajdować się metka z nazwą „pashmina” oraz informacją o składzie. Na chwilę obecną koszt zakupienia chusty to około 250 TL (ok. 37 zł).
Jak widzicie, pashmina idealnie nadaje się jako prezent zarówno dla pań, jak i eleganckich panów. Może być noszona na różne sposoby (wokół szyi, na głowie) oraz stanowić ochronę przed zimnem w chłodniejsze wieczory. Ponadto w szybki i prosty sposób pozwala na modyfikację ubioru i wprowadzenie do niego szykownego elementu. Biorąc pod uwagę fakt, iż można jej używać cały rok jest to niezwykle piękny, jak i przydatny prezent dla bliskich. Warto jednak przy tym posłużyć się wiedzą z niniejszego wpisu, aby wybrać produkt zgodny z naszymi oczekiwaniami.